rynek w Gdańsku

Gdańsk to szóstym co do wielkości miastem w Polsce oraz jednym z najpiękniejszych przykładów gotyku na terenie naszego kraju. Administracyjnie jest to stolica województwa pomorskiego i największy składnik Trójmiasta, czyli konurbacji obejmującej Gdańsk, Gdynię i Sopot.

Miasto położone jest nad Morzem Bałtyckim, więc oprócz pięknych zabytków może być również celem wyjazdu wypoczynkowego. Obecnie działa tam również trzecie do wielkości w Polsce lotnisko na Rębiechowie, które w 2017 roku obsłużyło aż 4,6 mln pasażerów, a liczba ta stale się zwiększa. Gdańsk dobrze skomunikowany jest z resztą kraju poprzez dogodne połączenia kolejowe oraz doprowadzoną do niego autostradą A1.

Gdańsk ma wyjątkowo bogatą historię

Gotycka zabudowa bałtyckiego miasta to efekt silnego rozwoju za czasów krzyżackich. Miasto zostało zdobyte w roku 1309 przez zakon i oddane dopiero w roku 1466 na mocy drugiego pokoju toruńskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią. Przez ten okres czasu miasto rozwinęło się do jednego z największych i najbogatszych portów na Morzu Bałtyckim, które prowadziło handel z wieloma innymi ośrodkami w całej Europie Zachodniej.

Większość mieszkańców Gdańska stanowili bogaci niemieccy kupcy i inwestorzy. W tym czasie miasto zaczęło zabudowywane być imponującymi gotyckimi budowlami. Po odzyskaniu Gdańska przez Polskę, miasto zyskało potężną autonomię ze względu na zamieszkują je większość niemiecką. Mogli oni nadal prowadzić interesy nie obciążani zbytnio przez cła i podatki państwowe. Szeroka autonomię Gdańska ograniczyć próbował zarówno Zygmunt August oraz Stefan Batory, jednak nie osiągnięto nic oprócz krótkich konfliktów zbrojnych.

Gdańsk cieszył się wielką autonomią i swego rodzaju odrębnością, stał się również największym miastem Rzeczpospolitej. Od 1772 roku był częścią państwa pruskiego, a od 1919 roku stał się Wolnym Miastem Gdańskiem, zamieszkiwanym głównie przez Niemców, którzy nie chcieli być częścią nowego państwa polskiego. W granicach naszego kraju znajduje się dopiero od 1945 roku, czyli od końca drugiej wojny światowej.

gdańsk

Jeżeli chodzi więc o Gdańsk – zwiedzanie powinno rozpoczynać się od zawsze pełnego życia Rynku Głównego Miasta, na którym znajduje się Ratusz i cały rząd pięknych kamienic, bogato zdobionych, a w przeszłości zamieszkiwanych przez najzamożniejszych mieszkańców kupieckiego miasta. Starówka należy do najpiękniejszych w Polsce, a tezę te potwierdza natężenie gotyckich budowli. Na Rynku Głównego Miasta znajduje się bardzo znany symbol miasta, czyli Fontanna Neptuna.

Inną ważną częścią zwiedzania Gdańska jest spacer nad Motławą, gdzie znajdował się niegdyś ważny port, a dzisiaj nadal używany jest turystycznie do organizowania rejsów. Znajduje się tam powszechnie znany Żuraw, którego potężne rozmiary wiele mówią o handlowej potędze Gdańska w czasach I Rzeczpospolitej. Wśród bardzo wielu gotyckich kościołów, prym wiedzie Bazylika Mariacka, czyli największy kościół ceglany na świecie.

Potężne rozmiary i kunszt wykonania pozwala zachwycić się świątynią zwłaszcza osobom, które interesują się gotycką architekturą. Obecnie turyści mają możliwość wejść na wieżę kościelną, chociaż aby to uczynić należy pokonać setki schodów. U góry podziwiać można rozległą panoramę na miasto.

Gdańsk jest jednak miastem bardzo ważnym dla polskiej historii najnowszej. Zwrócić uwagę powinno się na cypel Westerplatte oddalony od ścisłego centrum o około 10 km, dojechać można tam komunikacją autobusową. W 1939 roku znajdowała się tam baza polskich żołnierzy, bardzo niewielka i słabo uzbrojona. Do dzisiaj obserwować można tam pozostałości polskich umocnień.

gdańsk - zwiedzanie

1 września 1939 roku ostrzeliwać je zacząć niemiecki pancernik Schleswig-Holstein, co uznawane jest za symboliczny początek drugiej wojny światowej. Mimo nierównych szans bohaterski mjr Henryk Sucharski bronił się ze swoimi ludźmi przez prawie tydzień. Obrona Westerplatte przeszła do historii polskiego militaryzmu i dała początek legendzie o bohaterstwie naszych rodaków. Niemieccy żołnierzy zobaczywszy jak niewielkimi siłami dysponowali ich przeciwnicy okazali im należny szacunek.

W Gdańsku znajduje się również Stocznia, w której rozpoczęły się protesty, które w rezultacie dały założenie Solidarności i zapoczątkowały ciąg przyczynowo-skutkowy prowadzący do obalenia komunizmu w Polsce oraz w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiaj historię roli tej organizacji przypomina Europejskie Centrum Solidarności. Lech Wałęsa, wybitny działacz Solidarności i prezydent Polski w latach 1990-1995, laureat Pokojowej Nagrody Nobla pochodził właśnie z Gdańska i tam rozpocząć swoją niezwykle ważną działalność.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here