pałac prezydencki

Wycieczki szkolne dla dzieci i młodzieży, albo turystyczne wyjazdy grup osób dorosłych bardzo często za cel swojej podróży obierają Warszawę.
Największe miasto Polski, centrum gospodarcze, naukowe, polityczne i kulturalne przyjmuje co rok około dwudziestu milionów turystów, a wśród nich prawie trzy miliony to goście z zagranicy.

Warszawskie Stare i Nowe Miasto, Zamek Królewski i zaczynający się przy nim Trakt Królewski pełen zabytków, muzeów, pomników, a na końcu traktu niezwykłej urody Pałac w Wilanowie to miejsca, w których wciąż są nieprzebrane tłumy zwiedzających.
Turyści również chętnie zwiedzają zabytkowe obiekty w Parku Łazienki Królewskie, oglądają pomniki na Placu Piłsudskiego – szczególnie najważniejszy z nich, czyli Grób Nieznanego Żołnierza, albo korzystają z możliwości zwiedzenia siedziby parlamentu RP przy ulicy Wiejskiej.

Obiektem niezwykle ciekawym pod względem architektonicznym oraz godnym uwagi ze względu na swoją historię jest usytuowany przy ulicy Krakowskie Przedmieście Pałac Namiestnikowski, czyli współczesny Pałac Prezydencki – zwiedzanie którego może stać się najważniejszym punktem pobytu w stolicy Polski.

Historia pałacu rozpoczyna się w pierwszej połowie XVII wieku

To jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Liczne wojny z Rosją, Szwecją, Turcją, Kozakami i częste wewnętrzne rokosze – niepokoje wywoływane przez magnatów, nie sprzyjały rozwojowi gospodarczemu. I w środku politycznych konfliktów i starć zbrojnych rodzi się pomysł wzniesienia nowej siedziby hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Po Koniecpolskich właścicielami budynku były kolejno ród Lubomirskich i Radziwiłłów.
W latach obrad Sejmu Wielkiego w pałacu swoją siedzibę miało proreformatorskie stronnictwo Zgromadzenia Przyjaciół Ustawy Rządowej 3 Maja.

pałac prezydencki - zwiedzanie

W okresie rozbiorów, dokładnie w 1818 roku, budynek zakupił brat cara Aleksandra I – Wielki Książę Konstanty i przeznaczył go na siedzibę namiestnika. Pierwszym lokatorem urzędującym w pałacu był generał Józef Zajączek.
Sto lat później, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, pałac stał się siedzibą Prezesa Rady Ministrów i rządu II RP.
W czasie okupacji niemieckiej w latach 1941-42 budynek przebudowano i przekształcono w niemiecki luksusowy hotel i kasyno wojskowe.

Mimo wielkich zniszczeń miasta w roku 1939 a potem po upadku Powstania Warszawskiego w 1945 roku, Pałac Namiestnikowski po zakończeniu działań wojennych był niemal nienaruszony i po niewielkich pracach remontowych mógł natychmiast służyć warszawiakom. To tutaj ponownie swoją siedzibę miał premier i rząd powojennej Polski.

Pałac Namiestnikowski był świadkiem wielkich powojennych wydarzeń historycznych. W maju 1955 tu podpisano dokument powołujący do życia Układ Warszawski. W grudniu 1970 roku rządy Polski i Niemiec Federalnych podpisywały niezwykle doniosły dokument normalizujący stosunki między obydwoma państwami.
W największej sali pałacu od dnia 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku toczyły się obrady „okrągłego stołu”. Można powiedzieć, że w pałacu zapadły najważniejsze decyzje dotyczące przebudowy ustroju politycznego Polski.

W roku 1990 rozpoczęto gruntowną przebudowę pałacu i jego otoczenia. Po czterech latach, w 1994 roku, to miejsce stało się oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Pałac Prezydencki był świadkiem podpisania przez Prezydenta RP Konstytucji obecnie obowiązującej (1997 r.) oraz dokumentów ratyfikujących nasze przystąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego (1999 r.) oraz wejście do Unii Europejskiej w 2003 roku.

łazienki królewskie

Aby móc obejrzeć miejsca związane z tymi wydarzeniami trzeba skorzystać z możliwości zwiedzania podczas dni otwartych. Dla grup szkolnych i innych, które nie są wycieczkami zorganizowanymi przez komercyjne firmy, Pałac Prezydencki umożliwia wejścia codziennie w dni powszednie w godzinach 9.00 – 15.00.

Każda grupa chcąca odwiedzić pałac prezydencki – zwiedzanie musi rozpocząć od wypełnienia kilu dokumentów i uzyskania niezbędnych zgód. W Pałacu Prezydenckim mieszka prezydent RP ze swoją rodziną, prezydent i Pierwsza Dama mają tu swoje biura, pałac jest często odwiedzany przez inne najważniejsze osoby w państwie oraz gości zagranicznych – jest więc to miejsce podlegające szczególnej ochronie i wejście do niego obwarowane jest licznymi ograniczeniami i procedurami bezpieczeństwa.

Podczas spaceru po pałacowych wnętrzach, który trwa około godziny, ogląda się Salę Kolumnową, czyli Balową, Salę Białą, Salę Chorągwianą. Sala Kolumnowa to największe pomieszczenie w pałacu (dywan pokrywający podłogę ma powierzchnię 185 m2) i jest to miejsce wszystkich najważniejszych uroczystości, często pokazywanych w telewizji.
Kilka razy w roku otwierane są dla zwiedzających również ogrody pałacowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here