Grenlandia - wycieczka do wpisania na listę marzeń

Któż z nas nie pomyślał „Też tak chcę…”, kiedy zaczytywał się w relacjach z wypraw Cooka czy Kamińskiego na biegun północny? Albo kto, widząc zorzę polarną rozciągającą się nad białą pustynią lodu, nie postanowił sobie, że kiedyś zobaczy ją na żywo? Okazuje się, że wycieczka na Grenlandię wcale nie musi być przeżywana jedynie na kartach książek czy na ekranie telewizora. Współcześnie niemal każdy człowiek – mając jedynie chęci i sprzęt – może wybrać się na wakacje na Grenlandii i doświadczyć natury, która nigdzie indziej na świecie nie jest tak surowa, a zarazem piękna.

Europejczycy z kontynentu mogą się przyjemnie zdziwić tego, jak na Grenlandii jest cicho. Potężne, bezkresne przestrzenie są wypełnione śniegiem, lodem i białymi górami, które nigdy nie słyszały hałasu zakorkowanych ulic. Największe miasta są zlokalizowane na brzegach wyspy, aczkolwiek zabawnie jest mówić o ludzkich siedzibach na Grenlandii jako o dużych, bowiem w największym, Nuuk, mieszka niecałe 16 tysięcy ludzi. Z racji ciężkich panujących tam ciężkich warunków pogodowych wszyscy tubylcy – Inuici – żyją w zgodzie ze sobą i turystami. Zawsze więc możemy liczyć na ich pomoc i gościnę.

Wycieczki Grenlandia odbywają się za pomocą samolotu. Z Polski najszybszy lot odbywa się z przesiadką na Islandii. Kiedy chcemy podróżować pomiędzy osadami na wyspie, musimy wybrać transport drogą powietrzną (helikopter lub samolot), choć popularne na Grenlandii jest przemieszczanie się psimi zaprzęgami. Jest to metoda transportu zabierająca więcej czasu, aniżeli konkurencyjny samolot, lecz dostarczająca sporo przeżyć.

Wakacje na Grenlandii są czymś, czego nie da się porównać z żadną inną destynacją świecie. Nie ma bowiem innego miejsca na naszym globie, gdzie w trakcie wyjazdu spróbujemy zupy z wieloryba, nocą będziemy podziwiać zorzę polarną, w dzień będziemy jeździć na skuterach śnieżnych bądź psich zaprzęgach, a jeśli sprzyja nam szczęście, to zobaczymy cielące się lodowce. Wycieczka na Grenlandię może być przygodą życia – za pierwszym razem. Potem będziemy od tego miejsca uzależnieni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here