WrocLove – miasto zakochanych

Stolica Dolnego Śląska to przede wszystkim doskonale znany każdemu Park Szczytnicki czy malownicze, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów, rynek i starówka. Chcesz zwiedzić te lub inne atrakcje Wrocławia? Czytając tekst poniżej z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Rynek we Wrocławiu

Należy do największych średniowiecznych placów targowych w Polsce. Dzisiaj to centralne miejsce spotkań turystów i mieszkańców miasta. Został odnowiony pod koniec lat 90. XX wieku. Pośrodku rynku stoi późnogotycki Stary Ratusz, Nowy Ratusz i liczne kamienice. Stary Ratusz posiada 66-metrową wieżę, która jest najbardziej imponującą budowlą w naszym kraju. W ratuszu do dziś działa Piwnica Świdnicka, czyli jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie. Nowy Ratusz powstał w XIX wieku, obecnie mieści się w nim sala posiedzeń rady miasta. W budynku znajduje się również Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Na starówce możemy podziwiać imponującą fontannę, wykonaną ze szklanych płyt, która powstała z inicjatywy prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. Kolejnymi popularnymi punktami orientacyjnymi są pomnik Aleksandra Fredry i pręgierz. Rynek otacza z czterech stron 60 kamienic, w tym m.in. kamienica pod Złotym Słońcem, pod Błękitnym Słońcem, pod Złotym Psem i pod Złotym Pokojem. Z rynku wytyczono kilka ulic – Sukiennice, Przejście Żelaźnicze, Przejście Garncarskie i Zaułek Jerzego Grotowskiego.

Park Szczytnicki

To ponad 100 hektarów różnorodnych pod względem przyrodniczym terenów. Znajduje się w obszarze dawnej podwrocławskiej wsi Szczytniki, która w XVI wieku została podzielna na Nowe i Stare Szczytniki. W 1783 roku komendant garnizonu, Fryderyk Ludwik Hohenlohe, wykupił teren i założył pierwszy park urządzony w stylu angielskim. W parku znajduje się ogród japoński, stanowiący unikatowy dowód kultury japońskiej w Europie. Znajdziemy tutaj również drewniany kościół z XVI/XVII wieku pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. W parku rośnie ponad 350 gatunków drzew z Europy, Ameryki i Azji. Występuje tu też ponad 70 gatunków ptaków i liczne zwierzęta, m.in. lisy. Jeśli szukamy idealnego miejsca do relaksu w tej zielonej okolicy, warto skorzystać z oferty Zamku Topacz czy hotelu Tumski.

Zoo i Afrykarium

Wrocławskie zoo jest największym i najstarszym w całej Polsce. Istnieje od 1865 roku, a jego obecnym dyrektorem jest Radosław Ratajszczak. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Znajduje się w nim ponad 10 500 zwierząt z 1132 gatunków. Od 2012 roku na terenie zoo działa Afrykarium eksponujące zwierzęta wodne i lądowe pochodzące z Afryki:

  • ponad 60 gatunków kolorowych ryb z Morza Czerwonego,
  • hipopotamy nilowe, mrówniki, kolonia golców oraz najmniejsze antylopy świata dikdiki,
  • żółw zielony, rekiny, płaszczki,
  • kotiki afrykańskie, meduzy, mureny i pingwiny,

Zwierzęta, jakie można zobaczyć w zoo, to m. in.:

  • ssaki – antylopa, foka, gibon, kangur, hipopotam, koziorożec, krokodyl, lama, lemur, lew, niedźwiedź, nosorożec, osioł, struś, słoń, tygrys, wilk, zebra, żyrafa,
  • ptaki – bielik, bocian, emu, łabędź, pelikan, paw, sowa.

wrocław

Hala Stulecia

Zabytkowa hala (dawniej Hala Ludowa) mieści się na terenie Parku Szczytnickiego. Wzniesiona w latach 1911-1913, pomysłodawcą tego projektu był Max Berg. W 2006 roku została wpisana na listę UNESCO. W latach 2009-2011 przeprowadzono gruntowny remont. Kopuła hali ma rozpiętość 65 metrów, a wysokość budynku to 42 metry. Sala sportowo- widowiskowa pomieści do 10 tys. osób. W hali mieszczą się organy wielkie, które w chwili wybudowania były największym instrumentem w kraju. W pobliżu znajdują się ciekawe atrakcje: Pergola z pokazową Fontanną Multimedialną, ZOO i Afrykarium.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here