Jakie kraje zajął ZSRR?

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) był jednym z największych państw w historii, które istniało od 1922 do 1991 roku. Jego terytorium obejmowało wiele krajów, które zostały wchłonięte przez ZSRR w różnych okresach i w różnych okolicznościach. Poniżej przedstawiamy listę krajów, które zostały zajęte przez ZSRR w trakcie swojego istnienia.

Polska

Polska była jednym z pierwszych krajów, które zostały zajęte przez ZSRR. W wyniku tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego między ZSRR a III Rzeszą w 1939 roku, Polska została podzielona na dwie strefy wpływów – niemiecką i sowiecką. Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Polski we wrześniu 1939 roku i zajęła wschodnie obszary kraju. W rezultacie, Polska została podzielona między ZSRR a III Rzeszę.

Kraje bałtyckie

Kolejnymi krajami, które zostały zajęte przez ZSRR, były kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. W 1940 roku, wykorzystując sytuację polityczną i militarną, ZSRR przeprowadził inwazję na te kraje i włączył je do swojego terytorium jako republiki socjalistyczne. Kraje bałtyckie pozostawały pod kontrolą ZSRR aż do rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Finlandia

Finlandia również znalazła się pod wpływem ZSRR w trakcie II wojny światowej. W 1939 roku ZSRR zaatakował Finlandię, rozpoczynając wojnę zimową. Pomimo początkowych sukcesów ZSRR, Finlandia skutecznie odpierała ataki i utrzymała niezależność. Jednak w 1944 roku Finlandia została zmuszona do zawarcia pokoju z ZSRR, w wyniku czego musiała oddać część swojego terytorium, w tym Karelię.

Rumunia

W 1940 roku ZSRR wymusił na Rumunii podpisanie paktu o przyjaźni i nieagresji, który umożliwił ZSRR zajęcie części terytorium rumuńskiego. W 1944 roku, w wyniku ofensywy Armii Czerwonej, ZSRR zajęło większość Rumunii i ustanowiło tam rząd komunistyczny. Rumunia pozostawała pod kontrolą ZSRR aż do 1989 roku, kiedy to doszło do przemian politycznych i upadku komunizmu.

Inne kraje

Ponadto, ZSRR zajęło wiele innych krajów w Europie Środkowej i Wschodniej w wyniku II wojny światowej i powojennych zmian politycznych. Wśród tych krajów znajdowały się m.in. Czechosłowacja, Węgry, Bułgaria, Albania, Jugosławia i wiele innych. ZSRR wprowadził tam swoje rządy komunistyczne i utrzymywał kontrolę nad tymi krajami aż do ich niezależności w latach 80. i 90. XX wieku.

Podsumowanie

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) zajmował wiele krajów w trakcie swojego istnienia. Polska, kraje bałtyckie, Finlandia, Rumunia oraz wiele innych państw w Europie Środkowej i Wschodniej znalazły się pod wpływem ZSRR. W wyniku różnych okoliczności historycznych, ZSRR wprowadził tam swoje rządy komunistyczne i utrzymywał kontrolę nad tymi krajami przez długie lata. Jednakże, wraz z rozpadem Związku Radzieckiego w 1991 roku, wiele z tych krajów odzyskało niepodległość i rozpoczęło proces transformacji politycznej i gospodarczej.

ZSRR zajęło następujące kraje: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Mołdawię, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

Link tagu HTML do strony https://kobiecosc.pl/:
Kliknij tutaj

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here