lublin - zwiedzanie

Miasto, które znajduje się we wschodniej części kraju – Lublin. Jest urocze. Może poszczycić się piękną starówką, wieloma ważnymi zabytkami i świetnymi warunkami turystycznymi. Chociaż nie jest to najpopularniejsza destynacja turystów z Polski, którzy w pierwszej kolejności wybierają Kraków lub Warszawę, to zdecydowanie warto zobaczyć to miasto.

Lublin – zwiedzanie warto rozpocząć od zapoznania się z zarysem historii miasta

Nazwa miasta ma swoje źródło w imieniu. Nie wiadomo dokładnie do kogo owe imię należało ani nawet czy było żeńskie czy męskie. Pierwsze znaki ludzkiej aktywności na tych terenach wiążą się ze wzgórzem Czwartek i dzielnicą Sławin. W tych rejonach zostały odkryte cmentarze oraz miejsca kultu. Legenda głosi, że na wzgórzu Czwartek zostało wzniesione pierwsze miejsce kultu.

W tym czasie Mieszko I zadecydował o zlikwidowaniu pogańskich chramów. Jest to jednak tylko legenda, której nie potwierdzają źródła. Najlepsze lata Lublina przypadają na wiek XV i XVI. Miał wtedy naprawdę sporo przywilejów w porównaniu z innymi miastami. Do miasta napłynęło sporo kupców, którzy napędzali handel. Z roku na rok Lublin się rozrastał. Gorsze czasy nastały w XVII wieku, kiedy to zaczęły się najazdy Kozaków i Szwedów, a także Rosjan. Los nie oszczędził miastu również klęsk żywiołowych.

Lublin – zwiedzanie warto rozpocząć od zakupu Lubelskiej Karty Turysty. Dzięki niej wiele atrakcji będzie znacznie tańszych. Stare Miasto jest jednym z pierwszych miejsc w Lublinie, które chce zobaczyć turysta. Obejmuje ono wiele zabytków architektury sakralnej. Stare Miasto zawiera w sobie budynek dawnego Trybunału Koronnego, architekturę świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z Wieżą Trynitarską, klasztor Ojców Dominikanów i wiele innych ważnych budowli.

Zamek Lubelski jest bardzo ciekawym i godnym polecenia obiektem, który po prostu trzeba zobaczyć, kiedy się jest w Lublinie. Lublin – zwiedzanie nie oznacza przecież tylko starówki, choć istnieje grupa turystów, którzy tak właśnie sądzą. Nie interesuje ich nic więcej, poza knajpkami i klubami w centrum miasta. Zamek Lubelski został zbudowany w stylu, który określa się mianem neogotyku.

lublin

Pośród wszystkich budowli, które znajdują się w Lublinie, jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów. W środku znajduje się Muzeum Lubelskie, oferujące bardzo ciekawą kolekcję sztuki wraz z kaplicą Świętej Trójcy. Owa kaplica jest jednym z nielicznych przykładów sztuki bizantyjsko – ruskiej w całej Polsce.

Za dworcem PKS i bazarem można dostrzec wzgórze Czwartek. Na wzgórzu wznosi się kościół św. Mikołaja z XVI wieku. Lublin – zwiedzanie należy też uskutecznić w Parku Saskim. Jest to najładniejszy zielony teren w mieście. Ma ponad 15 hektarów powierzchni, w którą zalicza się kilka łagodnych wzniesień. Dla miłośników ptaków, ciekawą może być informacja, że w parku znajduje się woliera dla pawi. Oczywiście nie brakuje również oczka wodnego. Obok Parku Saskiego można podziwiać ciekawy budynek Jest to tak zwany Domek Kata. Niegdyś był szubienicą, a dziś pełni funkcję mieszkania. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś chce mieszkać w dawnym miejscu egzekucji.

Innym miejscem w pobliżu Parku Saskiego jest najstarsza lubelska nekropolia, cmentarz przy Lipowej. Łączy w sobie cmentarz katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i wojskowy. Na tym ostatnim spoczywają znane osoby, które pochodzą z Lublina. Jest to między innymi Piotr Ściegienny i Józef Czechowicz.

Na przedmieściach Lublina również znajdują się obiekty, które nie powinny umknąć uwagi turystów. Jest to między innymi Państwowe Muzeum na Majdanku. Muzeum to dokumentuje i prezentuje dzieje niemieckiego obozu śmierci, który działał tu w czasie II wojny światowej. Baraki są otwarte. Można je zwiedzać.

lublin nocą

Osoby, które letnią porą cenią sobie relaks Lublin – zwiedzanie chętnie uzupełnią wizytą nad Zalewem Zemborzyckim. Jest to duży zbiornik wodny. Latem ludzie z Lublina i przebywający w mieście turyści chętnie wypoczywają i kąpią się w Zalewie Zemborzyckim. Znajduje się na południu miasta.

Muzeum Wsi Lubelskiej to obiekt, który jest gratką dla miłośników folkloru. Jest to jeden z najlepiej funkcjonujących skansenów w Polsce. Wiele budynków zostało sprowadzonych z innych rejonów Polski. Całkiem niedaleko dla miłośników relaksu w otoczeniu przyrody znajduje się lubelski Ogród Botaniczny.

Na koniec warto wspomnieć, że Lublin – zwiedzanie i spacerowanie po mieście, może przypominać spacerowanie po ogromnej plenerowej galerii sztuki. Dzieje się tak za sprawą licznych murali, które można w mieście podziwiać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here