auschwitz - zwiedzanie

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, czyli niemieckie Auschwitz-Birkenau założony został w 1940 roku przez hitlerowców, którzy w toku okupacji dzierżyli sporej tereny zajęte w czasie kampanii wrześniowej. Obóz stał się symbolem Holocaustu, czyli hitlerowskiego planu całkowitej zagłady narodu żydowskiego. Początkowo obóz był jednak przeznaczony w większości dla więźniów politycznych z Polski. Były to osoby zaangażowane w ruch oporu przeciwko okupantowi, a także miejscowa inteligencja, która nie chciała podporządkować się nowej władzy lub zwyczajnie była potencjalnie niebezpieczna dla hitlerowskiego reżimu.

Byli przewożeni do Auschwitz, a ich więzienne życie polegało głównie na morderczej pracy, która zbierała śmiertelne żniwo. W 1941 roku do Auschwitz zaczynali trafiać również jeńcy radzieccy, mieszkali oni w specjalnie oddzielonych blokach. Również w tym samym roku podjęto centralnie decyzje o budowie drugiego obozu w pobliskiej Brzezince (niemieckie Birkenau).

To tam, po 1942 roku, czyli po podjęciu decyzji o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej rozpoczęto zwożenie, głównie z Polski i Węgier Żydów z rozmaitych gett. W Birkenau rozpoczęły się powszechnie znane z historii selekcje na rampie, gdzie część „transportów” kierowana była od razu do ponurych komór gazowych, w których masowo mordowano przedstawicieli narodu żydowskiego. Tych, których kierowano do pracy zmuszano do nadludzkiego wysiłku, a wszelkie próby oporu kończyły się rozstrzelaniem.

Jeżeli chodzi o Auschwitz – zwiedzanie zaczyna się dzisiaj w pierwszym obozie istniejącym od 1940 roku. Jest on zdecydowanie mniejszy od tego w Brzezince, turyści oprowadzeni zostają przez przewodnika po blokach, w których mieszkają więźniowie, a także wprowadzani są przez niego w ponurą historię tego miejsca. Pokazywana jest także komora gazowa, w której zginęło tysiące jeńców osadzonych w więzieniu.

brama do auschwitz

Z tych wszystkich powodów muzeum rekomendowane jest osobom o mocnych nerwach – nie powinny zwiedzać je osoby niedojrzałe emocjonalnie lub szczególnie wrażliwe, ponieważ może się to skończyć naprawdę nieprzyjemnym przeżyciem. Atmosfera śmierci w Auschwitz jest bardzo silna nawet w czasach, kiedy od założenia obozu minęło już prawie 80 lat. Warto jednak zwiedzić muzeum w Auschwitz ku przestrodze, aby uświadomić sobie jak wiele zła może zrobić jeden człowiek drugiemu.

Jest to symbol jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii, jakie w ogóle wyszły na światło dzienne. Z kwestii czysto technicznych warto pamiętać o zapisaniu się na zwiedzanie i opłacenie wejściówek przed wizytą w muzeum. Zainteresowanie jest na tyle duże, że organizatorzy w ten sposób tylko pozwalają wejść na teren muzeum. Zwiedzanie odbywa się w kilkudziesięcioosobowych grupkach tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Oferta muzeum to nie tylko język polski, ponieważ bardzo duża ilość turystów przyjeżdża z zagranicy.

Auschwitz jest bowiem jednym z największych obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, jakie hitlerowcy urządzili na kontrolowanych przez siebie terenach. Jest to także jedyny obóz koncentracyjny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co zapewnia mu dodatkową popularność wśród zagranicznych turystów. Aktualną ofertę zagranicznych przewodników należy sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej muzeum.

Po zwiedzaniu starszej części Auschwitz turyści autobusem przewożeni są do Birkenau, gdzie odbywała się główna część eksterminacji. Przeprowadzeni zostaną przez baraki, w których więźniowie mieszkali w nieludzkich warunkach, a także zobaczą makabryczną rampę, na której lekarze niemieccy decydowali o życiu lub śmierci Żydów przewożonych do obozu w wagonach towarowych.

auschwitz

Dzisiaj już nie ma komór gazowych, ponieważ hitlerowcy wysadzili je podczas opuszczania obozu w 1945 roku, kiedy na tereny te weszła Armia Czerwona. Nie udało im się jednak oczywiście ukryć masowej zagłady między innymi dzięki takim bohaterom jak Witold Pilecki, który specjalnie dał się aresztować, aby zobaczyć co tak naprawdę dzieje się w Auschwitz. Warto pamiętać, że łącznie, wedle szacunków historyków w obozie zginęło 1,1 miliona Żydów, 150 tys Polaków, 23 tysiące Romów, 12 tysięcy jeńców radzieckich.

Warto jednak powiedzieć, że opuszczenie obozów przez Niemców nie oznaczało końca niewoli jego więźniów. Zostali oni skazani na tzw „marsze śmierci”, w których w długich kolumnach opuszczali Auschwitz i kierowali się do innych hitlerowskich obozów, do których nie doszła jednak jeszcze radziecka ofensywa. Podczas wyczerpujących marszów zginęło bardzo wielu więźniów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here