Zabytki Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny to miasto w Polsce jak mało które obfitujące w zabytkowe budowle. Już sam Rynek dostarcza zwiedzającym wielu atrakcji i niecodziennych wrażeń estetycznych. Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Kazimierska Ściana Płaczu

Wszyscy, którzy zdecydują się odwiedzić cmentarz żydowski w Czerniawach w Kazimierzu Dolnym z 1851 roku, zauważą wysoką ścianę, która została zbudowana z macew. Ten projekt nie udałby się, gdyby nie interwencja malarza Antoniego Michalaka, który podczas okupacji lat II wojny światowej, nie przekonał żołnierzy III Rzeszy do położenia macew awersem do ziemi. W przeciwnym razie zostałyby one zniszczone. Dziś macewy składają się na pomnik wzorowany na jerozolimskiej Ścianie Płaczu. Pośrodku ściany znajduje się pęknięcie, które ma być symbolem losu kazimierskich Żydów. Zgodnie z tradycją żydowską oddzielono część żeńską od męskiej i tak po prawej stronie znajdują się nagrobki mężczyzn, po lewej – kobiet.

Rynek – serce Kazimierza Dolnego

Rynek jest sercem Kazimierza Dolnego. Na jego placu znajduje się wiele wartościowych zabytków, które tworzą imponujące systemy architektoniczne. Przechadzając się jego uliczkami, trafimy na kamienicę Celejowską – budynek z pierwszej połowy XVII wieku. Zalicza się ją do najwybitniejszych dzieł polskiego manieryzmu. Obecnie znajduje się tam jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego, gdzie można zwiedzić wystawy, traktujące o sztuce Kazimierza Dolnego. Oprócz tego w tym miejscu mieszczą się także ruiny zamku, synagoga i spichlerze. Wśród budynków dostrzeżemy także posąg psa Werniksa – ulubieńca wszystkich mieszkańców, który podobno przynosi szczęście.

Baszta obronna

Baszta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Kazimierza Dolnego. To budowla wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Baszta znana jest także pod nazwą „Wieży Łokietka”. Niegdyś pełniła funkcję obronną i chroniła przed przeprawą nieprzyjaciół przez koryto Wisły. W przeszłości wykorzystywano ją także jako latarnię morską. Spoglądając na budowlę, dostrzeżemy w niej maleńkie okienka, służące do ostrzeliwania wroga. Baszta sięga 20 metrów wysokości, a średnica tego okrągłego budynku wynosi 10 metrów.

Zespół zamkowy

Kompleks zamkowy początkowo pełnił funkcje obronne, z czasem zaczął się ich wyzbywać. Ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego w wojnach lat XVII wieku. Podlegał rozmaitym remontom i pracom renowacyjnym. Dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych punktów na turystycznej mapie Kazimierza Dolnego.

To wszystko sprawia, że Kazimierz Dolny jest wręcz wymarzonym miejscem na wakacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here