kraków - zwiedzanie

Polacy starają się podróżować coraz więcej. Jest to efektem, chociażby tego, że zarabiamy trochę więcej, niż jeszcze kilka lat temu. Część osób deklaruje, że udaje im się wyjechać na wakacje dzięki pomocy państwa, które wprowadziło program 500+. Przez rzeszę obywateli jest to program bardzo mocno krytykowany, jednak nie da się ukryć, że część rodzin zyskała zupełnie nowe możliwości dzięki dodatkowym funduszom otrzymywanym od państwa.

Nasi rodacy starają się też podróżować coraz więcej poza granice naszego kraju. Przede wszystkim jest to zasługa tanich lotów i łatwej dostępności transportu lotniczego. W tym momencie w Polsce funkcjonuje ponad 10 lotnisk, więc większość obywateli nie musi pokonywać zaporowych odległości tylko po to, żeby dostać się do portu lotniczego.

Dodatkowo firmy turystyczne organizują coraz tańsze wyjazdy zagraniczne, z których chętnie korzystamy. Nie da się ukryć, że wizja słodkiego nic nierobienia w hotelu z opcją all inclusive jest bardzo kusząca, a w tym momencie może pozwolić sobie na nią coraz więcej osób.

rynek w Krakowie

Niemniej jednak nieco smutne jest to, że nasze podróże obierają kierunek zagraniczny, zamiast cieszyć się tym, co mamy w naszym kraju. Okazuje się, że ciekawych miejsc w granicach naszego państwa jest bardzo dużo. Niestety nie wszyscy mają ochotę je odkrywać. Jeśli już podróżujemy po Polsce to często są to standardowe kierunki. Lato to obowiązkowe wczasy w jednej z popularniejszych nadmorskich miejscowości, a zima to obowiązkowo wyjazd na narty w góry.

Dodatkowo zwiedzamy miasta takie jak Kraków, Warszawa czy Wrocław, które od lat cieszą się wielką popularnością. Nie mniej jednak nie można ich krytykować, ponieważ należy przyznać, że oferują spore możliwości. Warto jednak zestawić popularne lokalizacje z tymi, które cieszą się mniejszą popularnością. Dlatego też skupimy się na zaletach Krakowa oraz Łodzi.

Kraków – zwiedzanie, to jedna z pierwszych myśli, jaka kiełkuje w naszej głowie na myśl o byłej stolicy kraju. Nie sposób się z tym nie zgodzić, ponieważ gród Kraka oferuje w tej kwestii bardzo dużo. Oczywiście na pierwszym miejscu musimy wymienić nieśmiertelny Rynek Główny. Jest to jeden ze starszych tego typu obiektów w całej Europie. Jego centralny punkt zdobią sukiennice, a turyści licznie gromadzą się również w zabytkowym Kościele Mariackim, który posiada między innymi ołtarz Wita Stwosza.

Warta uwagi jest również ulica Grodzka, która jest elementem Traktu Królewskiego. Udając się na spacer tą ulicą warto zwrócić uwagę na dwa ciekawe budynki sakralne, czyli Kościół Św. Andrzeja oraz Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła. Z ciekawostek przeznaczonych dla młodszych odbiorców możemy wyróżnić Smoczą Jamę i pomnik Smoka Wawelskiego, który zieje ogniem. Jednak będąc w stolicy Małopolski warto również zobaczyć nieco mniej popularne lokalizacje.

Jedną z nich są kolorowe schody na Podgórzu. To jak wyglądają najlepiej sprawdzić samemu, chociażby na zdjęciu. Będąc w Krakowie należy również udać się na Skałki Twardowskiego, skąd rozpościera się piękny widok na całe miasto. Jednym z lepszych miejsc do zwiedzania jest też Fabryka Schindlera, która jest świetnym muzeum, a historia tego miejsca znana jest m.in. z filmu „Lista Schindlera”.

wawel

Przenieśmy się jednak do Łodzi, która to również oferuje wiele interesujących miejsc. Jeśli chodzi o klasykę to wycieczkę po stolicy województwa łódzkiego należy zacząć od Placu Wolności z pomnikiem Tadeuszka Kościuszko, a następnie udać się na południe wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. Słynna Pietryna to obecnie miejsce znane głównie z licznych barów i klubów. Możemy na niej skosztować świetnego jedzenia, które znajdziemy w jednej z licznych knajpek.

Warto zagłębić się nieco w bramy, ponieważ każda z nich kryje coś innego. Ulica Piotrkowska posiada również lokalizację zwaną Off Piotrkowska. Jest to miejsce lubiane przez wszelkiego rodzaju artystów i miłośników alternatywy. Zdecydowanie warte uwagi. Jednak dla fanów klasyki warto wybrać się na zakupy do Manufaktury, czyli odnowionej fabryki, która obecnie jest jednym z większych centrów handlowych w Europie.

Przy okazji możemy zobaczyć Pałac Izraela Poznańskiego zlokalizowany tuż przy samej galerii. Spacerując po Łodzi musimy zobaczyć również Księży Młyn, czyli dawną dzielnicę robotniczą. Obecnie została ona odnowiona, a mieszczą się w niej m.in. restauracja, browar oraz eleganckie lofty. Łódź to również miast zieleni, dlatego zatrzymajmy się na chwilę w jednym z lokalnych parków. Jeśli wolimy większe kompleksy wybierzmy Las Łagiewnicki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here