serce
fot. Pixabay.com

Serce sprawia, że nasz organizm po prostu funkcjonuje. Odpowiada za pompowanie krwi a co za tym idzie, tlen i składniki odżywcze docierają do każdej komórki a przy okazji odbiera toksyny. Co się dzieje, gdy dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego?

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/miesien-sercowy/

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

Do zapalenia mięśnia sercowego mogą przyczynić się infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze które zaatakował nasz organizm. Innym powodem mogą być choroby autoimmunologiczne czy zapalenia stawów. Zdarza się, że niektóre leki z grupy penicyliny czy przeciwgruźlicze lub właśnie przeciwzapalne w przypadku przedawkowania również skutkują zapaleniem serca. Wpływ na to ma również zażywanie narkotyków. Po wykonaniu naświetlania klatki piersiowej (chociażby przy badaniach) także wzrasta ryzyko zapalenia mięśnia sercowego.

 

Czym się objawia zapalenie mięśnia sercowego?

Najczęstszym objawem jest przyspieszenie akcji serca, kołatanie, przy jednoczesnym osłabieniu organizmu, opuchliźnie w okolicach kostek. Mogą pojawiać się duszności oraz fale gorąca. Zapalenie często współtowarzyszy innej chorobie stąd jest trudne do rozpoznania. W celu diagnozy wykonuje się badanie krwi oraz EKG, badanie echo serca oraz RTG klatki piersiowej by sprawdzić czy serce jest powiększone. Można również wykonać biopsję w celu sprawdzenia składu chemicznego tkanki otaczającej jednak jest to dosyć inwazyjna metoda badania więc wykonywana jest już w kolejnych krokach.

 

Przeczytaj też: http://www.oltur.pl/czym-jest-udar/

 

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here