łódź

Dzisiejszym tematem przewodnim będzie Łódź – zwiedzanie. Łódź to na pewno ciekawe miejsce, dawniej miasto królowało pod względem przemysłu włókienniczego. W związku z tym, w ów mieście warto zwiedzić Centrum Handlowe Manufaktura, kiedyś największa fabryka kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego. Powstała i działała w latach 1872-1892. Kolejną ciekawą atrakcją jest nowy cmentarz żydowski w Łodzi. Cmentarz został założony w 1982 roku.

Na terenie cmentarza znajduje się około 45 tysięcy mogił zmarłych i zamordowanych w okresie funkcjonowania łódzkiego getta. Kiedy go założono był największym cmentarzem żydowskim w Europie, teraz największym jest cmentarz Berliński. Na terenie cmentarza, znajdują się mauzoleum Izraela Poznańskiego i wielu innych przemysłowców. Ważnym dla każdego patriotycznego polaka, może być Muzeum Tradycji Niepodległościowych, powstało w 1959 roku. W muzeum są gromadzone pamiątki z zakresu tradycji niepodległościowych Polski.

Także można tam zobaczyć wiele ważnych dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych. Jeden z oddziałów, Radogoszcz specjalizuje się w dziejach okupacji niemieckiej i pamiątek na terenie okręgu łódzkiego. Warto zwiedzić ulicę Piotrkowską w Łodzi. Liczy około 4,2 kilometrów i jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Na tej ulicy, właśnie znajdowało się centrum handlu i rozrywki. Wszelkie tam puby, budowle, restauracje, kluby, instytucje i urbanistyka tworzą tam wyjątkową atmosferę o charakterze kultowym.

łódź - zwiedzanie

Wykraczając poza atrakcje historyczne, w Łodzi znajduje się EC1, inaczej zwane Miastem Kultury. Jest tam planetarium, obecnie jedno z najnowocześniejszych i najbardziej rozwiniętych technologicznie w Polsce i Europie. Zostało otwarte w 2016 roku. Także jedną z ciekawszych atrakcji miasta kultury jest Centrum Nauki i Techniki, otwarte 2018 roku.

Umożliwia nam przeprowadzanie samodzielnych doświadczeń i obserwacji, główną tematyką tego centrum jest przetwarzanie i powstawanie energii, ogółem energia. Na obszarze miasta kultury stoi Łódź Film Commission, udziela filmowcom kompleksowej pomocy. W 2019 roku mają tam zostać wybudowane dwa kompleksy, czyli: Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Muzeum Miasta Łodzi to muzeum, które przedstawia dzieje i historię Łodzi.

Muzeum jest podzielone na trzy oddziały, takie jak: Oddział Sportu i Turystyki, Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych i pierwsze w Polsce Muzeum Kanału „Dętka”. Muzeum zostało założone w 1975 roku. Jak już wspomnieliśmy o kanale „Dętka. Kanały te znajdują się pod placem Wolności. Kanał został wybudowany w 1926 roku, woda, która się tam gromadziła służyła do oczyszczania miasta. Można tam ujrzeć wystawę przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć ukazujących powstawanie łódzkiej sieci wodociągowej jak i kanalizacyjnej. Litzmannstadt Ghetto, właściwie getto Łódzkie.

Jako pierwsze zostało odizolowane od reszty miasta getto, na obszarze okupowanej Polski. Getto składa się z dwóch części Hohensteinerstrasse – część wschodnia i zachodnia, Alexanderhofstrasse – część północna i południowa. Na terenie łodzi znajduje się kilka ciekawych pomników. Na trasie „Łódź Bajkowa” znajduje się aż 10 pomników, pierwszy z nich to Miś Uszatek, ma na sobie plecak i trzyma plan miasta. Rzeźba ma mniej niż metr wysokości, a waży 60 kilogramów.

ilica piotrkowska

Drugi pomnik przedstawia małego pingwina Pik-Poka. Pingwin unosi się na grzbiecie fali. Odlew w najwyższym punkcie ma nieco ponad metr. Trzeci pomnik przedstawia Filemona i Bonifacego. Rzeźby są wykonane z brązu. Rzeźba jest przedstawiona na odwrót, niż było to zwykle w bajce. Kot Bonifacy, miał w zwyczaju się wylegiwać na górze, a Filemon niżej się bawił. Kolejny pomnik przedstawia bohaterów filmu Zaczarowany ołówek. Rzeźba przedstawia głównych bohaterów tego filmu, Piotrka i jego pieska. Chłopiec rysuje zaczarowanym ołówkiem po ścianie.

Po narysowaniu czegoś tym ołówkiem, rysunek się materializował. Następna rzeźba ukazuje Plastusia. Pomnik jest niski, ma około metra wysokości. Postać w prawej dłoni trzyma dzwonek, dzwonek o dziwo ma zawieszone serce, którym można zadzwonić. Lewą rękę opiera na pamiętniku. Pomnik znajduje się obok Szkoły Podstawowej nr 173 i placu zabaw w Parku im. Henryka Sienkiewicza.

Misia, Bartek i Kuba, to trzy misie, które stoją na kamieniu. Pomnik znajduje się koło Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Odbiegając od szlaku „Łódź Bajkowa”, na wcześniej wspomnianej ulicy Piotrkowskiej znajduje się pomnik pokazującego Juliana Tuwima siedzącego na ławeczce, pomnik jest wykonany ze spiżu i został odsłonięty w 1999 roku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here