jasna góra -klasztor

Będąc Polakiem katolikiem, nie ma możliwości, aby chociaż raz w życiu nie odwiedzić Jasnej Góry w Częstochowie. W Polsce mamy wiele pięknych miejsc wartych poświęcenia naszej uwagi, ale Jasna Góra wydaję się być jednym z czołowych pozycji. Do Częstochowy organizowane są co roku z różnych miejsc naszego kraju, pielgrzymki piesze, które są przeznaczone dla osób czujących się na siłach przejść niekiedy 30 – 40 kilometrów dziennie.

Z każdej parafii także organizowane są pielgrzymki autokarowe, z których warto korzystać przede wszystkim osobom w starszym wieku. Można także wybrać się z rodziną własnym autem, bądź też pociągiem. Sposobów na dotarcie do Częstochowy jest wiele, a więc każdy powinien wybrać dla siebie odpowiedni i wyruszyć na modlitwę i zwiedzanie.

Zatem Jasna Góra – zwiedzanie, co warto zobaczyć?

jasna góra

Kaplica Matki Bożej i Bazylika Jasnogórska.
Jest to miejsce w samym centrum Jasnej Góry. Miejsce codziennej modlitwy oraz sprawowania sakramentów. Na głównym ołtarzu Kaplicy Matki Bożej, znajduję się Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski.

Sala Rycerska.
Wejście do niej znajduję się na lewo przed Kaplicą Matki Bożej. Jest to sala , która pamięta wiele wydarzeń historycznych, znajdująca się na piętrze klasztoru, w której umieszczono pamiątkowe sztandary wojskowe.

Kaplica Różańcowa.
Aby dojść do Kaplicy Różańcowej, wychodzą z Kaplicy Matki Bożej, tuż przy Kaplicy Cudownego Obrazu, musimy kierować się w prawo.

Kaplica św. Józefa.
Aby natomiast dojść do Kaplicy św. Józefa, musimy przejść czterema bramami na zewnątrz Jasnej Góry, i tuż za pierwszą bramą wejściową, która zwie się Bramą Lubomirskich, kierujemy się w stronę prawą. O godz. 13.00 dla zainteresowanych osób, wyświetlany jest interesujący film o Jasnej Górze pt. „Jasnogórskie cuda i łaski”.

Skarbiec, Muzeum 600-lecia.
Skarbiec czynny jest codziennie w godzinach 9.00 do 17.00 w sezonie letnim, a w okresie zimowym od 1.XI do 28.II, czynny w godzinach 9.00 do 16.00. Zobaczymy tu wyroby złotnicze, jubilerskie, tkackie i płatnerskie, sprzęt liturgiczny, biżuterię, wota papieży, kardynałów i królów oraz wiernych z całego świata.

Muzeum 600-lecia czynne codziennie od 9.00 do 17.00 w sezonie letnim, a w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00. Można tu zobaczyć niezwykłe przedmioty, m.in. tzw. Mensa Mariana – deskę zabezpieczającą odwrotną stronę Cudownego Obrazu, czy cztery tzw. sukienki, podarowane Jasnogórskiej Królowej Polski.
We wszystkich wymienionych obiektach muzealnych zabronione jest wykonywanie zdjęć oraz filmowanie, bez specjalnego zezwolenia, wydawanego każdorazowo przez Władze Klasztoru i ojca Kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Porządku zwiedzania pilnują panowie z Ochrony Klasztoru oraz siostry zakonne.

jasna góra - zwiedzanie

Bastion św. Rocha – Skarbiec Pamięci Narodu.
Bastion św. Rocha czynny jest codziennie od 9.00 do 17.00 w sezonie letni, a w okresie zimowym 1 XI-28 II czynny od 9.00 do 16.00.
wystawy:
– „Bogurodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów”
– „Narodowy zryw ‘Solidarności’ w wotach pielgrzymów jasnogórskich”
– „Ojczyzno ma – Polskie drogi do wolności
– pamiątki po ofiarach katastrofy w Smoleńsku.

Sala o. Kordeckiego.
– obraz „Polonia” Antoniego Tańskiego.

Arsenał.
Czynny od godziny 9:00 do 17:00.
Wystawy czasowe.

Jasnogórska Golgota.
W Kaplicy Cudownego Obrazu,na piętrze, znajdują się stacje Drogi Krzyżowej, namalowane przez Jerzego Dudę-Gracza. Jest to miejsce dostępne do modlitwy oraz zwiedzania od godziny 6.00 do 21.00.

Stacje Różańcowe.
Stacje Różańcowe, rozmieszczone są na placu przed szczytem, od strony parków i III Alei Najświętszej Maryi Panny. Miejsce jest dostępne o każdej porze dnia i nocy, dlatego warto indywidualnie czy też w grupie nawiedzić te miejsca i rozważyć tajemnice Różańca świętego.

Wieża
Do niedawna była najwyższa w Polsce (obecnie wyższa jest wieża w Licheniu). Ma 106,30 m wysokości.
Czynna jest w godzinach od 8.00 do 16.00. W okresie zimowym od grudnia do marca nieczynna.

Kościół pw. Świętej Barbary.
W odległości około 500 metrów od Jasnej Góry, tuż przy Kościele św. Barbary, znajduję się Kaplica z cudownym źródełkiem. Z miejsca tego czerpano wodę do obmycia Cudownego Obrazu Matki Bożej, po zadaniu ran ciętych Wizerunkowi Maryi podczas napadu 14 kwietnia 1430 roku.

Będąc w Częstochowie warto wykorzystać jedyną w swoim rodzaju szansę spojrzenia na Jasną Górę oczami milionów pielgrzymów. Prawdziwe wrażenie robi szczyt jasnogórski, jeśli spojrzeć na niego spod kościoła pw. św.Zygmunta wzdłuż osi Alei Najświętszej Maryi Panny.

[Głosów:7    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here