poznań - zwiedzanie

Poznań to piąte co do wielkości miasto w Polsce liczące sobie 540 tysięcy mieszkańców. Liczba ta jednak nie odzwierciedla wszystkiego – na poznańskich uczelniach uczy się ponad 100 tysięcy studentów, z których spora większość pochodzi spoza miasta i wynajmuje tam tylko mieszkania. W praktyce więc ludzi w Poznaniu z pewnością jest ponad 600 tysięcy. Administracyjnie miasto pełni funkcję stolicy województwa wielkopolskiego.

Poznań ma bardzo bogatą historię – gród nad Wartą istniał już w X wieku, a swoją siedzibę mieli tam Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Przyjmuje się, że to właśnie w Poznaniu w 968 roku powstało pierwsze polskie biskupstwo polowe, na które czele stanął biskup Jordan. Niektórzy wskazują nawet poznańską katedrę na tą, w której mógł zostać przyjęty chrzest przez Mieszka I w roku 966.

Stolicą w tamtym czasie uznaje się pobliskie Gniezno, aczkolwiek Poznań był równie ważnym ośrodkiem miejskim i centrum rodzącej się państwowości polskiej. Do dzisiaj można podziwiać relikt tamtych czasów, a mianowicie podziemia katedry, gdzie zachowały się fragmenty dawnej romańskiej świątyni. W późnym średniowieczu kościół został przebudowany w stylu gotyckim i w takim dzisiaj mogą go podziwiać liczni turyści.

rynek Poznań

Szczególne wrażenie robi kaplica, w której pochowani zostali Mieszko I i Bolesław Chrobry. Katedra znajduje się na Ostrowie Tumskim, czyli w najstarszej części Poznania. Wokół niej znajduje się wiele innych zabytków pochodzących sprzed wielu wieków. W bliskim jej sąsiedztwie stoi przykładowo gmach Akademii Lubrańskiego, założonej w XVI wieku uczelni humanistycznej, która jako pierwsza w Polsce kształciła swoich uczniów w duchu renesansu.

W tym względzie wyprzedzała konserwatywny Uniwersytet Jagielloński, aczkolwiek władze krakowskiej uczelni doprowadziły do tego, że w Poznaniu nie utworzono konkurencyjnego uniwersytetu. Dzisiaj w budynku znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, które gromadzi zbiory związane z tematyką rozwoju hierarchii duchowieństwa na ziemiach wielkopolskich.

Średniowieczne miasteczko nie skupiało się jednak wokół katedry – jego życie tliło się na wyznaczonym w czasach piastowskich rynku, który należy do dzisiaj do jednych z największych w Polsce. Barwny plac otoczony jest kamieniczkami ze zdobionymi fasadami – niegdyś należącymi do najbogatszych mieszkańców miasta, czyli do tzw. patrycjatu.

Jeżeli chodzi o Poznań – zwiedzanie rozpoczyna się właśnie najczęściej od tego miejsca. Turyści zachwyceni są także charakterystycznym, renesansowym Ratuszem, bogato zdobionym naściennymi obrazami. O godzinie 12.00 codziennie z Ratusza ku uciesze zgromadzonym turystów wychodzą dwa koziołki i bodą się na znak tego, że wybiło południe. Ta drobna atrakcja turystyczna wyrosła już na symbol miasta i wywiera spore emocje u odwiedzających.

Rynek jest urokliwym miejscem, znajduje się tam i w najbliższym sąsiedztwie wiele restauracji i pubów, w których można miło spędzić czas i zrelaksować się w przerwie od zwiedzania. W bliskim sąsiedztwie Rynku znajduje się niedawno odbudowany zamek książąt wielkopolskich, gdzie obecnie znajduje się muzeum sztuki użytkowej. Również blisko Rynku można odwiedzić Muzeum Narodowe, a na Placu Wolności bardzo charakterystyczny i ładny gmach Biblioteki Raczyńskich.

most w poznaniu

Do dzisiaj pełni ona funkcje głównej biblioteki publicznej w Poznaniu, która ma wiele oddziałów na terenie całego miasta. W niedalekim sąsiedztwie Placu Wolności znajduje się natomiast inny podziwiany przez turystów obiekt – zbudowany na początku XX wieku Zamek Cesarski, ostatnia rezydencja cesarza przed upadkiem Cesarstwa Niemieckiego. Dzisiaj w budynku odbywa się przede wszystkim wiele wydarzeń kulturalnych, działa kino plenerowe, organizowane są rozmaite koncerty.

Dla osób preferujących aktywny wypoczynek polecana jest Wartostrada, czyli stosunkowo nowy projekt poznańskiego samorządu. Wybudowana została trasa rowerowo-spacerowa przy Warcie i szybko stała się lokalnym centrum rekreacji i odpoczynku w czasie wolnym. Bardzo przyjemnie można tam spotkać się ze znajomymi lub uprawiać na powietrzu swój ulubiony sport.

Poznań nie zawiedzie także tych, którzy chcą udać się w ciekawe miejsce na zakupy – jednym z symboli miasta jest Stary Browar, czyli galeria handlowa powstała w zmodernizowanym budynku po byłym opuszczonym browarze. Budowla strasząca swoim wyglądem przez wiele lat, umiejscowiona w ścisłym centrum odżyła na początku XXI wieku blaskiem i stała się jednym z popularniejszych sposobów Poznaniaków na spędzanie swojego wolnego czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here