praga most karola

Czeska Praga – jak dojechać?
Czeska Praga to miasto szczególnie łatwo dostępne dla Polaków – wystarczy wsiąść do samochodu we Wrocławiu, by za 3 godziny znaleźć się już w tym pięknym, średniowiecznym mieście.

Z Warszawy, Gdańska, czy Szczecina można łatwo dostać się samolotem do Krakowa, a stamtąd już kursują autobusy za złotówkę do Pragi, tudzież pociągi. Osoby startujące z Warszawy powinny przejrzeć też mapę bezpośrednich połączeń lotniczych z Pragą – prawdopodobnie znajdą niedrogie połączenie i w godzinę będą mogli dostać się z lotniska Chopina w czeskiej stolicy.

Ile czasu zarezerwować na zwiedzanie Pragi?

Ekstremalni turyści mogą zwiedzić najważniejsze punkty do zobaczenia w stolicy Czech w dwa dni. Większość jednak wyjeżdża po weekendzie w Pradze z dużym niedostatkiem i z postanowieniem, że do tego miasta trzeba na pewno wrócić, aby zobaczyć wszystkiego jego atrakcje.

Rynek w Pradze
Praski Rynek na Starym Mieście to zwykle pierwsze miejsce, do którego chcemy się dostać po wylądowaniu na czeskiej ziemi. Warto poznać kościoły znajdujące się wokół rynku, szczególnie Kościół św. Mikołaja. Ciekawy jest średniowieczny ratusz, a także sławny na cały świat praski zegar astronomiczny. Przy Rynku w Pradze znajduje się też wieża widokowa, z której warto zobaczyć widok na miasto – jest wyjątkowo piękny. Turyści często twierdzą, że jest nawet ciekawszy niż widok rozciągający się z zamku na Hradczanach.

praga - zwiedzanie

Most Karola
Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania tego uroczego miasta jest oczywiście Most Karola – obecny na niemal wszystkich najważniejszych widokówkach i relacjach fotograficznych ze zwiedzania Pragi. Warto pooglądać posągi umieszczone na moście, pogłaskać słynnego jamnika, a także kupić sobie pamiątkowe zdjęcie od ulicznego malarza kaligrafującego karykatury chętnych śmiałków.

Zamek praski na Hradczanach
Zamek można zwiedzić w środku z audio przewodnikiem. Na wzgórzu znajduje się nie tylko zamek, ale również piękny kościół, którego obejrzenie z zewnątrz zachwyci na pewno każdego miłośnika historii sztuki. Zdecydowanie też trzeba obejrzeć Złotą Uliczkę, umieszczoną w jednym z zakamarków wzgórza.

Niektórzy niestety będą rozczarowani tym, że uliczka w rzeczywistości wygląda nieco inaczej niż na wszystkich oficjalnych zdjęciach. Jest to wycinek, umieszczony w zamkniętej bramie, a nie pełnoprawna żywa ulica. Obecnie w małych kamieniczkach okalających złotą uliczkę można kupić pamiątki. Przestrzegamy jednak przed astronomicznymi cenami!

Rejs statkiem po Wełtawie w czeskiej Pradze
Jest to mało rozpowszechniona wśród turystów atrakcja czeskiej Pragi. Nic dziwnego – ci, którzy przepłynęli statkiem rzekę w Pradze twierdzą, że jest to jednak przereklamowana atrakcja. Jeśli jednak dzień jest upalny, a my chcemy odpocząć i zjeść coś dobrego w miłym otoczeniu, wówczas przepłynięcie Wełtawy w Pradze jednym ze statków jest całkiem dobrym sposobem na spędzenie fajnie czasu.

Muzea w Pradze
Praga to miasto, które ma niesamowitą mnogość muzeów. Trudno jest je zwiedzić podczas weekendu w tym mieście, ale warto na pewno zobaczyć kilka z nich. Należy do nich na pewno muzeum strachu, zlokalizowane na Hradczanach. Mamy tutaj ekspozycję narzędzi tortur, którym poddawano niewiernych w czasach średniowiecza. Ciekawe jest też muzeum Kafki – to właśnie z tego miasta pochodził słynny na cały świat czeski pisarz. Ciekawostką jest również muzeum techniki, muzeum piwa.

centrum pragi

Praga – zwiedzanie pubów z piwem czeskim
Gdy zwiedzanie muzeów wyczerpie nas dostatecznie, warto udać się do jednego z praskich pubów, aby napić się czeskiego piwa. Ten kraj słynie z długiej tradycji warzenia piwa. W każdej przypadkowej knajpie znajdziemy doskonałe smaki tego złotego trunku.

Josefow – dzielnica żydowska
Dzielnica żydowska w Pradze to ciekawe miejsce nie tylko dla miłośników judaizmu i historii Żydów. Zdecydowanie warto odwiedzić tę starą żydowską dzielnicę. Dawniej było to miejsce zamieszkiwane przez praską, żydowską biedotę.

Po tym, jak wyburzono wiele kamienic na przełomie XIX i XX wieku, powstało tutaj wiele luksusowych sklepów, jednak nadal spacerując po tych rejonach można spotkać pozostałości po dawnych mieszkańcach i ich pięknej kulturze. Mamy tutaj na przykład Synagogę Staronowa, a także kirkut i ratusz żydowski.

Dzielnica Zizkov
Zizkov to dzielnica coraz chętniej odwiedzana przez turystów, którzy w Pradze poszukują czegoś więcej niż sztandarowych turystycznych must have. Zizkov to z pozoru nieciekawa dzielnica – taka, jakich wiele w innych miastach Starej Europy. Kiedy jednak wgłębimy się w jej zwiedzanie oraz gdy poznamy jej historie, szybko okaże się, że jest to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Pragi, ale również tej części kontynentu.

Znajduje się tutaj mnóstwo modnych klubów i kawiarni nawiedzanych przez hipsterów. Mamy tutaj sporo artystów: ich kuźni, biednych mieszkań w kamienicach i niedrogich jadłodajni. Z drugiej strony, to właśnie tutaj znajduje się prawdziwe kuriozum – największy pomnik konny na świecie. Jest to pomnik hetmana, który zatrzymał swego czasu wielkie husyckie krucjaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here