toruń - zwiedzanie

Toruń to 200-tysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim będące stolicą kulturalna regionu, a także siedzibą urzędu marszałkowskiego (urząd wojewódzki znajduje się w pobliskiej Bydgoszczy). Jest to także prężny ośrodek akademicki – działa tutaj Uniwersytet Mikołaja Kopernika, który obecnie naprawdę dobrze wypada w rankingach, co jest dobrym wynikiem jak na fakt, że miasto nie należy do największych w kraju.

Oferta kulturalna jest bardzo rozbudowana. W Toruniu działa wiele muzeów, a także galerii sztuki i teatrów. Ciekawym w tym aspekcie budynkiem jest Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, w którym odbywa się bardzo wiele rozmaitych wydarzeń ze świata chociażby muzyki.

Miasto przede wszystkim znane jest ze ślicznej gotyckiej Starówki, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to znaczy została stwierdzona jej unikalność na tle nie tylko krajowym, czy europejskim, ale nawet globalnym. Stare Miasto w Toruniu zostało zbudowane w stylu gotyckim w okresie panowania Krzyżaków nad tym regionem. Wówczas miasto urosło do ważnego portu rzecznego, a także niezwykle istotnego i strategicznego ośrodka handlowego.

Bogactwo tamtejszych kupców nie pozwoliło im zapomnieć o swojej narodowości – w 1454 roku miasto samo przeszło na stronę polską w wojnie trzynastoletniej po udanym powstaniu mieszkańców. Zburzono wówczas zamek krzyżacki, który znajduje się w tym stanie do dzisiaj. Co ciekawe jednak, znaczenie Torunia jako jednego z najważniejszych miast handlowych ówczesnej Polski nie malało. W XVI, XVII i XVIII wieku nadal był ważnym punktem na gospodarczej mapie kraju.

toruń

O potędze średniowiecznego i nowożytnego Torunia najlepiej świadczą jednak nie historyczne przekazy, a podziwianie architektury z tamtego okresu, która zachowała się w stanie praktycznie oryginalnym. Toruń, jako jedno z nielicznych polskich miast miał to szczęście, że znajdujące się w nim zabytki nie ucierpiały poważnie podczas żadnego konfliktu zbrojnego.

Jeżeli chodzi o Toruń – zwiedzanie rozpoczyna się najczęściej od ślicznego Rynku, nad którym góruje dostojny Ratusz Staromiejski. Dzisiaj znajduje się w nim jeden z oddziałów miejskiego muzeów, które rozsiane jest po wielu historycznych budowlach Starówki. Turysta może zaznajomić się w nim z dziejami Torunia, a także podziwiać oryginalne, gotyckie wnętrza niezwykłej budowli.

W następnej kolejności warto obejść Rynek i zwrócić uwagę na piękne kamieniczki z wyremontowanymi fasadami, które zdobią każdą pierzeję. Charakterystycznym budynkiem jest Dwór Artusa zbudowany pod koniec XIX wieku. Znajdują się w nim reprezentacyjne pokoje dla ważnych gości, a niegdyś w tym miejscu istniała kamienica, w której podpisano w 1466 roku II pokój toruński kończący z korzyścią dla Królestwa Polskiego wojnę trzynastoletnią. Dzisiaj w Dworze Artusa znajduje się też jeden z punktów, w którym można zakupić tradycyjny lokalny wypiek, czyli pierniki. Będąc w Toruniu, po prostu nie można ich nie skosztować. Sprzedawane są w rozmaitych rozmiarach, smakach i rodzajach.

Cały układ urbanistyczny Torunia układa się w piękną plątaninę wąskich uliczek, a w każdej można odnaleźć urokliwą kafejkę czy ciekawie ozdobioną kamieniczkę. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na monumentalną katedrę śś. Janów, największy obiekt sakralny w Toruniu, doskonale widoczny na wszelkich panoramach miasta. Katedrę wyróżnia masywna wieża z zegarem, a jej wnętrze to prawdziwy majstersztyk, na który mógł zdobyć się tylko średniowieczny mistrz stylu gotyckiego.

toruń nocą

Z ciekawych obiektów sakralnych należy wymienić również kościół św. Jakuba na Nowym Mieście, czyli takim powstałym od razu na wschód od klasycznej Starówki. Nazwa „nowe” nie powinna jest zmylić, ponieważ w praktyce powstało ono także w średniowieczu, kiedy rozwój miasta spowodował, że miejscowi zaczęli się już nie mieścić w wąskich murach miejskich. Wybudowano wówczas oddzielny rynek z ratuszem; tzw. rynek nowomiejski, położony niecałe dziesięć minut spacerkiem od rynku staromiejskiego.

Na drugim brzegu Wisły znajduje się natomiast ciekawy i rzadko doceniony zabytek – Zamek Dybowski, czyli polska strażnica z czasów, kiedy Toruń nie należał jeszcze do Królestwa Polskiego. Granica wiodła wzdłuż Wisły.

Zamek dzisiaj znajduje się w średnim stanie, aczkolwiek to interesujące miejsce na wycieczkę rowerową lub dłuższy spacer. Z południowego brzegu Wisły roztacza się także piękny widok na toruńską panoramę, Starówkę jak gdyby wyrastającą z wód najdłuższej polskiej rzeki. Dostrzec też można na pierwszym planie zachowane oryginalne mury miejskie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here