pałac w wilanowie

Wycieczka do stolicy Polski – Warszawy, to okazja do zwiedzenia najcenniejszych zabytków polskiej kultury. Miasto jest znacznie młodsze od Poznania, Krakowa czy Gdańska, a jego znaczenie polityczne zaczęło rosnąć dopiero w momencie przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy. Sam fakt przebywania króla wraz z dworem jeszcze o znaczeniu Warszawy nie zadecydował. Dopiero gdy sejm i senat Rzeczypospolitej na stałe obrały sobie na miejsce obrad Zamek Królewski, rola Warszawy jako centrum politycznego Polski zaczęła rosnąć z każdym rokiem.

Okres świetności stolicy w czasach króla Jana III Sobieskiego, a następnie, kilkadziesiąt lat później, rozkwit kultury, budownictwa, sztuki przypadający na czasy panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego to dwa najważniejsze momenty w historii kształtowania architektonicznej zabudowy od Zamku Królewskiego i Starego Miasta, poprzez cały Trakt Królewski aż do pałacu w Wilanowie.

Pochodzący z końca XVII wieku pałac w Wilanowie – zwiedzanie którego może być początkiem wycieczki po stolicy, to przykład barokowej zabudowy pałacowo – ogrodowej. Miejsce na tę oddaloną od centrum miasta wiejską siedzibę wybrał król Jan III. Pałac początkowo parterowy i niewielki, rozbudowywał się w górę i na szerokość, a wokół niego wytyczono rozległe ogrody, które urządzono w stylu francuskim.

wilanów rzeźba

Wnętrza pałacowe ozdobione licznymi malowidłami naściennymi i sufitowymi niejednokrotnie nawiązują do mitologii oraz wojennych wyczynów króla Sobieskiego. W pałacu król spędzał każdą wolną chwilę. Jego żona królowa Marysieńka i królewskie dzieci praktycznie w ogóle nie opuszczali Wilanowa.
Zespół pałacowy wraz z ogrodami oraz sąsiadujący z Wilanowem rezerwat przyrody w Morysinie zostały wpisane na listę pomników historii. Jest to szczególny sposób klasyfikowania obiektów historycznych. Tytuł pomnika historii nadawany jest dekretem Prezydenta Rzeczpospolitej tylko szczególnym zabytkom. Wilanów jest na liście pomników od roku 1994.

Pałac w Wilanowie jest obiektem muzealnym, ale także organizuje się w nim różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, np. koncerty, festiwale muzyczne, wystawy.
Z Wilanowa można udać się starym Traktem Królewskim do centrum Starego Miasta. Trakt wiedzie ulicami: Sobieskiego, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego. Po drodze można zwiedzać niezwykle ciekawe miejsca.

Warto zatrzymać się przy Łazienkach Królewskich – zwiedzić niezwykłe obiekty architektoniczne i odpocząć w otoczeniu pięknej, zadbanej parkowej zieleni.
Tuż przy Łazienkach znajduje się siedziba parlamentu. Zwiedzanie Sejmu i Senatu jest możliwe po uprzednim zarezerwowaniu terminu. Grupy wycieczkowe odbywają spacer po sejmie, podczas którego przewodnicy opowiadają historię budynku z elementami historii polskiego parlamentaryzmu. Można podczas obrad sejmowych z galerii dla publiczności obserwować pracę posłów.

Przy Krakowskim Przedmieściu dla zwiedzających godne polecenia są liczne obiekty sakralne, pomniki, budynek Pałacu Namiestnikowskiego – dzisiejsza siedziba Prezydenta RP. Pałac prezydencki można również zwiedzać za specjalnym pozwoleniem lub podczas dni otwartych.

Przy placu z kolumną króla Zygmunta III Wazy jest Zamek Królewski. Dawna siedziba książąt mazowieckich, następnie królów Polski i polskiego parlamentu z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

pałac w wilanowie - zwiedzanie

Dzisiaj zamek jest obiektem muzealnym, ale dość często w pięknych wnętrzach odbywają się różnego rodzaju uroczystości, koncerty, spotkania dyplomatyczne, konferencje naukowe. Warto pamiętać, że współczesny wygląd zamku to zasługa społeczeństwa, które zebrało pieniądze na odbudowę zamku, który po Powstaniu Warszawskim został przez Niemców zrównany z ziemią. Zamek Królewski odbudowano dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Dwadzieścia lat wcześniej przywrócono do świetności Stare Miasto z rynkiem.

Spacer ulicami Starego oraz Nowego Miasta to możliwość zwiedzenia licznych muzeów, kościołów, galerii sztuki. Na Starówce można zrobić zakupy w niezliczonych sklepach z pamiątkami. Tu usytuowane jest również kilkadziesiąt kawiarń i restauracji, w których zmęczeni turyści znajdą wypoczynek i smaczne jedzenie.

Po emocjach związanych ze zwiedzaniem zabytków przy Trakcie Królewskim można wieczorem odkryć inne oblicze stolicy. To może być spektakl w jednym z kilkudziesięciu prestiżowych teatrów, albo szalona zabawa w nocnym klubie. Można również zwiedzać nocą niektóre obiekty – na podziwianie nocnej panoramy miasta zaprasza od godziny 20.00 do 23.00 taras widokowy na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here