sejm

Turystyczna wyprawa do stolicy Polski to najczęściej organizowane wycieczki szkolne. Bogata i burzliwa historia miasta widoczna jest niemal na każdym kroku w zabytkowych budowlach, pomnikach, muzeach, miejscach pamięci narodowej.

Gdy inne miasta polskie – Kalisz, Poznań, Toruń, Kraków, Gdańsk dawno już posiadały dokumenty lokacyjne i były wielkimi jak na owe czasy ośrodkami gospodarczymi i politycznymi – Warszawa była małą wioską rybacką nad Wisłą.
Pierwsze wzmianki o Warszawie pochodzą z roku 1313. Jako stolica Mazowsza miasto było siedzibą książąt mazowieckich.

Przełom w rozwoju miasta przypada na wiek XVI. Dwa istotne wydarzenia – najpierw w roku 1526 wcielenie Mazowsza z Warszawą do Korony Królestwa Polskiego, a następnie wybranie Warszawy na miejsce odbywania się sejmów szlacheckich Rzeczpospolitej ( rok 1569) zadecydowały na zawsze o roli politycznej tego miejsca.

Historia polskiego parlamentaryzmu to ciekawy temat na wycieczkę edukacyjną do stolicy. Oczywiście można a nawet trzeba połączyć to z poznawaniem innych atrakcji Warszawy, ale lekcja historii czy wiedzy o społeczeństwie to doskonały pomysł na formę kształcenia, która ma pobudzi aktywność uczniów w stopniu znacznie wyższym, niż tradycyjna lekcja w sali szkolnej.

Wybierając na miejsce lekcji sejm – zwiedzanie należy rozpocząć od uzyskania pozwolenia i zarezerwowania terminu w Biurze Kancelarii Sejmu. W okresie prac sejmu nie wolno wpuszczać wycieczek z młodszych klas szkół podstawowych – młodsi uczniowie mają możliwość zwiedzania parlamentu w okresie wakacji lub podczas dni otwartych.

Wycieczki z klas VII -VIII szkół podstawowych lub ze szkół średnich mogą skorzystać z oferty w dni powszednie, w godzinach 9.00 – 17.00. Grupa nie może być liczniejsza niż 50 osób. Kierownik grupy ma obowiązek zgłosić się w biurze przepustek co najmniej 20 minut przed godziną uzgodnioną w rezerwacji. Kierownik powinien posiadać dwa egzemplarze z nazwiskami uczestników wycieczki. Jeśli są to osoby dorosłe – należy również podać ich PESEL-e. Takie postępowanie podyktowane jest względami bezpieczeństwa – budynki sejmu i senatu podlegają szczególnej ochronie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Zwiedzanie sejmu to spacer po korytarzach i niektórych salach, ale przede wszystkim wykład – pogadanka przewodnika. Oprowadzający wycieczkę przewodnik dostosuje poziom wykładu do wieku uczestników i w ciągu 30-40 minut przedstawi najważniejsze informacje dotyczące historii oraz dnia dzisiejszego Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej. Zwiedzający mogą liczyć na wejście do sali obrad plenarnych. Jeśli trwa posiedzenie sejmu – do dyspozycji zwiedzających jest galeria.

zwiedzanie sejmu

Można przez kilkanaście minut przyglądać i przysłuchiwać się obradom. Dla wielu zwiedzających jest to niezwykła atrakcja – możliwość zobaczenia najważniejszych osób w państwie nie zdarza się przecież codziennie.
Sejm grupom szkolnym daje w prezencie gadżety reklamowe oraz komplet materiałów edukacyjnych dla szkoły, które mogą posłużyć do przeprowadzenia lekcji parlamentaryzmu na zajęciach z historii czy wiedzy o społeczeństwie.

Zwiedzających sejm obowiązuje dość surowy regulamin dotyczący stroju i zachowania. Powaga miejsca wymaga spokoju, ciszy oraz schludnego wyglądu.
Po wizycie w siedzibie parlamentu można wejść na teren sąsiadującego z sejmem parku Królewskie Łazienki. W Łazienkach warto zobaczyć Pałac na Wodzie, Oranżerię, teatr oraz odpocząć w jednej z wielu kawiarń lub napawać się pięknem parkowej przyrody.

Idąc z Łazienek w kierunku północnym zwiedzający podziwiać mogą tak zwany Trakt Królewski – szlak komunikacyjny łączący Zamek Królewski z Pałacem w Wilanowie. Na Krakowskim Przedmieściu warto wstąpić do licznych obiektów sakralnych, obejrzeć pomniki z postaciami zasłużonych Polaków, zrobić zakupy w luksusowych sklepach.

Ale nade wszystko warto zdobyć pozwolenie na zwiedzenie Pałacu Prezydenckiego – siedziba prezydenta RP w budynku dawnego Pałacu Namiestnikowskiego otwarta jest dla zwiedzających w dni otwarte kilka razy w roku, albo po uzyskaniu wcześniejszej zgody. Tryb rezerwowania i regulamin zwiedzania dostępne są w informatorze na stronie internetowej pałacu.

Z pałacu prezydenta już tylko krok do Zamku Królewskiego. Siedziba królów odbudowana w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku to muzeum z ogromną ilością eksponatów.
Z Placu Zamkowego można spacerkiem przejść na Rynek Starego Miasta. Piękna zabytkowa zabudowa, liczne galerie sztuki, kawiarnie i restauracje oraz sklepy z pamiątkami są rajem dla turystów.
A wieczorem warto pójść na spektakl do jednego z kilkudziesięciu warszawskich teatrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here