westerplatte

Westerplatte to półwysep położony w administracyjnych granicach Gdańska, wcięty w wody Morza Bałtyckiego. Znajduje się w bezpośredniej bliskości portu pasażerskiego, w którym cumują potężne promy łączące Polskę drogą morską ze Szwecją czy innymi krajami nadbałtyckimi. Położony jest ok. dziesięć kilometrów od Głównego Miasta, w którym znajduje się słynna fontanna Neptuna oraz Żuraw.

gdańsk

Aby tam dotrzeć należy więc skorzystać z usług komunikacji miejskiej – zwłaszcza w sezonie turystycznym sprzed dworca głównego kursuje parę autobusów dla osób, które chcą odwiedzić Westerplatte.

Droga wiedzie przez las i tereny całkowicie niezamieszkałe – aż trudno uwierzyć, że jest to obszar należący administracyjnie do Gdańska, szóstego największego miasta w Polsce. Po drodze zobaczyć można skręt do Twierdzy Wisłoujście, innej tajemniczej gdańskiej atrakcji turystycznej, która leży stosunkowo niedaleko półwyspu Westerplatte.

Dlaczego jednak ludzie odwiedzają ów zapomniany półwysep położony z daleka od gwaru gdańskich deptaków nad Motławą i szerokich plaż nad Morzem Bałtyckim? Miejsce to bowiem ma niesamowitą historię – to tam 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, największy konflikt w dziejach świata, który pochłonął 50-80 mln ofiar śmiertelnych (różna ilość szacunków w zależności od historyka). Rzeczpospolita została wówczas zaatakowana przez III Rzeszę pod wodzą Adolfa Hitlera.

Aby w pełni zrozumieć, jak to było możliwe, należy cofnąć się z historią o parę lat wstecz. Otóż Gdańsk i najbliższe tereny po I wojnie światowej utworzyły składające się w dużej mierze z ludności niemieckiej i sympatyzujące z III Rzeszą Wolne Miasto. Polacy zbudowali sobie wówczas własny port (Gdynię), a w obrębie Wolnego Miasta pozwolono im posiadać tylko niewielki fort obronny na półwyspie Westerplatte.

Zbudowano tam niewielkie obwarowania, jednak służyło tam zawsze stosunkowo mało polskich żołnierzy. Polski fort w praktyce nie stanowił wielkiej wartości obronnej, ale przez okres dwudziestolecia międzywojennego utrzymywany był przez Wojsko Polskie.

W końcówce sierpnia niemiecki krążownik Schleswig-Holstein wpłynął uroczyście do gdańskiego portu, witany przez lokalną ludność, przybyły zresztą na zaproszenie miejskiego Senatu. Przypłynął w celach rzekomo pokojowych z okazji uroczystości, które odbywały się na część zmarłych wcześniej niemieckich marynarzy pochowanych właśnie w Gdańsku.

Załoga krążownika dostała jednak tajny rozkaz ataku na polskie pozycje na Westerplatte. Strzelanina rozpoczęła się 1 września 1939 roku dokładnie o godzinie 4.48. Załoga polska odpowiedziała ogniem. Wkrótce niemieckie oddziały lotnicze i piechota również przekroczyły polską granicę – II wojna światowa i pierwszy jej akord, czyli kampania wrześniowa rozpoczęły się w pełni.

westerplatte - zwiedzanie

Westerplatte szybko stało się symbolem ofiarnej polskiej walki obronnej. Drobna drużyna pod wodzą majora Henryka Sucharskiego dzielnie stawiała opór niemieckiemu ostrzałowi. Westerplatte było wyposażone bardzo słabo, bunkry były liche i zdecydowanie nieproporcjonalne do prowadzonego przez Niemców ostrzału. Polacy jednak nie zamierzali się poddawać, a ich walka dodawały otuchy wszystkim mieszkańcom II Rzeczpospolitej, których życie jednego dnia zamieniło się w piekło.

Sucharski poddał się wraz ze swoim oddziałem dopiero 7 września 1939 roku. Niemieccy żołnierze pozwolili opuścił posterunek swoim przeciwnikom z honorem, ponieważ sami byli zaskoczeni w jakich lichych warunkach się broniono. Sądzili oni, że na Westerplatte znajduje się podziemny system, więcej magazynów itd. Kiedy jednak Sucharski uznał, że ich sytuacja zaczyna być krytyczna postawił oszczędzić swoich ludzi, aby mogli brać udział w walkach z okupantem na innych frontach, na których będą mieli większe szansę.

Jeżeli chodzi o Westerplatte – zwiedzanie odbywa się dzisiaj indywidualnie, ale można także wynająć przewodnika

Na półwyspie znajdują się infografiki, które pozwalają odtworzyć przebieg wydarzeń turyście i dowiedzieć się więcej na temat historii II wojny światowej. Z tego co zostało z dawnych fortyfikacji można również faktycznie zobaczyć, dlaczego polska obrona tego półwyspu uznana została za tak heroiczną.

Bunkry bowiem nie prezentują się wcale zbyt imponująco – daje to obraz poświęcenia ludzi Sucharskiego. Grupie jego żołnierzy, która zginęła poświęcony jest specjalny pomnik i krzyże. Już za rządów ludowych na półwyspie postawiono potężny pomnik przypominający o okropieństwie minionych czasów oraz wymowny napis, aktualny po dziś dzień „Nigdy więcej wojny”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here