stadion narodowy

Jednym z najbardziej charakterystycznych dziś punktów na mapie Warszawy jest Stadion Narodowy – zwiedzanie tego miejsca to prawdziwa atrakcja, której nie można pominąć w czasie wizyty w stolicy. Choć niektórzy nie biorą pod uwagę tego akurat obiektu podczas planowania wycieczki, warto przemyśleć ten wybór. Jak podkreśla wiele osób – Stadion Narodowy może zachwycić i zainteresować nie tylko wielbicieli sportu i piłki nożnej.

Stadion Narodowy został oddany do użytku siedem lat temu, czyli na początku 2012 roku. Znajduje się przy Alei Poniatowskiego w Warszawie, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Budowa obiektu zaczęła się w 2008 roku. Główną przyczyną jego powstania były organizowane na terenie naszego kraju Mistrzostwa Europy, których współorganizatorem była także Ukraina. Inauguracja Euro 2012 miała miejsce w czerwcu, czyli zaledwie kilka miesięcy po otwarciu stadionu.

Pierwszy, historyczny mecz turnieju rozegrany został między Polską a Grecją i zakończył się remisem 1:1. Od tamtego momentu obiekt służy przede wszystkim piłkarskiej reprezentacji naszego kraju – to właśnie tu organizowane są wszystkie spotkania eliminacyjne do Mistrzostw Świata i Europy, a często również mecze towarzyskie i pucharowe.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Stadion Narodowy działa cały rok. Przez lata służył jako miejsce licznych koncertów, pokazów, wyścigów, targów, spotkań, festiwali. Odbyły się tu także ceremonie otwarcia turniejów siatkarskich (ME i MŚ). Dodatkowo można tu wynająć salę na urodziny, a zimą pojeździć na lodowisku.

stadion narodowy - zwiedzanie

Wiele osób najbardziej interesuje jednak oferta „Stadion Narodowy – zwiedzanie”

Ta atrakcja przeznaczona jest zarówno dla mieszkańców Warszawy i okolic, jak i dla przyjezdnych. Co ważne – nie ma tu znaczenia wiek. Zwiedzać Stadion Narodowy mogą nawet małe dzieci i ludzie starsi. Wszystko za sprawą organizacji całej atrakcji. Każdy chętny ma bowiem możliwość zdecydowania się na określoną trasę zwiedzania. Co to oznacza?

Można wybrać wersję dla juniora (czyli przedszkolaka), piłkarską (na której odwiedzić można szatnię, ławki rezerwowych, a nawet salę konferencyjną), vipowską (ze zwiedzaniem stref i loży dla ważnych osobistości), historyczną (z ciekawostkami związanymi z przeszłością futbolu).

Dużym uznaniem cieszy się również możliwość zwiedzania w weekendy stadionu wraz ze znanym dziennikarzem prasowym i telewizyjnym, Stefanem Szczepłkiem, który jako przewodnik oprowadza po wszystkim zakątkach obiektu i opowiada wiele ciekawostek i anegdot. Dobrą wiadomością jest też to, że niebawem planowana jest również trasa seniora, dostosowana do sił i możliwości ludzi starszych, dzięki czemu nie będą odczuwać zmęczenia podczas wycieczki.

Co tak naprawdę można zyskać, decydując się odwiedzić to miejsce? Przede wszystkim dech zapiera już z daleka sam Stadion Narodowy – zwiedzanie tego obiektu z zewnątrz robi ogromne wrażenie na każdym, ponieważ jest ogromny i doskonale zaprojektowany. Dobrze widoczna jest piękna konstrukcja i biało-czerwone barwy. Przed budynkiem znajduje się Aleja Gwiazd Piłki Nożnej, na której ulokowano murowane tablice, zawierające odciski stóp znanych polskich piłkarzy.

stadion narodowy mecz

Wystarczy tu wymienić Zbigniewa Bońka, Włodzimierza Lubańskiego, Grzegorza Latę i Kazimierza Deynę. Ważnym punktem, wartym obejrzenia, jest też pomnik trenera Górskiego. Po wejściu do środka czeka jednak jeszcze więcej atrakcji. Niemal wszystko robi tu naprawdę duże wrażenie – już sam fakt, że na stadionie może pomieścić się ponad 60 tysięcy kibiców, jest sprawą imponującą.

Jakie jeszcze niespodzianki czekają na zwiedzających?

Poza trybunami (również prasowymi), najbardziej luksusowymi lożami i boiskiem, można pokonać drogę jak piłkarze, czyli wejść do szatni, zwiedzić nawet łazienkę, przejść tunelem, zasiąść na ławce rezerwowych. Przewodnik prowadzi także w nieco mniej znane miejsca, jak kaplica czy sala konferencyjna. Każdy może także wejść na punkt widokowy. Oczywiście wszystkie szczegóły zależą od tego, który rodzaj trasy zwiedzania zostanie wybrany.

Całość prowadzona jest w zasadzie każdego dnia tygodnia, jednak bywają wyjątki, gdy osoby z zewnątrz nie mają wstępu na Stadion Narodowy – zwiedzanie nie jest możliwe w dniach, gdy na terenie obiektu odbywa się inne większe wydarzenie (np. koncert muzyczny).

Warto zatem sprawdzić wszystkie informacje na stronie internetowej Stadionu Narodowego. Również tam dostępny jest cennik i regulamin wycieczek. Bilety na zwiedzanie nie są jednak zbyt wygórowane, a dodatkowo obejmują rozmaite zniżki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here