lizbona - zwiedzanie

Portugalia jest państwem położonym w zachodniej części Europy na południowym zachodzie półwyspu Iberyjskiego. Od wschodu graniczy z Hiszpanią a od zachodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego. W jej skład wchodzą również dwa archipelagi wysp – Azory oraz Madera. W Portugalii językiem urzędowym jest portugalski, jednostką monetarną euro, a dominującą religią katolicyzm.

Dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu Portugalia jest częstym celem turystów

Znana jest przede wszystkim z turystyki wypoczynkowej oraz krajoznawczej. Najczęściej odwiedzana jest przez turystów z Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Niemiec. Jeśli chcemy odwiedzić Portugalię, możemy skorzystać z oferty licznych biur podróży lub spróbować wakacji na własną rękę. Jeśli zdecydujemy się na samotne zwiedzanie, musimy wszystko dobrze wcześniej zaplanować.

Portugalia należy do kierunków całorocznych, dlatego termin wyjazdu będzie przede wszystkim uzależniony od naszego urlopu oraz cen biletów. Bilety lotnicze najbardziej opłaca się rezerwować kilka miesięcy wcześniej.

Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić jest Algarve. Zwane rajem dla plażowiczów, kusi słoneczną pogodą, pysznym jedzeniem i niezapomnianymi widokami. Plaże są tam piaszczyste lub żwirowe, długie i szerokie lub małe, ukryte w urokliwych zatoczkach. Najsłynniejsza z plaż to Praia da Marinha, która zadowoli najbardziej wymagających turystów.

Smakosze dobrego wina nie mogą ominąć Porto. Jest to miasto z przepiękną starówką i tętniącym życiem nabrzeżem. Porto przede wszystkim słynie z wina o tej samej nazwie. Na każdej z jego ulicy natkniemy się na piwniczkę wypełnioną beczkami z winem. Warte obejrzenia tutaj są również zabytki: katedra z gotyckimi krużgankami, kościół św. Franciszka oraz wieża Torre dos Clerigos o wysokości 75 metrów. Porto jest bardzo specyficzne, z jednej strony to nowoczesne centrum biznesowe, z drugiej zaś sąsiaduje ono ze starymi domkami ze specyficznym klimatem.

lizbona główny plac

Będąc w Portugalii głównym punktem musi być Lizbona – zwiedzanie stolicy to obowiązek każdego turysty. Jej znakiem rozpoznawczym jest żółty tramwaj pnący się w górę wąskimi uliczkami dzielnicy Alfama. Lizbona leży na wzniesieniach, a na każde z nich możemy dostać się windą. Z zachowanych ruin zamku mauryjskiego obejrzymy piękną łączącą w sobie różne style panoramę miasta.

Znajdziemy tutaj romantyczny nastrój na krętych uliczkach, małych knajpkach z rozbrzmiewającym fado. W Lizbonie czeka na nas kilka muzeów do odwiedzenia. Narodowe muzeum pokaże nam bogate zbiory ceramicznych kafelków, a kolekcja Gubelkiana arcydzieła z całej historii ludzkości.

W pobliżu stolicy warto również wybrać się do Sintry. Jest to niewielkie, urokliwe miasteczko z niezwykłym pałacem Pena. Jest to budowla niczym z bajki, każda wieżyczka jest innego koloru, ma inny kształt oraz barwę, a każde pomieszczenie urządzone jest w innym stylu. Miasteczko zostało wpisane na listę Unesco.

Do Sintry można dojechać pociągiem z Lizbony

Jeśli chcemy zobaczyć najstarszy portugalski uniwersytet musimy wybrać się do Coimbry. Dawna stolica kraju zwana dzisiaj miasteczkiem studentów. Portugalczycy widzą w nim kolebkę swojej państwowości. W Coimbrze czeka nas spacer przez sieć wąskich uliczek, w których warto się pogubić.

Na sam koniec czeka nas portugalska Wenecja. Aveira, bo niej mowa położona jest nad wąskimi kanałami, po których pływają kolorowe łódki. Znajdziemy tu stylowe kamienice, kościół z pięknymi mozaikami oraz domy wyłożone ceramicznymi kafelkami. Można tutaj zjeść popularnego w całej Portugalii wyśmienitego dorsza czy doradę. Kulinarną specjalnością Aveiry są ucierane żółtka z cukrem w cukrowej osłonce w kształcie ryby lub beczułki.

lizbona tramwaj

Portugalia jest krajem gościnnym i kameralnym

Koszt siedmiodniowej wycieczki wraz z transportem, jedzeniem oraz zwiedzaniem to ok. 3 000 zł na osobę. Przy zwiedzaniu na własną rękę, musimy przygotować się na inne ceny. Koszt noclegu to ok. 55,00 zł w hostelu na sali wieloosobowej i jest to najtańsza opcja. Jeśli chcemy zarezerwować pokój dwuosobowy jest to wydatek rzędu 200,00 zł. Cena ta rośnie w zależności od klasy hotelu oraz wliczonych w nocleg posiłków.

W Portugalii bardzo dobrze działa komunikacja miejska. Godzinny bilet na tramwaj, autobus czy pociąg to koszt ok. 6,00 zł. Jedzenie w Portugalii to przede wszystkim ryby i owoce morza. Jeśli za nimi przepadamy, możemy zadowolić się pieczoną baraniną. Średni koszt głównego posiłku to ok. 40,00 zł a przystawkę zjemy już od 5,00 zł.

Portugalia jest jednym z krajów, które warto wpisać na swoją wakacyjną listę. Urzeka zabytkami i krajobrazem. Lot z Polski trwa około 1 godziny, a przy odrobinie szczęścia bilet w jedną stronę może nas wynieść ok. 40,00 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here