wakacje

Czy wiesz, że na wakacje wyjeżdża tylko połowa Polaków? Większość wybiera na wakacyjny wypoczynek różne zakątki naszego kraju. Okazuje się jednak, że każdego roku wzrasta liczba tych turystów, którzy chętnie zwiedzają cały świat. O ile jeszcze do niedawna z reguły decydowaliśmy się na odwiedzanie krajów europejskich, tak dzisiaj widoczny jest trend, zgodnie z którym wybieramy dalsze destynacje.

Ile wydajemy na wakacje?

Na wakacyjne wyjazdy Polacy przeznaczają łącznie ponad 70 miliardów złotych i każdego roku kwota ta wzrasta. Na tygodniowy wypoczynek przeciętny obywatel naszego kraju przeznacza średnio 1 tysiąc złotych. Oczywiście, wakacje zagraniczne są droższe od tych w Polsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że dostęp do tanich lotów oraz szerokiej oferty bazy noclegowej za pośrednictwem popularnych serwisów rezerwacyjnych sprawia, iż nawet te zagraniczne wyjazdy nie muszą kosztować dużo.

Gdzie wyjeżdżamy najczęściej?

Największą popularnością cieszą się nadmorskie kurorty, ale chętnie wybieramy też południowe zakątki naszego kraju. Jeśli popatrzymy na destynacje zagraniczne, na pierwszym miejscu plasuje się Grecja, Turcja, Hiszpania oraz Włochy. Polacy uwielbiają także Chorwację, do której bez przeszkód mogą dojechać samochodem.

Zwracając uwagę na dalsze zakątki świata, należy uwzględnić Egipt i Tunezję, coraz częściej Tajlandię, Bali oraz Zanzibar.

Nie ma wątpliwości, że Polacy stają się coraz bardziej otwarci na świat, większość z nas pokonała też barierę językową, jesteśmy świadomi, że podróże kształcą. Ogromną rolę odgrywa internet, który jako skarbnica wiedzy wskazuje nam multum inspiracje. Takie znajdziemy chociażby na apetytnaswiat.pl. Cieszy też fakt, że polskie społeczeństwo się wzbogaca i wreszcie stać nas na wakacyjne wyjazdy. Ciekawostką jest to, że coraz częściej jako miejsce noclegowe wybieramy już nie tylko kwatery prywatne czy skromne pensjonaty, ale także luksusowe hotele.

Wakacje w czasach koronawirusa

Czy można mówić o bezpiecznych wakacjach w czasie pandemii koronawirusa? Kraje typowo turystyczne na pewno zrobią wszystko, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Już ubiegłoroczne wakacje pokazały, że potencjalni turyści mieli ograniczone możliwości wyjazdów. Liczne kraje zamknęły swoje granice, dzisiaj do wielu wjazd jest możliwy po okazaniu negatywnego testu albo poddaniu się kwarantannie. Jakie są prognozy na nadchodzący sezon wakacyjny? Optymiści sugerują, że urlop wypoczynkowy będziemy mogli spędzić na najlepszym poziomie, ponieważ wprowadzenie szczepionek na COVID-19 już teraz zmniejsza ryzyko zachorowania. Niestety, trzecia fala pandemii nakłada konieczność wprowadzania kolejnych restrykcji. Mówienie dzisiaj o możliwości wyjazdu na wakacje w lipcu czy w sierpniu to jak „wróżenie z fusów”. Pamiętajmy jednak, że wiele kierunków turystycznych nadal pozostaje otwartych dla odwiedzających. Może, by spędzić urlop, będzie trzeba tylko zmienić wakacyjny kierunek? O tym przekonamy się już niedługo, bo sezon wakacyjny nadchodzi wielkimi krokami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here