zwiedzanie kopalni

Kopalnia soli w Wieliczce jest jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Ten obiekt może się pochwalić długą historią, a wędrówka po jego podziemnych korytarzach dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą. Zwiedzenie tego zabytku będzie wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich osób, które chcą się nacieszyć wspaniałymi widokami, zdrowym powietrzem oraz interesującymi wiadomościami na temat historii oraz geologii. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego miejsca? Na co powinni się przygotować turyści odwiedzający to miejsce?

Popularność kopalni soli w Wieliczce wynika z kilku kwestii. Jednym z tych czynników, który skutecznie zachęca do zwiedzania podziemnego królestwa, jest wpisanie tego obiektu na listę UNESCO. Do tego wydarzenia doszło w 1978 roku, o czym przypomina niewielki pomniczek, znajdujący się tuż przy głównym wejściu na teren zabytkowej kopalni. Dlaczego to wydarzenie jest tak ważne dla Wieliczki i tutejszej kopalni? Dzięki temu bardzo chętnie zaglądają tu nie tylko polscy turyści, ale i goście z odległych zakątków świata.

Bliskość Krakowa oraz doskonale przygotowana turystyczna to dodatkowe walory, które już dawno zostały docenione przez zaglądających do Wieliczki gości. Kopalnia ta znana jest przede wszystkim z rewelacyjnej trasy podziemnej. Dla turystów przygotowano około 3 km podziemi, choć łączna długość tutejszych korytarzy wynosi około 300 km. Kopalnia ta znana jest z pięknych komór, w których można podziwiać dzieła sztuki wykonane z soli.

kopalnia soli wieliczka - zwiedzanie

Największe wrażenie na gościach robi kaplica św. Kingi, często określana mianem podziemnego kościoła. To ona stała się symbolem Wieliczki i jej turystyczną wizytówką, jednak nie tylko jej warto poświęcić swój czas. W wielu innych punktach na trasie czekają przecież ciekawe inscenizacje, multimedialne scenki czy też małe przedstawienia, w których ogromne ważną rolę odgrywa światło i dźwięk.

Można się tu również zapoznać z historią Wieliczki oraz zobaczyć, w jakich warunkach pracowali dawni gwarkowie. Jakie obiekty, obok wspomnianej już kaplicy św. Kingi, robią tu największe wrażenie? Bez wątpienia w pamięci turystów na długo zapisuje się szyb Daniłowicza, którym zwiedzający schodzą do kopalni. Komora Mikołaja Kopernika, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku kaplica św. Antoniego oraz kaplica Świętego Krzyża – to wybrane miejsca, które zasługują na szczególne wyróżnienie. W czasie spaceru po podziemnej trasie turystycznej w kopalni soli w Wieliczce można się też nacieszyć pięknem komory Weimar oraz zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich.

Piękne kaplice, obszerne komory oraz opowieści miejscowych przewodników to wielkie walory, którymi tak skutecznie przyciąga turystów kopalnia soli Wieliczka – zwiedzanie jej to niezwykła przygoda oraz jedyna w swoim rodzaju lekcja historii, którą warto przeżyć. Warto połączyć tą przygodę z odkrywaniem tych atrakcji, które czekają na powierzchni. Na terenie parku, który sąsiaduje z zabytkową kopalnią, czekają na gości tężnie.To wspaniałe miejsce, które każdemu z nas pomoże zadbać o zdrowie, a jednocześnie – da możliwość spojrzenia z góry na kopalnię i jej najbliższe otoczenie.

Warto też wybrać się na spacer na pobliski rynek. Wciąż można przy nim ujrzeć wiele pięknych kamienic,choć największym zainteresowaniem cieszy się tu malowidło 3D. Jest ono związane z kopalnią oraz gwarkami, których ciężka praca w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju miasta w okresie średniowiecza. Innym obiektem, który zasługuje tutaj na uwagę, jest Zamek Żupny. Podobnie jak kopalnia, tak i on pamięta czasy średniowiecza.

kopalnia soli wieliczka

Dawniej służył on jako siedziba zarządcy żup krakowskich, pomieszczenie administracji oraz więzienie dla tych gwarków, którzy próbowali wynosić z kopalni bezcenną sól.Obecnie w wiekowych murach wielickiego zamku ma swą siedzibę placówka muzealna, której z pewnością warto poświęcić swój czas. To Muzeum Żup Krakowskich, a dokładniej ta jego część, która poświęcona jest historii miasta.

Dla wielu turystów główną atrakcją pozostaje tu jednak imponująca kolekcja solniczek, która może zaskoczyć swoim bogactwem oraz różnorodnością. A co z zabytkami sakralnymi? I tu Wieliczka ma się czym pochwalić. W tym mieście można zwiedzić m.in. zabytkowy kościół św. Klemensa, który dumnie wznosi się w pobliżu rynku oraz Zamku Żupnego. Warto też zwiedzić znajdujący się nieco poza centrum miasta kościółek św. Sebastiana. Jest on cennym zabytkiem architektury drewnianej, który swym pięknym wnętrzem może oczarować każdego miłośnika sztuki sakralnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here