szczecin katedra

Szczecin jest miastem, które nie kojarzy się z walorami artystycznymi, dlatego liczba zwiedzających ten gród nie jest największa. Szczecin jednak jest dynamicznym miastem, które ciągle się rozwija. Nie brakuje też środków finansowych na renowację miasta, dlatego warto poświecić jeden weekend na odkrycie piękna Szczecina. Na wielu blogach turystycznych szybko dowiemy się, co warto zobaczyć podczas pobytu w portowym mieście.

Szczecin – zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Zamku Książąt Pomorskich

Zdaniem wielu to największa i najważniejsza atrakcja turystyczna, obowiązkowo powinna się znaleźć na liście każdego turysty. Przez lata rezydencja ta cieszyła się ogromnym splendorem, ponieważ jej piękno zyskało wielu miłośników. Padały nawet głosy, że jest to najpiękniejsza królewska rezydencja w tym regionie Europy. Przez ponad 500 lat zamek był siedzibą rodu Gryfitów, którzy należeli do najdłużej panujących rodów na Pomorzu. Zamek został zniszczony podczas nalotów alianckich w czasie II wojny światowej.

Przez lata był systematycznie odbudowywany, teraz cieszy oko zwiedzających. Znajdują się tutaj liczne instytucje kulturalne. Zamek składa się z czterech skrzydeł. Wieża zegarowa będąca jego częścią posiada charakterystyczny zegar mechaniczny. Znajduje się w skrzydle południowe. W skrzydle zachodnim znajdziemy Kryptę Gryfitów. Doskonale zachowano tu aż sześć sarkofagów oraz zabytkową Salę Księcia Bogusława X.

Dawna kaplica książęca, która obecnie pełni funkcję sali koncertowej również znajduje się w skrzydle północnym. Dach tego skrzydła umiejętnie udało się zaadaptować na tarasy książęce. Wstęp na dziedzińce zamkowe to koszt zaledwie kilku złotych. Warto więc skorzystać z okazji i cieszyć się pięknymi wnętrzami oraz widokami czekającymi na nas w tym Zamku Książęcym.

szczecin

Będąc w Szczecinie warto też wstąpić do Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem Świętego Jakuba. Znajduje się on nieopodal Zamku Książąt Pomorskich. Charakteryzuje się on wysoką strzelistą wieżą z czerwonej cegły. Jest to najważniejszy i najbardziej reprezentatywny kościół w mieście. Jego wysokość to 110,18 m. Ciekawostką jest to, że jest to drugi pod względem wysokości kościół w naszym kraju.

Wyższa jest tylko bazylika licheńska. Kościół ten został wybudowany w 1187 roku, później był systematycznie przebudowywany. Taras widokowy mieszczący się katedrze został udostępniony do dyspozycji turystów. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych. Na taras możemy dostać się windą. W środku katedry znajdziemy zabytkowe organy o wysokości 10 metrów. Ich waga szacowana jest na około 36 ton.

W Szczecinie doskonale zachowały się wały broniące niegdyś miasta przed atakami nieprzyjaciela. Mowa jest o Wałach Chrobrego, które można podziwiać do dnia dzisiejszego. Obecnie wykorzystywane są jako taras widokowy o imponującej długości przekraczającej 500 metrów. Można z nich zachwycać się panoramą odry oraz widokiem szczecińskiego portu.

W Szczecinie mieści się też Muzeum Narodowe, które jest największą placówką tego rodzaju w całym województwie zachodniopomorskim. Posiada ono ponad 150 000 eksponatów pochodzących z różnych okresów historycznych. Znaleźć można tutaj zarówno eksponaty archeologiczne, jak i działa sztuki współczesnej. Do podziwiania są również eksponaty pochodzące z różnych zakątków świata, w tym zabytki z Oceanii oraz Afryki.

W Szczecinie możemy korzystać z wielu terenów rekreacyjnych. Jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc wypoczynkowych znajduje się na Jeziorem Szmaragdowym znajdującym się na terenie miasta. Jest to sztucznym zbiornik powstały na bazie dawnego wyrobiska dawnej kopalni kredy. Miejsce to jeszcze szczególnie piękne latem, gdy może pokazać swoją pełną krasę.

szczecin - zwiedzanie

Jeżeli chcemy podziwiać panoramę Szczecina z najwyższego budynku miasta, koniecznie trzeba udać się do wieżowca Pazim liczącego sobie 22 piętra. Na samej górze mieści się tutaj znana w całym Szczecinie kawiarnia Caffe 22 oferująca najlepszą kawę oraz ciasto w mieście.

Szczecin jest miastem, które rozwija się pod względem kulturalnym. Warto śledzić na stronach internetowych poświęconych wydarzeniom kulturalnym grafik koncertów oraz wystaw. Ciekawostką jest to, że w Szczecinie swoją siedzibę ma największa w Polsce papugarnia.

Zgromadzono w niej ponad przedstawicielki ponad 30 rodzajów gatunków tych ptaków. W Szczecinie latem funkcjonuje też plaża miejska, mieści się na Wyspie Grodzkiej. Nie trzeba więc wyjeżdżać nad samo morze, aby móc się opalić w doskonałych warunkach. Korzystają z niej nie tylko miejscowi, ale również turyści.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here