Endometrioza to poważna choroba układu rozrodczego kobiety, która może utrudnić zajście w ciążę. W niektórych przypadkach również mogą okazać się niezbędne zabiegi chirurgiczne lub techniki wspomagające układ rozrodczy orz zapłodnienie. Dowiedz się więcej o endometriozie!
Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/endometrioza-a-ciaza-i-leczenie/
Występowanie
Chcąc dowiedzieć się, czy ta choroba nas dotyczy należy udać się do lekarza specjalisty, który zbierze wywiad, a także przeprowadzi odpowiednie badanie ginekologiczne, które ułatwi rozpoznanie choroby. Podczas badania klasycznego nie jesteśmy w stanie rozpoznać występowania choroby. Jednakże na podejrzenie jej obecności wpływają taki schorzenia jak utrwalone tyłozgięcie macicy, ograniczona ruchomość i bolesność macicy, pogrubiałe i bolesne przydatki, pogrubiałe sklepienia pochwy oraz więzadeł krzyżowo-macicznych.
Objawy endometriozy to bolesne i obfite miesiączki, odczuwanie bólu w czasie stosunku płciowego, przewlekły ból w miednicy mniejszej, bóle brzucha, a także dyskomfort odczuwany w podbrzuszu. Towarzyszące objawy to wzdęcia, bolesne oddawanie moczu oraz stolca, krwawienie z odbytnicy, zaburzenia czynności układu moczowo-pokarmowego.
Endometriozę leczy się farmakologicznie lub chirurgicznie. Ma to na celu zahamowanie postępu endometriozy oraz utrzymanie lub przywrócenie płodności kobiety. W przypadku, w którym wywołuje ona niepłodność można stosować metody wspomaganego rozrodu.
Endometrioza w ciąży
Występuje ona częściej u kobiet niepłodnych. Jednakże może również dotyczyć kobiet, którym udało się zajść w ciążę. Wówczas jej objawy są znacznie łagodniejsze, co wynika z tego, iż organizm kobiety w ciąży produkuje więcej progesteronu, co łagodzi objawy endometriozy oraz sprawia, że ogniska chorobowe są mniej aktywne.
Dodatkowo na załagodzenie stanu chorobowego wpływa również fakt, iż w trakcie ciąży nie dochodzi do krwawień menstruacyjnych. Jednakże po urodzeniu dziecka objawy endometriozy ulegają nasileniu. Można je załagodzić poprzez karmienie piersią, które hamuje produkcję estrogenów, a także hamuje owulację i rozwój endometriozy.
Przeczytaj też: http://www.oltur.pl/biotyna-jest-bardzo-waznym-skladnikiem/