Zamek Lida na Białorusi

Zamek w Lidzie, wybudowany na początku XIV wieku z rozkazu księcia Giedymina w celu ochrony majątku Wielkiego Księstwa Litewskiego przed Krzyżakami został poddany w trakcie dziejów wielu próbom. Kamienny olbrzym z dwiema kwadratowymi wieżami i mocnymi murami od dawna był przyczółkiem ziem książęcych, zadając ciosy nie tylko podczas najazdów krzyżowców, ale także podczas najazdów tatarskich, a także podczas wojen rosyjsko-polskich i północnych. Od końca XX wieku trwa długa renowacja dawnego Zamku Giedymina, który stopniowo odzyskuje swój dawny majestatyczny wygląd i z dumą zajmuje miejsce wśród najsłynniejszych zabytków Białorusi.

Historia zamku Lida

Fortyfikacje bałtyckiego plemienia Yatvyagów na bagnistych brzegach rzeki Lideika znane są od X wieku, kiedy ziemie te były częścią księstwa Dainava, które w końcu XIII wieku stało się częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na miejscu tych drewnianych fortyfikacji w 1323 roku rozpoczęto budowę nowego kamiennego zamku, zapoczątkowanego przez księcia Giedymina w celu ochrony ziem doliny rzeki Niemen przed najazdem krzyżowców. Pierwsza wzmianka pisemna o zamku na osiedlu Lida pojawiająca się w starożytnej Kronice Zmartwychwstania z 1330 roku wskazuje na szybkie tempo budowy. Aby wybudować zamek u zbiegu rzeki Lideyki i rzeczki Kamieńki, stworzono sztuczne wzniesienie z piasku i drobnych kamieni, dzięki czemu Zamek Giedymina otrzymał dodatkową ochronę – barierę wodną. Skutecznie broniąc swoich posiadłości przed krzyżowcami, Giedymin również aktywnie rozszerzał księstwo poprzez aneksję ziem zachodnich. Niektóre źródła podają, że przy budowie zamku w Lidze wykorzystano pracę jeńców z Wołynia, pracowali tu także mistrzowie z Kijowa, który został podbity przez Giedymina w 1324 roku. Masywne mury forteczne zamku zbudowano z gruzu i cegły, wyposażono w stanowiska strzelnicze i kusze, które w kolejnych przebudowach zamku przystosowano dla artylerii. Początkowo zamek posiadał tylko jedną wieżę, która została zbudowana w południowo-zachodniej części muru zamkowego, druga wieża zamkowa w północno-wschodniej części muru pojawiła się kilkadziesiąt lat później podczas odbudowy zamku po szturmie krzyżowców.

Co warto zobaczyć w Zamku Giedymina

Co warto zobaczyć w Zamku Giedymina

Pomimo tego, że zamek w Lidze jest w trakcie powrotu do swojego historycznego wyglądu, jego popularność jako atrakcji turystycznej jest dość duża. Wykopaliska archeologiczne i materiały historyczne stały się podstawą dla konserwatorów, których pracę można już docenić – odrestaurowane części zamku różnią się od starej zabudowy kolorem ścian z czerwonej cegły. Obiekty, które kiedyś istniały w Zamku Giedymina, stopniowo pojawiają się na terenie dziedzińca zamkowego: dom zamkowy, koszary garnizonowe, kuźnia, stajnia, studnia. Wewnątrz zamku znajdują się instalacje i ekspozycje przedstawiające średniowieczne zbroje i broń, figury woskowe w strojach minionych epok, heraldyczne znaki właścicieli zamku.

W ostatnich latach teren Zamku Lida był aktywnie wykorzystywany do różnych wydarzeń, które przyciągają uwagę mieszkańców i gości miasta. Oprócz festiwali rycerskich, które stały się tradycją w wielu współczesnych zamkach, w Zamku Lida można wziąć udział np. w Festiwalu Piwowarstwa i Jarmarku Animacji. Często święta kończą się wieczornymi fajerwerkami, które rozświetlają stare mury kolorowymi światełkami, a nawet podczas uroczystości turyści mają okazję spojrzeć na Zamek Lida i jego okolice z niespotykanych wysokości, ze wznoszących się w niebo lotni lub balonów. Z pewnością warto odwiedzić zamek w Lidze podczas swej wycieczki na Białoruś.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here