łańcut - zwiedzanie

To jedno z najciekawszych miejsc na mapie Podkarpacia. Łańcut ma się czym pochwalić, a turystów zainteresowanych jego zwiedzeniem nie brakuje. Co warto tutaj zobaczyć?

Łańcut to miasto mogące się pochwalić długą historią oraz ciekawym położeniem

Bliskość Rzeszowa jest wielkim walorem, podobnie jak fakt, iż do miasta tego można się bez problemu dostać autostradą A4. Dogodny dojazd zachęca turystów do odwiedzenia Łańcuta, a coraz lepsza promocja tej części Podkarpacia sprawia, iż rośnie zainteresowanie tutejszymi atrakcjami oraz zabytkami. O tym, że na terenie Łańcuta nie można się nudzić, każdy z nas może się przekonać bardzo szybko. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym mieście?

Łańcut to przede wszystkim piękny zespół parkowo-pałacowy, uznawany za jeden z najpiękniejszych zabytków na terenie województwa podkarpackiego. To na nim skupia się uwaga większości turystów, to on jest głównym celem wielu wycieczek zorganizowanych. Na czym polega jego fenomen? Powodów, dla których warto zwiedzić ten zabytek, jest wiele. Pałac Lubomirskich i Potockich w Łańcucie zachwyca pięknym otoczeniem. Zieleń i parkowa architektura robią wrażenie.

pałac w łańcucie

Rozległy park z zabytkową oranżerią i storczykarnią wzbudza zachwyt, jest też wspaniałym miejscem dla tych, którzy chcą nacieszyć się wypoczynkiem w otoczeniu pięknej zieleni. Warto też odwiedzić wozownię, w której można ujrzeć unikalną kolekcję pojazdów konnych.Wystawa z ciekawym zbiorem ikon jest kolejną atrakcją, którą przyciąga Łańcut – zwiedzanie tej wystawy będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika sztuki. Największym zainteresowanie turystów cieszy się jednak tutejszy pałac.

Ta piękną rezydencję można zwiedzać wraz z przewodnikiem, który nie tylko pięknie opowiada o losach mieszkańców tego obiektu, ale i o znajdujących się tu dziełach sztuki. Nie brak tu pięknych rzeźb i obrazów, nie brakuje tu również pięknych mebli. Wszystkie wystawy, które można ujrzeć w zamkowych pomieszczeniach, zasługują na naszą uwagę, choć kilka pomieszczeń wyjątkowo urzeka turystów. Wielkie wrażenie na gościach odwiedzających Łańcut robi Sala Balowa, rewelacyjnie prezentuje się tu również Sala Kolumnowa.

Teatr Dworski, Chińskie Pokoje – oto kolejne ciekawostki, z jakimi można się spotkać w tym miejscu. Dla miłośników sztuki największym doświadczeniem może się jednak okazać wizyta w Galerii Rzeźb – miejscu, które może każdego oczarować cennymi zbiorami. W czasie spaceru po tym niezwykłym miejscu warto też zwrócić uwagę na tutejsze fortyfikacje. Do dziś przypominają nam one o tym, iż ta piękna rezydencja magnacka była pierwotnie obiektem o charakterze obronnym. Do dziś można tutaj podziwiać ciekawe fortyfikacje bastionowe, doskonale widoczne są też ślady po zamkowej fosie.

Zespół pałacowy może zrobić ogromne wrażenie, nic więc dziwnego, że turyści z całej Europy tak chętnie poświęcają mu swój czas. Błędem jest jednak ograniczanie się do pobytu tylko na terenie tego obiektu. Warto pamiętać, że to miasto może się pochwalić i innymi zabytkami. Historyczne zakątki, ciekawe obiekty oraz architektoniczne perełki, z których tak dumny jest Łańcut – zwiedzanie tego miasta z pewnością sprawi każdemu z nas wiele radości.

łańcut

Warto wybrać się na tutejszy rynek, zajrzeć do kościoła parafialnego oraz zwiedzić synagogę, która jest wspaniałą pamiątką po dość licznej tu przed wybuchem II wojny światowej społeczności żydowskiej. Synagoga ta pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, a w jej wnętrzu do dziś zachowały się piękne pomieszczenia. Dumą tego obiektu są wspaniałe polichromie, wykonane na początku XX wieku i świetnie zachowane do naszych czasów. W czasie pobytu w Łańcucie warto też zwiedzić unikalną atrakcję.

To Muzeum Gorzelnictwa, nad którym pieczę sprawuje miejscowa Fabryka Wódek. Nie brak też ciekawych miejsc w najbliższej okolicy miasta. Sławę coraz większą zyskuje pobliska Markowa, na terenie której urządzono Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. To wyjątkowa placówka muzealna, której z pewnością warto poświęcić swój czas.

Wszystkie te atrakcje sprawiają, że pobyt w takim mieście, jak Łańcut, na długo pozostanie w pamięci każdego turysty. To wyjątkowe miasteczko, któremu w trakcie podróży po terenie województwa podkarpackiego z pewnością warto poświęcić swój czas. Coraz lepsze zagospodarowanie sprawia, że zaplanowanie dłuższego wypoczynku w okolicy Łańcuta nie sprawia nikomu większych problemów, a coraz większa liczba atrakcji w okolicy jeszcze skuteczniej zachęca turystów do odwiedzenia tego miejsca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here