wezuwiusz - zwiedzanie

Włochy są jednym z najczęściej wybieranych kierunków na wakacyjny wyjazd. Nic w tym dziwnego – to piękny kraj. Jednak niektóre rejony wciąż są często niedoceniane. Większość turystów wybiera północną część kraju. Tymczasem południe Włoch to także cudowne okolice, niepowtarzalny klimat i piękne miejsca.

Na dodatek, ceny na południu kraju często są o wiele niższe niż na północy. Dobrym przykładem na to jest Kampania – rejon położony po zachodniej części kraju, poniżej Rzymu. Największym miastem jest tu Neapol, ale w okolicy znajdziemy też m.in. znaną wyspę Capri, Pompeje czy wygasłe wulkany. Co zwiedzić w Kampanii?

Zacznijmy od stolicy tego rejonu, czyli właśnie Neapolu. To miasto, które liczy około 960 tys. mieszkańców. Jest miejscem pełnym kontrastów, które podobno albo się kocha, albo nienawidzi. Niektórzy są zafascynowani wyjątkowym klimatem, lekkim chaosem i sympatycznymi mieszkańcami tych okolic, innych z kolei to wszystko zniechęca.

Warto jednak się tu wybrać, aby wyrobić sobie własne zdanie. Na pewno nie będziemy się tutaj nudzić – możemy zwiedzić liczne zamki, muzea, wdrapać się na punkt widokowy, a wieczorem zakończyć zwiedzanie w pizzerii. Spróbowanie włoskiej pizzy to punkt obowiązkowy, bo to w Neapolu znajdziemy najlepszą pizzę we Włoszech.

Gdy już zobaczymy wszystkie najważniejsze punkty w mieście, warto udać się trochę dalej. Z racji tego, że Neapol położony jest u podnóża słynnego wulkanu Wezuwiusz, to właśnie w tę stronę możemy udać się na początku. Ostatnią aktywność wulkanu datuje się na rok 1944. W tej chwili wycieczki na szczyt są bezpieczne, a codziennie przybywa tutaj wielu turystów.

wezuwiusz wulkan

Wezuwiusz – zwiedzanie jest łatwe, możemy skorzystać z ofert kilku biur, które oferują wjazd na prawie sam jego szczyt. Po zatrzymaniu się na parkingu czeka nas jeszcze około 20 minut wspinaczki, jednak trasa jest dosyć prosta i pokonują ją nawet dzieci. Gdy weźmiemy udział w wycieczce zorganizowanej, przewodnik na szczycie opowie nam o historii wulkanu i podzieli się licznymi ciekawostkami na jego temat.

Zdecydowanie Wezuwiusz wart jest odwiedzenia. Na górze możemy poczuć charakterystyczny zapach siarki, a gdzieniegdzie zobaczymy unoszące się opary. Oprócz samego wulkanu, dobrze jest się także rozejrzeć dookoła – szczyt to wspaniały punkt widokowy na całą zatokę Neapolitańską. Pamiętajmy jedynie, że na zwiedzanie Wezuwiusza lepiej jest wybrać słoneczny dzień. Gdy występuje zachmurzenie, nie będziemy mogli podziwiać pięknych widoków.

Skoro mowa o Wezuwiuszu, nie możemy zapomnieć także o kolejnym ciekawym miejscu do zwiedzania – Pompejach. To starożytne miasto, które zostało zniszczone w 79 roku przez wybuch Wezuwiusza. Popiół wulkaniczny, który je zasypał, sprawił, że budynki oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt zostały poniekąd zakonserwowane i możemy je oglądać do dziś.

Daje to szansę na obejrzenie wyglądu dawnego miasta. Spacerując uliczkami i dotykając ścian budynków można poczuć się jak w podróży w czasie. Miasto budzi także refleksje dotyczące potęgi wulkanu, a także całej natury. Z pewnością warto zobaczyć to na własne oczy, zwłaszcza gdy jest się pasjonatem historii.

Miłośnicy natury także znajdą w Kampanii coś dla siebie. Jeżeli poszukujemy ładnych miejsc i urokliwych widoków, mamy wiele różnych opcji. Pierwszą z nich jest rejs na którąś z wysp na zatoce. Do wyboru są trzy: Capri, Ischia oraz Procida. Ta pierwsza jest zdecydowanie najbardziej znana. Możemy tu zwiedzić Lazurową Grotę, Ogrody Augusta i dużo innych pięknych miejsc.

neapol

A gdy znudzimy się zwiedzaniem, równie dobrze możemy odpocząć na plaży

Ischia z kolei jest najbardziej znana z wód termicznych o leczniczym działaniu. Procida jest najmniejsza i najmniej znana z trzech wysp, ale również warta uwagi. Dzięki temu, że nie jest miejscem bardzo popularnym wśród turystów, ma zdecydowanie niepowtarzalny klimat. Piękne kolorowe domki i łódki rybackie – z takimi widokami jest najbardziej kojarzona.

Gdy przebywamy w Kampanii na dłuższym urlopie, możemy także zahaczyć o wybrzeże Amalfi. Przygotujmy się jednak na turystyczne oblężenie, jeżeli jesteśmy tu w trakcie sezonu wakacyjnego. To jedno z popularniejszych miejsc we Włoszech.

Zobaczymy tu kolorowe miasteczka położone na wzgórzach, poopalamy się na niewielkich plażach ukrytych w zatoczkach i będziemy podziwiać cudowne widoki i wyjątkową przyrodę. Będąc na wybrzeżu, warto wybrać się na rejs po zatoce. Spojrzenie na miasteczka z takiej perspektywy też będzie świetnym doświadczeniem. Pokonanie Amalfitany – panoramicznej drogi ciągnącej się przez wybrzeże też pozostanie na długo w pamięci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here