Przewodnik po Krakowie

Kraków – stolica Polski od czasów księcia Kazimierza Odnowiciela (XI wiek) po panowanie Zygmunta III Wazy (1596), miasto królów przez wieki zlokalizowane w samym centrum dziejowych zawieruch. Jak poznać dziesiątki tajemnic i niezwykłych historii skrytych w murach i zaułkach Krakowa? Jakie zabytki, dzieła sztuki, miejsca pamięci koniecznie trzeba zobaczyć? Nasz krótki przewodnik po Krakowie pomoże Państwu zaplanować pobyt i docenić to, co w Grodzie Kraka najbardziej wyjątkowe.

Przewodnik po Krakowie piękno 1000-letniego miasta

Zwiedzanie Krakowa i poznawanie jego dziejów najlepiej zacząć od Wawelu, Starego Miasta i Kazimierza, a zatem od największych skupisk najbardziej wiekowych zabytków. Spacerując w okolicach Rynku i Wzgórza Wawelskiego będziecie Państwo stopniowo odkrywać rozwój urbanistyczny miasta – od luźnego skupiska osad wokół Wawelu (na czele z ufortyfikowanym podgrodziem zwanym Okołem) zniszczonych podczas najazdu tatarskiego w 1241, przez Kraków lokacyjny, którego sercem był Rynek i otaczająca go siatka ulic, aż po XIX-wieczne miasto, które średniowieczne mury zamieniło na pas ożywczej zieleni w postaci Plant, otwierając się na dalsze dzielnice. Każdy dobry przewodnik po Krakowie pokaże państwu świadectwa wszystkich tych etapów rozwoju.

Aby zrozumieć najdawniejsze dzieje miasta warto wybrać się przede wszystkim na Wawel – prawdopodobnie pierwsze miejsce osadnictwa na terenie dzisiejszego Krakowa i przez setki lat centrum lokalnej, a później państwowej władzy. Zwiedzanie Katedry i grobów królewskich, a później także wybranych ekspozycji na Zamku to punkty obowiązkowe wycieczki po Krakowie. Rodzinom z dziećmi polecamy dodatkowo wizytę w Smoczej Jamie. Wielka jaskinia opromieniona piękną legendą naprawdę działa na wyobraźnię maluchów.

Stare Miasto to oczywiście Brama Floriańska, Barbakan, Sukiennice, Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa. Dodajmy do tego kwartał akademicki z przepiękną barokową kolegiatą i najstarszym budynkiem Akademii Krakowskiej – XV-wiecznym Collegium Maius. Stary Kraków zwany wszak drugim Rzymem to mnóstwo wspaniałych świątyń, których mury datowane są od wczesnego średniowiecza po XIX wiek. W stuleciu pary wiele z nich doczekało się renowacji i dekoracji w postaci przepięknych secesyjnych polichromii  i witraży wydobywających surowy urok średniowiecznych murów (znakomitym przykładem jest choćby Bazylika Mariacka).

Każdy przewodnik po Krakowie poprowadzi Państwa także na Kazimierz. Dzielnicę tą dzieli od Rynku zaledwie 10-minutowy spacer, ale od czasów Kazimierza Wielkiego po 2. poł. XVIII stulecia była osobnym miastem z wyodrębnionym Rynkiem i kwartałem żydowskim. Po dziś dzień Kazimierz ujmuje malowniczością, klimatem, pięknem gotyckich kościołów i żydowskich bożnic z różnych epok. Zwiedzanie kazimierskich synagog i jednego z najbardziej wiekowych cmentarzy żydowskich na naszym kontynencie pozwala na bliski kontakt z wspaniałą kulturą i historią społeczności żydowskiej.

florianska zwiedzanie krakowa

Zwiedzanie Krakowa – nie tylko najdawniejsze dzieje

Zwiedzając Kraków, warto mieć również przed oczami nowszą historię miasta – pełną dramatycznych zwrotów – chwil zarówno tragicznych, jak i pięknych. Warto mieć na uwadze miejsca pamięci na terenie dawnego getta zlokalizowane na Podgórzu. Trzeba równie odwiedzić Fabrykę Schindlera i poznać okupacyjne dzieje Krakowa. Każdy przewodnik po Krakowie opowie Państwu również o dziesiątkach miejsc związanych z życiem Karola Wojtyły, który to piękne miasto przez dziesiątki lat uważał za swój dom. Niezwykłym przeżyciem może się okazać również wyprawa do Nowej Huty – jej zwiedzanie uświadamia przedziwne połączenie tragizmu i absurdu, jakie zafundowała nam era komunizmu, a równocześnie potęgę solidarności zwykłych ludzi zjednoczonych przeciwko władzy.

Przewodnik po Krakowie nieznanym

Przewodnik po Krakowie powinien uwzględniać również miejsca mniej popularne wśród turystów, ale urzekające pięknem i historycznym urokiem. W Grodzie Kraka – także poza centrum – takich miejsc jest mnóstwo! Malowniczy Podgórski Rynek, Kopiec Kraka z przepiękną panoramą czy wyjątkowo urokliwe okolice nadwiślańskiego osiedla Salwator i malowniczego Klasztoru Norbertanek po prostu urzekają.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o krakowskich zabytkach, muzeach i innych atrakcjach lub chcielibyście, aby oprowadził Was po mieście profesjonalny przewodnik po Krakowie, zajrzyjcie koniecznie na http://krakowzwiedzanie.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here