Noclegi w górach

Przez ostatnie kilka lat znacznie zmieniły się możliwości noclegowe w polskich górach. Zarówno w miejscowościach popularnych na wypoczynek takich jak: Zakopane, Białka, Szczawnica, Krynica, Szczyrk, Wisła, jak i w małych ośrodkach takich jak Ropki, Wysowa-Zdrój, Wapienne, Nowica, Izby pojawiło się wiele nowych domów oferujących noclegi w górach. Standard wypoczynku z każdym sezonem się zwiększa, ale rosną też ceny w związku ze zmieniającą się sytuacją na rynku pracy (zarabiamy coraz więcej, więc na więcej nas stać), rośnie konkurencja więc rosną także nakłady na reklamę, co także ma wpływ na cennik. Powstające obiekty są nowoczesne i przemyślane pod kątem wygody turystów. Coraz więcej powstaje domów z charakterem, które dzięki niepowtarzalnej atmosferze będą atakowały swoją innością, domów obok których nie będzie się dało przejść obojętnie.

Duże ośrodki czy małe miejsowości?

Jeżeli szukamy miejsca na wypoczynek z rodziną to najlepszym wyborem będą małe ośrodki turystyczne. Wsie w których nie ma nic i dzięki temu jest wszystko czego faktycznie potrzebujemy. Za przykład może tutaj służyć wieś Ropki. Brak sklepu, restauracji, zasięgu gsm, a nawet porządnej drogi nie jest przeszkodą, aby odpocząć całą rodziną. W Ropkach znajduje się kilka klimatycznych domów agroturystycznych, w których każdy znajdzie coś, co będzie mu najbardziej odpowiadało. Będzie czas na aktywny wypoczynek: wycieczki piesze, spacery, brodzenie po dnie pobliskiego strumyka i budowanie tamy na rzece, wycieczki rowerowe i błądzenie po okolicznych łąkach i lasach. Rzadka zabudowa i duża przestrzeń są atutem za wyborem takiego miejsca na urlop. W miejscowościach takich jak Ropki większa szansa jest spotkać na wieczornym spacerze sarny, jelenie i bobry niż ludzi.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w dużych ośrodkach turystycznych. Miejscowości takie to przede wszystkim ogromne zagęszczenie domów, samochodów i ludzi. Kolejki i korki to elementy z którymi będziemy musieli się pogodzić. Kolejki będą wszędzie – do restauracji, toalety, do wejścia do parku, do kolejki np. na Gubałówkę itd. Podobnie będzie z korkami. Będziemy chcieli wjechać do miejscowości – postoimy, wyjechać – także postoimy. Zaparkować poczekamy i oczywiście zapłacimy. Niestety urlop w takim miejscu to zwykle zdecydowanie wyższe koszty, gdyż w związku ze zwiększonymi możliwościami wydawania pieniędzy, drylowanie naszego portfela będzie większe. Pozostaje jeszcze kwestia przestrzeni i hałasu. W dużych ośrodkach ziemia ma inną wartość i każdy metr kwadratowy musi być zagospodarowany. Dlatego też powstają domy w bardzo ciasnej zabudowie przypominające wieżowce ze spadzistymi dachami, tak aby zmieścić jak najwięcej pokoi na jak najmniejszej przestrzeni.

Oczywiście każdy potrzebuje innej formy wypoczynku. Jeden nie znosi hałasu, ceni sobie spokój i przestrzeń, drugi potrzebuje cały czas głośnej muzyki, wielu bodźców, atrakcji i hałasu aby funkcjonować. Ważne jest aby dokonując wyboru miejsca na urlop postępować w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami. Jeżeli nasz wybór miejsca na wypoczynek będzie świadomy i będziemy wiedzieli do jakiego miejsca zmierzamy, to unikniemy rozczarowań i problemów. Problemów zarówno dla nas, jak i problemów z nami. Wyobraźmy sobie sytuację, że przyjeżdżamy w piękne i dzikie miejsce w górach, gdzie inni wczasowicze zauroczeni śpiewem ptaków i przyrodą wypoczywają, a my częstujemy ich naszą muzyką i naszym spojrzeniem na wypoczynek. Szybko staniemy się persona non grata. Miejsc na wypoczynek w górach jest wiele i każdy znajdzie swoje miejsce na ziemi. Trzeba tylko cierpliwie i świadomie szukać do czego Was zachęcam.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here