palac kultury i nauki - zwiedzanie

Warszawa – największe miasto w Polsce. Tu jest centrum polityczne i administracyjne kraju. Stolica jest wiodącym ośrodkiem gospodarczym i naukowym i studenckim oraz kulturalnym.
Do stolicy naszego kraju co rok przyjeżdża prawie dziesięć milionów turystów, z czego trzy miliony to goście z zagranicy.

Te dane dotyczą turystów „policzonych” na podstawie rezerwacji i wykorzystania miejsc noclegowych. Szacuje się, że bez noclegów albo z noclegami, które nie podlegają rejestracji do Warszawy przyjeżdża co rok nawet powyżej 20 milionów zwiedzających!
Co takiego jest w tym mieście, że tyle osób chce je zobaczyć? Warszawa to miasto o bogatej historii, mające niezliczoną ilość zabytków, miasto bohatersko broniące polskości i wolności podczas zaborów czy okupacji.

Centrum miasta wyznacza widziany niemal z każdego puntu stolicy budynek, a mianowicie Pałac Kultury i Nauki – zwiedzanie którego jest dobrym pomysłem na początek wycieczki po stolicy.
Budynek w stylu socrealizmu wzniesiony z inicjatywy, a właściwie na rozkaz przywódcy ZSRR Józefa Stalina, zaprojektował Lew Rudniew. Do użytku obiekt został oddany 22 lipca 1955 roku, po czterech latach budowy. Od początku budowla wzbudzała wielkie kontrowersje.

Dla niektórych to nieudany architektonicznie, koszmarny symbol zależności Polski od ZSRR, dla innych piękny obiekt, który jako przykład szczytowej formy socrealizmu zasługuje na ochroną konserwatorską a przy tym może być pomnikiem historii zniewolenia naszego kraju w czasach PRL. Ostatnio pojawiają się niepokojące wieści płynące z niektórych kręgów politycznych – są pomysły na zburzenie Pałacu Kultury i zagospodarowanie tego miejsca w inny sposób.

Niezależnie od oceny obiektu warto zwiedzić go, a miejscem szczególnym jest taras widokowy usytuowany na XXX piętrze. Kupując bilet za 20 zł (grupowe i rodzinne są tańsze) możemy podziwiać rozległą panoramę na miasto i jego okolice. Warto wiedzieć, że PKiN ma również stałych mieszkańców. Na 43 piętrze mają swoje gniazdo sokoły wędrowne. Sokoły czują się tu świetnie i nawet rozmnażają się.

palac kultury i nauki

No drugiej kondygnacji mieszkają pałacowe koty. Są one otoczone opieką specjalnego pracownika pałacu. Obecnie w pałacu mieszka 11 kotów. Na dachu znajdującego się w parterowej przybudówce do pałacu teatru „Studio” od kliku lat działa pasieka. Hodowanie pszczół w warunkach wielkomiejskich jest w Warszawie zjawiskiem coraz bardziej popularnym.

Po zwiedzeniu Pałacu Kultury i Nauki można zrobić zakupy w sklepach przy ulicy Marszałkowskiej i udać się Alejami Jerozolimskimi w kierunku ulicy Krakowskie Przedmieście. To jedna z najpiękniejszych ulic Warszawy. Zabytkowe budynki kościołów, pomniki wielkich Polaków, budowle, w których siedzibę mają ministerstwa i uczelnie wyższe (m.in. Uniwersytet Warszawski), luksusowe hotele, butiki, kawiarnie i restauracje a na końcu, tuż przed Placem Zamkowym – Pałac Namiestnikowski, czyli siedziba Prezydenta RP.

Na Placu Zamkowym rozpoznawanym już z dużej odległości dzięki pomnikowi króla Zygmunta III Wazy, który usytuowany jest na wysokiej kolumnie, można zwiedzić Pałac Królewski. Kiedyś, zanim Warszawa dzięki decyzji Zygmunta III stała się stolicą, był pałac siedzibą książąt mazowieckich. Jego prestiż wzrósł znacznie nie tylko wraz z pojawieniem się królewskich lokatorów, ale głównie za przyczyną sejmu i senatu Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

To właśnie w sali sejmowej Zamku Królewskiego w dniu 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił ustawę rządową, zwaną konstytucją. Pierwsza w Europie, druga na świecie po amerykańskiej, była nasza konstytucja dokumentem nowoczesnym, znacznie wybiegającym poza swoje czasy.
Po wizycie na zamku koniecznie trzeba obejrzeć Stare Miasto. Sieć uliczek zbiegających się na Rynku Starego Miasta kryje setki punktów gastronomicznych, galerii sztuki, sklepów, muzeów.

Warszawa panorama

Ze Starego Miasta możemy wrócić ulicą Krakowskie Przedmieście do ulicy Nowy Świat i dotrzeć do Wilanowa. Po drodze miniemy budynki licznych ambasad oraz siedzibę parlamentu. Sejm i senat można zwiedzać po uprzednim zgłoszeniu i zarezerwowaniu terminu w Kancelarii Sejmu. Tuż obok budynków parlamentu rozpościera się najpiękniejszy warszawski park – Łazienki Królewskie. W centrum parku odnajdziemy wzniesiony z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pałac, teatr oraz inne zabytkowe obiekty.

Wizyta w Wilanowie zakończy marszrutę tak zwanym Traktem Królewskim. Barokowy pałac w Wilanowie to ulubiona siedziba króla Jana III Sobieskiego. Król niechętnie przebywał w murach Zamku Królewskiego i każdą wolną od obowiązków monarszych chwilę spędzał z żoną i dziećmi w Wilanowie. Pałac będący wzorcem stylu barokowego mieści muzeum, galerię sztuki, a otaczające go świetnie utrzymane ogrody dają możliwość przeżywania niezwykłych emocji estetycznych w otoczeniu pięknej przyrody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here