sandomierz - zwiedzanie

Jest jednym z najpiękniejszych miast nad Wisłą, a spacer po jego wąskich uliczkach to wspaniała lekcja historii dla każdego z nas. Sandomierz zachwyca, nic więc dziwnego, że turyści z całej Europy tak chętnie zaglądają na jego teren. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?

Położenie na skraju województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego, malownicza dolina Wisły oraz długa historia, w której nie brak ciekawych wydarzeń to czynniki, którymi najmocniej przyciąga turystów Sandomierz – zwiedzanie tego miasta to wspaniała przygoda i lekcja historii, w trakcie której można się nacieszyć widokiem wspaniałych zabytków.

Skupiają się one na terenie starówki, a niewielkie odległości pomiędzy nimi sprawiają, że planowanie spaceru po Sandomierzu nie jest większym problemem. Jakie obiekty warto odwiedzić w jego trakcie?

Z pewnością warto wejść na teren starówki od strony jednego z najpiękniejszych wąwozów lessowych w Polsce, czyli od Wąwozu Królowej Jadwigi. W jego pobliżu czeka jeden z najważniejszych zabytków sakralnych tego miasta – kościół św. Jakuba, którego budowę zainicjował Iwo Odrowąż w początkach XIII wieku. Nieco dalej czeka na zwiedzających bazylika katedralna, której wieża jest doskonale widoczna już z oddali. Ta gotycka świątynia pochodzi z XIV wieku, a w jej wnętrzu czeka na zwiedzających wiele cennych dzieł sztuki.

wąwóz w sandomierzu

Ciekawe freski, obrazy związane z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Sandomierza – oto wybrane elementy wyposażenia, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego obiektu. A co z zabytkami świeckimi? I one stanowią ciekawą kolekcję cennych pamiątek z dawnych czasów. Jedną z tych najważniejszych jest królewski zamek, a raczej jego zachowany fragment, który do dziś dumnie wznosi się nad doliną Wisły. Dziś w murach obronnego zamku z XIV wieku mieści się muzeum, które przyciąga głównie miłośników historii.

Ogromne wrażenie na turystach zwiedzających Sandomierz robi też miejski ratusz. Jest on największą ozdoba tutejszego rynku, a jednocześnie jednym z najpiękniejszych obiektów renesansowych, jakie powstały na ziemiach polskich. Ciekawą pamiątką po miejskich fortyfikacjach, a jednocześnie doskonałym punktem widokowym, jest w tym mieście Brama Opatowska.

Wznoszona etapami od XIV wieku, pełniła dawniej bardzo ważną rolę w systemie obronnym miasta. Dziś jest przede wszystkim wspaniałą atrakcją, szczególnie dla tych osób, które chcą z góry spojrzeć na Sandomierz i jego najbliższe otoczenie. Ważnym punktem na mapie miasta jest też Collegium Gostomianum. Ten późnorenesansowy gmach z początków XVII wieku przypomina nam o tym, iż w Sandomierzu istniała (od 1602 roku) jedna z najstarszych szkół w Polsce.

W jej sąsiedztwie wznosi się niepozorny dom gotycki, uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków na terenie miasta. To Dom Długosza, wzniesiony w latach 70-tych XV wieku dzięki środkom finansowym, przekazanym właśnie przez Jana Długosza. Dziś w zabytkowych murach tej budowli mieści się Muzeum Diecezjalne, znane z niezwykle cennych zabytków sztuki sakralnej. Piękne rzeźby i obrazy, legendarne rękawiczki królowej Jadwigi – oto wybrane atrakcje, z powodu których warto zajrzeć do wnętrza tego budynku.

W Sandomierzu nie brak też ciekawych wystaw i ekspozycji, które warto zwiedzić

sandomierz

Wielkim powodzeniem cieszy się muzeum, urządzone w podziemiach rynku. Sandomierska trasa turystyczna to wyjątkowa podróż przed dawne piwnice, w czasie której zdobędziemy wiele cennych informacji na temat historii tego miasta. Turystów fascynuje też ekspozycja, która wiąże się ze słynnym serialem, kręconym m.in. na terenie Sandomierza. Fani Ojca Mateusza z radością odwiedzają miejsce, w którym mogą podziwiać zdjęcia wykonane na planie filmowym oraz figury, które przedstawiają ich ulubionych bohaterów.

Zwiedzanie Sandomierza można połączyć z takimi atrakcjami, jak rejs wycieczkowym statkiem po Wiśle czy spacer po terenie rezerwatu Pieprzówki. Te atrakcje mogą oczarować tych, dla których kwestią bardzo ważną są piękne widoki oraz możliwość podziwiania panoramy Sandomierza.

Wiele radości może sprawić turystom wędrówka po peryferiach miasta. Taki spacer to propozycja głównie dla tych, którzy chcą ujrzeć piękne dworki – urocze budowle, które w panoramie Sandomierza od lat zajmują bardzo ważne miejsce.

Sandomierz może się pochwalić rewelacyjnym zagospodarowaniem, dzięki czemu turyści mogą tu korzystać z bogatej bazy noclegowej i gastronomicznej. Ułatwia to planowanie pobytu w tym mieście, daje też więcej możliwości tym, którzy chcą tu spędzić niezapomniany urlop.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here