warszawa - zwiedzanie

Wyprawa do stolicy Polski to najczęściej wybierany kierunek przez organizatorów szkolnych wycieczek edukacyjnych, zakładowych wyjazdów finansowanych z funduszu świadczeń socjalnych, czy wypraw studentów uniwersytetów trzeciego wieku albo związków emerytów czy innych organizacji. Pobyt w Warszawie często łączony jest z wizytą w teatrze, muzeach, ale też szaleństwem zakupów w wielkich galeriach handlowych.

Do Warszawy co rok przyjeżdża ponad 20 milionów turystów

10 milionów korzysta z noclegów. Ponad 1/3 odwiedzających naszą stolicę to goście z zagranicy.
Największe polskie miasto Warszawa – zwiedzanie jej zajmuje klika dni, to również miasto najpiękniejsze i na każdym kroku dające świadectwo swojej przeszłości. Niezwykłej urody zabytkowe budowle, bogate w eksponaty muzea i wystawy, ale też atrakcje na wskroś współczesne, jak choćby Centrum Nauki „Kopernik”, przyciągają tłumy turystów o każdej porze roku.

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od poznania najstarszych zabytków. Początkiem trasy może być Stare Miasto. Rynek Starego Miasta, urokliwe ulice biegnące od rynku we wszystkich kierunkach, wspaniałe obiekty sakralne warte są obejrzenia, a zmęczeni emocjami i spacerem mogą skorzystać z odpoczynku i posiłku w jednym z dziesiątków punktów gastronomicznych. Ulicą Świętojańską wychodzi się na Plac Zamkowy.

stare miasto

Zamek Królewski, dawna siedziba książąt mazowieckich a od XVI wieku królów oraz sejmu szlacheckiego Rzeczpospolitej Obojga Narodów, to żelazny punkt każdej wycieczki. Spacer po komnatach zamkowych, oglądanie wspaniałego wyposażenia powinien być podparty historyczną refleksją, że chodzimy po obiekcie, którego jeszcze czterdzieści lat temu nie było. Zniszczony przez Niemców po zakończeniu Powstania Warszawskiego zamek został odbudowany dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej wśród społeczeństwa.

Zegar na wieży zamkowej ruszył dokładnie o godzinie 11.15 w dniu 19 lipca 1974 roku. Od tej pory zamek przywrócono narodowi – jest on jednym z ważniejszych świadków naszej historii.

W niewielkiej odległości od Zamku Królewskiego stoi obiekt strzeżony przez dwa kamienne lwy, między którymi widać pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. To Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Kiedyś siedziba hetmana Koniecpolskiego, potem rodów Lubomirskich i Radziwiłłów, w okresie zaborów był miejscem urzędowania carskiego namiestnika Królestwa Polskiego.

W okresie międzywojennym oraz po 1945 roku pałac był siedzibą rządu i premiera. Od 1994, po gruntownej przebudowie i remoncie, dawny Pałac Namiestnikowski stał się oficjalną siedzibą Prezydenta RP. Dla zwiedzających dostępny jest głównie podczas dni otwartych. W dni powszednie od godziny 9.00 do 15.00 mogą do pałacu, po uzyskaniu zezwolenia, wchodzić grupy wycieczkowe. Zwiedzanie pałacu ograniczone jest do kilku pomieszczeń i trwa około jednej godziny.

Z Pałacu Prezydenckiego warto wybrać się na spacer po jednej z najpiękniejszych ulic Warszawy. Krakowskie Przedmieście pełne zabytków, pomników, kościołów, luksusowych butików oraz kawiarń i restauracji robi wrażenia niemal na każdym odwiedzającym Warszawę.

Z Krakowskiego Przedmieścia przechodzi się w ulicę Nowy Świat i dalej idąc trasą dawnego Traktu Królewskiego dociera się do ulicy Wiejskiej, przy której znajduje się siedziba współczesnego parlamentu RP. Do budynków sejmu i senatu mogą wchodzić grupy wycieczkowe, które wcześniej zarezerwują termin za pośrednictwem Biura Kancelarii Sejmu.

Wstęp do parlamentu jest bezpłatny, a grupy szkolne mają podczas zwiedzania wykład z historii polskiego parlamentaryzmu. Taka wizyta w parlamencie to doskonały pomysł na niekonwencjonalną metodę dydaktyczną – lekcja wiedzy o społeczeństwie w sejmie na pewno pozostawi trwalszy ślad w pamięci, niż tradycyjna lekcja w klasie szkolnej.

pałac kultury i nauki

Po atrakcjach sejmu można odpocząć w pięknym otoczeniu Parku Łazienkowskiego, który sąsiaduje z parlamentem. Z Łazienek, Alejami Ujazdowskimi i ulicą Jana III Sobieskiego, dociera się do Wilanowa. Pałac Jana III Sobieskiego wraz z pięknymi ogrodami oraz sąsiadujący z nimi rezerwat przyrody w Morysinie są wpisane na listę pomników historii Polski.

To wyróżnienie, nadawane dekretem Prezydenta RP, przysługuje wyłącznie obiektom szczególnie zasłużonym dla naszej przeszłości. Pałacowe wnętrza wilanowskiej siedziby Sobieskich oraz wspaniale urządzone i utrzymane ogrody gwarantują przeżycia estetyczne na najwyższym poziomie.

Wieczór w stolicy można przeznaczyć na odpoczynek po trudach zwiedzania, ale można również pójść na spektakl do jednego z kilkudziesięciu prestiżowych teatrów. Ofertę dla spragnionych zabawy, muzyki, tańca mają setki klubów, dyskotek, pubów, restauracji. Warszawa nie zasypia – tu można bawić się całą noc!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here