wawel dziedziniec

Wawel – zwiedzanie wzgórza zamkowego
Wawel to nie tylko zamek. Znajduje się tutaj zdecydowanie więcej zabytków!
Wzgórze Wawelskie jest dla Krakowian i dla Polaków tym, czym dla Ateńczyków i Greków wzgórze Akropol. Królujące nad miastem, ważne historycznie, dające podwaliny w pewien sposób dla całej państwowości naszego kraju. Zamek na Wawelu leży nad Wisłą.

To właśnie tutaj od czasów średniowiecza zamieszkiwała władza grodu Kraka. Według badań archeologów, na wzgórzu wawelskim ludzie osadzali się już od czasów paleolitu. Jest to miejsce, które jest uwielbiane przez osoby zajmujące się związkami człowieka z zaświatami. Mówi się, że Wawel ma jedną z najlepszych energii w Polsce i że to właśnie tutaj znajduje się czakra.

Dlaczego Wawel jest tak ważny dla Polaków?

Należy tutaj sięgnąć do historii naszego kraju. To właśnie na Wawelu znajdowała się siedziba pierwszego króla w Polsce, czyli Mieszka I, który u przełomu I i II wieku naszej ery biesiadował, żył i rządził. To właśnie w roku 1000 przyjęto chrześcijaństwo w Polsce. Przechodząc z pogańska do kultury chrześcijańskiej, zaciągnęliśmy się do kultury zachodniej. Wraz z ustanowieniem chrześcijaństwa jako panującej religii w naszym kraju, ustanowiono biskupstwo na Wawelu właśnie. To właśnie na tym wzgórzu zbudowano pierwszą w naszym kraju i oczywiście pierwszą w Krakowie katedrę.

Zamek na Wawelu lata świetności przeżywał, gdy siedzibę swoją miały w nim Piastowie oraz róg Jagiellonów. Przypadało to na lata 1300-1500. To właśnie wtedy przekształcono niewielki gotycki zameczek w wielką renesansową siedzibę władców polskich. To właśnie wtedy zamek stał się jedną z najznakomitszych siedzib królewskich w całej Europie. Zamek na Wawelu stracił na znaczeniu dopiero wtedy, kiedy przeniesiono stolicę Polski do Warszawy. Działo się to na początku siedemnastego wieku. Mimo przenosin jednak, na zamku nadal odbywały się bale, koronacje i pogrzeby polskich królów i książąt.

wawel - zwiedzanie

Wawel w trakcie najazdów szwedzkich

Zamek przechodził najróżniejsze zawirowania losu – z mniejszą lub większą szkodą. Jednym z najważniejszych zdarzeń był najazd Szwedów. Zamek został wówczas mocno ograbiony i częściowo wręcz pozbawiony swojej świetności. W 1796 roku zamek został przejęty przez Austriaków po zaborze numer I. Od tamtej pory znajdowały się tutaj koszary Austriaków. Gdy Polska odzywała niepodległość, zamek stal się muzeum – nigdy więcej już nie zamieszkał tutaj żaden król.

Zamek na Wawelu – najważniejsze ekspozycje
Do najciekawszych bogactw Zamku na Wawelu należą z pewnością olśniewające arrasy Zygmunta Augusta, a także malowidła renesansowe, będące od wieku w rękach rodziny Lanckorońskich. W muzeach wawelskich znajdują się bogate ekspozycje tkanin, rzeźb, a także grafik i obrazów, które składają się na nasze dziedzictwo narodowe.

Dlaczego warto odwiedzić Wawel?
Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani sztuką, to na Wawelu możemy zobaczyć, jak wyglądała rodzina królewska i jej rezydencja w okresie XVI i XVII wieku. Na wystawach znajdują się tutaj przedmioty codziennego użytku, a także meble i tkaniny z tamtych czasów.

Poza zwiedzaniem wystaw we wnętrzach zamku na Wawelu, można wyjść pod smoczą jamę, a także wejść na najwyższy poziom baszty zamkowej, zwanej sandomierską. Można także wyruszyć z wawelskim przewodnikiem w plener, gdzie zobaczymy rekonstrukcję ogrodów królewskich.

Lekcje muzealne i koncerty na Wawelu
Władze miasta przygotowały dla zwiedzających liczne atrakcje. Na zamku na Wawelu można odbyć ciekawe lekcje, można wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz być słuchaczem wykładów.

wawel

Takie atrakcje polecane są szczególnie dzieciom oraz młodzieży, która co roku przybywa licznie, aby zobaczyć to niezwykłe dla polskiej historii miejsce. Dodatkowo, na wzgórzach regularnie odbywają się koncerty muzyki symfonicznej, a także kameralnej. Można tutaj też kupić bilet na operę.

Jak zwiedzać Wawel?
Na stronie internetowej znajdziemy dość dokładną mapę, na której znajdują się wszystkie atrakcje dostępne do zwiedzania na wzgórzu zamkowym. Warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik, który wprowadzi nas w historię tego miejsca. Bez wiedzy o tym, co znaczyło wzgórze zamkowe nie wyciągniemy ze zwiedzania żadnej przyjemności.

Czy Wawel można zwiedzać bez przewodnika?
Wystawy można zwiedzać indywidualnie, z wyjątkiem apartamentów królewskich oraz trasy Budowle i ogrody Wawelu – tutaj potrzebne jest wykupienie usługi przewodnika i zwiedzanie w grupie. Pamiętajmy, że ostatnie wejście turystów odbywa się na jedną godzinę przed zamknięciem muzeum.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here