wieżowiec w Gdyni

Gdynia to miasto w województwie pomorskim liczące sobie ponad 200 tysięcy mieszkańców. Wraz z Gdańskiej i Sopotem tworzy konurbację zwaną Trójmiastem, która liczy sobie około 700 tysięcy mieszkańców i tworzy wielkomiejski pas na sporej długości wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Gdynia zaczęła rozwijać się w czasie II Rzeczpospolitej, kiedy Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, aczkolwiek Gdańsk stał się Wolnym Miastem i nie wszedł w granice nowo powstałego państwa. Władze odrodzonej Polski rozpoczęły się masową budowę Gdyni – drugiego portu w bliskiej odległości Gdańska, który miał za zadanie stanowić konkurencje i być przepustką dla państwa polskiego do dochodowego handlu morskiego. Zbudowano wówczas potężny port oraz stocznie i z całą siłą stawiano na rozwój gospodarki morskiej.

Tradycyjnie to Gdańsk od wielu wieków był najpotężniejszym portem w Polsce, a jedynym ewentualnym konkurentem był Elbląg. Konkurencja ze strony Gdyni była więc szkodliwa dla wielu gdańskich specjalistów od gospodarki wodnej i odciskała się negatywnie na dochodach w największym mieście Pomorza. Gdynia jest więc wielkim fenomenem – osada rybacka prawa miejskie uzyskała w 1926 roku, a już w 1939 mieszkało tam 127 tysięcy osób.

Gwałtowny wzrost liczby ludności spowodowany był tym, że w rozwijającym się porcie, który zaczął obsługiwać lwią część polskiego eksportu i importu stale potrzeba było mnóstwa ludzi do pracy. W 1934 roku, zaledwie osiem lat po uzyskaniu praw miejskich Gdynia stała się największym portem przeładunkowym na Morzu Bałtyckim – tak monumentalna inwestycja to jeden z największych gospodarczych projektów w historii Rzeczpospolitej Polskiej.

Nowoczesna infrastruktura spowodowała, że Gdynia stała się prawdziwą perełką II RP i napawała rodaków prawdziwą dumą. Mimo wszystko jednak budowa nowych mieszkań nie mogła sprostać wielkim oczekiwaniom i część ludności przebywała na stałe w blaszanych budach.

gdynia - zwiedzanie

Jeżeli więc chodzi o miasto Gdynia – zwiedzanie można rozpocząć właśnie od portu mając w pamięci, jak bardzo ciekawie prezentowała się historia i okoliczności jego budowy. Dodatkowo jest to dzisiaj nadal trzeci do wielkości port przeładunkowy w Polsce i główny port pasażerski, czyli taki który obsługuje rejsy wycieczkowe. Połączenie Gdańska z Polską w 1945 roku nie spowodowało upadku portu i jego rozwoju, a wręcz przeciwnie, w okresie komunistycznym nadal wzrosły inwestycje w gospodarkę morską w tym regionie.

Niestety inaczej sprawa się ma ze Stocznią Gdyńską, która od 2009 roku nie funkcjonuje już i nie są w niej wodowane nowe statki. Stało się tak, ponieważ przedsiębiorstwo nie było gotowe na transformacje ustrojową i nie potrafiło odnaleźć swojego miejsca w gospodarce rynkowej. Stocznia jednak miała swoje znaczenie dla historii Polski – tamtejsi pracownicy przeprowadzili w 1970 roku głośne protesty, które zostało krwawo stłumione przez komunistyczne władze.

Nie odchodząc od tematów morskich, w Gdyni dzisiaj można zwiedzać dwa zacumowane w mieście turystyczne statki, a mianowicie ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza. Pierwszy z nich jest emerytowaną jednostką wojenną Wojska Polskiego, która służyła na wielu frontach.

Zwiedzający mogą dzisiaj obserwować tajniki i sposoby działania wojennych statków. Dar Pomorza jest natomiast pięknym żaglowcem, który służył do wycieczkowych rejsów. Zbudowany został w roku 1909 i od tego czasu wielokrotnie wykorzystywany był w rozmaitych celach. Dzisiaj jest to część Narodowego Muzeum Morskiego, a na pokład mogą wejść turyści.

orp błyskawica

W Gdyni znajduje się także bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, również związana z morzem, a mianowicie oceanarium, w którym znajduje turyści mogą obserwować bardzo wiele gatunków morskich zwierząt. Oglądać można życie gatunków pochodzących z Morza Bałtyckiego, jak i z innych części globu chociażby z Amazonii. Jest to więc ciekawa przygoda, która łączy przyjemność z sporymi walorami edukacyjnymi.

W Gdyni oglądać można również monumentalne Sky Towers, które od 2009 roku są wizytówkami miasta. Z wysokością 141 metrów potężny kompleks biurowy jest jednym z najwyższych budynków w Polsce, a już szczególnie spośród tych położonych poza Warszawą.

Był to najwyższy budynek w Trójmieście do czasu zbudowania Olivia Star w Gdańsku w roku 2018. Sea Towers pozostaje jednak przykładem na to, że Gdynia stale się rozwija i nie spoczywa na laurach. Jako miasto położone nad Morzem Bałtyckim Gdynia posiada oczywiście strzeżone plaże, na których mogą wypoczywać turyści, a także marinę, gdzie można zacumować swój jacht.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here