siedlce - zwiedzanie

Wyprawa na Mazowsze nieodłącznie kojarzy się z wizytą w Warszawie. Niewiele wycieczek organizowanych przez szkoły czy biura podróży obejmuje większy obszar województwa, a atrakcje Warszawy pochłaniają niemal cały czas i budżet wypraw. Może jednak warto zorganizować wycieczkę łączącą zwiedzanie stolicy z jednym czy więcej innymi miastami tego regionu? Może się okazać, że z atrakcji niejako dodatkowej stanie się ono głównym, najciekawszym punktem programu wycieczki.

Jedną z propozycji takiej mazowieckiej wyprawy może być wizyta na wschodzie województwa, w czwartym co do wielkości mieście Mazowsza – Siedlcach.
To miasto lokowane dopiero w XVI wieku, ale znane z przekazów wcześniejszych, już w ciągu pierwszych stu lat swojego istnienia odnotowało dwukrotny wzrost liczby mieszkańców, a obszar miasta powiększył się pięciokrotnie.

W mieście i na jego obrzeżach chętnie osiedlali się rzemieślnicy i kupcy, którzy znajdowali zbyt na swoje wyroby i towary. Wiek XVII – wiek wojen Rzeczpospolitej z wszystkimi sąsiadami, to przejściowy kryzys w rozwoju, który minął wraz z przejęciem miasta na własność przez pochodzącą z magnackiego rodu Czartoryskich Aleksandrę Ogińską.

Niewielkie obszarem miasteczko stało się polską stolicą życia kulturalnego oraz towarzyskiego. Na przedstawienia w miejscowym teatrze przybywała śmietanka magnacka i szlachecka z całego kraju. Gościem siedleckich wydarzeń kulturalnych był nawet król Stanisław August Poniatowski.

W czasie zaborów miasto i jego mieszkańcy nigdy nie utracili wiary w słuszność sprawy, jaką jest walka o niepodległość i brali czynny udział we wszystkich powstaniach narodowych. Po I wojnie światowej Siedlce przywrócono Polsce i od roku 1918 miasto przeżywać zaczęło kolejny okres dynamicznego rozwoju. Siedlce były ośrodkiem przemysłu krawieckiego i kupiectwa – w ówczesnym województwie lubelskim był to najszybciej rozwijający się ośrodek życia gospodarczego.

Zatrzymanie rozwoju miasta na czas II wojny i okupacji nie oznaczało bierności jego mieszkańców. Na terenie miasta i w okolicy działała prężnie Armia Krajowa, Bataliony Chłopskie, oddziały Narodowych Sił Zbrojnych.
Po II wojnie światowej najlepszym czasem dla miasta był okres powołania do życia województwa siedleckiego. Reforma administracyjna z 1976 roku dała miastu możliwość rozbudowy infrastruktury transportowej, komunalnej, oświatowej.

siedlce

Współczesne Siedlce to ważny ośrodek życia gospodarczego Podlasia. Miasto zajmuje 46 miejsce w Polsce pod względem liczby ludności i odnotowuje stały przyrost liczby mieszkańców. Tu działają szkoły wyższe, dziesięć szkół średnich, szkoły artystyczne. Miasto ma piękne obiekty sportowe.
Świetnie skomunikowane z Warszawą mogą być bazą noclegową podczas wycieczki na Mazowsze. Odległość od stolicy autokar pokona w półtorej godziny, a noclegi w Siedlcach można znaleźć łatwiej i w bardziej przystępnych cenach niż w Warszawie.

Gdy już odwiedzimy Siedlce – zwiedzanie warto rozpocząć w Muzeum Diecezjalnym

Na świetnie zorganizowanej wystawie można obejrzeć tysiące eksponatów, ale najcenniejszym jest jedyny w Polsce obraz autorstwa El Greco „Ekstaza świętego Franciszka”.
Drugim wartym polecenia muzeum jest związane z historią miasta Muzeum Regionalne, które ma swoją siedzibę w ratuszu miejskim. Obok ekspozycji stałej placówka oferuje szereg niezwykle ciekawych wystaw czasowych.

Koniecznie trzeba zwiedzić Pałac Ogińskich – miejsce związane z Aleksandrą Ogińską jest perłą wśród pałaców magnackich. Klimatyczne, ale bogate wnętrza, niezwykłej urody meble, tkaniny, naczynia, obrazy i wszystkie inne elementy wystroju uzupełniają i podkreślają opowiadaną przez przewodników niezwykłą historię pałacu i jego mieszkańców. Wokół pałacu znajdują się ogrody i wielki park – obiekty również warte odwiedzenia.

Godny uwagi jest barokowo-klasycystyczny kościół pod wezwaniem św. Stanisława. Kościół pochodzi z połowy XVIII wieku. Fundatorami było małżeństwo Czartoryskich – Kazimierz i Izabela. Swój wkład w rozbudowę świątyni miała również ich wnuczka – Aleksandra Ogińska. Szczególnie poleca się obejrzenie czterech obrazów przedstawiających ewangelistów – obrazy pochodzą z kolekcji Ossolińskich.

Innym obiektem sakralnym wartym odwiedzenia jest siedlecka katedra. Budynek wzniesiono ponad sto lat temu w stylu neogotyckim. Wszyscy podziwiają wielkość budowli – jego wysokie wieże widoczne są z odległości kilkudziesięciu kilometrów od miasta.

We wnętrzu świątyni są piękne okna witrażowe ze scenami przedstawiającymi wydarzenia z historii miasta oraz Polski.
Czas wolny po zwiedzaniu zabytków można wykorzystać na smaczny posiłek w jednej z wielu restauracji oferującej smakołyki podlaskiej regionalnej kuchni.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here