filharmonia wiedeń

Turystyczna oferta Wiednia jest bogata. Można na przykład zobaczyć wielką Złotą kopułę, która jest cała złożona jakby z liści. Złośliwi mieszkańcy miasta nazywają ją wielką złotą kapustą. O co chodzi? O kopułę, która znajduje się na Pawilonie Secesji. W środku malowało wielu znamienitych artystów, miedzy innymi Klimt.

Osoby lubiące podglądać codzienne życie mieszkańców w miejscach, do których się udają, będą z pewnością zadowolone z tego, jak wygląda targowisko ciągnące się na pasie pomiędzy Linke Wienzelle a Rechte Wienzeile. Znajdują się tam wspaniałości kulinarnie, ale ciekawie jest też pod kątem architektury. Wieczorem warto udać się do klimatycznego Parku Rozrywki na Prater. Znajduje się tam wielkie diabelskie koło.

Zwiedzanie Pałacu Hofburg
Do Pałacu Hofburg niech zwiedzie nas ciekawa mała uliczka Kohlmarkt. Tą właśnie uliczką w przeszłości mogli przechodzić tylko cesarze – odcięta byłą od ruchu zwykłych śmiertelników. To właśnie w tym Pałacu przez około 700 lat mieszkali Habsburgowie.

Dopiero po zakończeniu panowania dynastii w Europie, czyli na koniec Pierwszej Wojny Światowej siedziba została zlikwidowana. Obecnie administruje tutaj urząd prezydenta Austrii. Można tutaj zwiedzić apartamenty cesarzowej Sissi. Wstęp kosztuje około 10 euro za osobę dorosłą.

Belvedere
Schloss Belvedere to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Znajduje się tutaj imponująca galeria obrazów. Sam pałac jest również warto odwiedzenia: utrzymany w stylu barokowym, z ciekawymi ogrodami – to z pewnością miejsce, które trzeba odwiedzić będąc na wycieczce w Wiedniu.

Wiedeń – zwiedzanie tras kulinarnych
Wiedeń słynie z dobrych słodyczy. Szczególną tradycją otoczony jest tort Sachera – mimo że oczywiście jest drogi, to właśnie ten smakołyk warto zjeść w mitycznym Wiedniu. Na obiad w Wiedniu oczywiście jemy sznycel po wiedeńsku, czyli kotlet cielęcy w delikatnej panierce.

wiedeń pałac

Uwaga jednak – rozmiar może nas zaskoczyć. Sznycel wiedeński jest bowiem ogromny. Słynne dla tej części Europy jest też zjadanie sałatki ziemniaczanej. Wiemy jednak z doświadczenia, że nie smakuje ona za bardzo Polakom. Dodatkowo, ciekawie jest zjeść Apfelstruder, który również u nas nie znajduje wielkich miłośników, wszak mamy w Polsce wspaniałą szarlotkę z kruszonką. Dla Niemiec, tak jak dla Austrii, słynne są stoiska z ciepłymi kiełbaskami, czyli currywurst.

Napij się kawy w Wiedniu!
Gdy mówimy o Wiedniu, nie sposób również wspomnieć o kawie, która jest wizytówką tego miasta. Udając się na porządne zwiedzanie Wiednia, warto zaplanować wizytę w legendarnej palarni Wiednia znajdującej się w Alt Wien.

Zwiedzając kulinarne kąski na mapie Wiednia warto również udać się do „U Babette’s“, gdzie można zjeść wspaniały posiłek przygotowany na oczach klientów restauracji. Danie główne kosztuje tutaj niespełna 12 euro – trzeba przyznać, że to niezwykle mało jak na restauracje, o której rozpisywał się swego czasu New York Times.

Restauracje w Wiedniu: ceny
Jedzenie na mieście w Wiedniu może niezbyt pozytywnie nastroić nasz portfel do dalszego funkcjonowania. O ile kawa i przekąski kosztują tyle, co w Warszawie (czyli np. filiżanka kawy americana kosztuje około 10 zł), to już za obiad zapłacimy w Wiedniu około 100 zł za osobę. Taniej będzie oczywiście na stoiskach z kiełbaskami.

Znajdziemy tam całkiem spore porcje z chlebem za mniej niż 2 euro. Często można też spotkać oferty barów szybkiej obsługi, gdzie można zjeść na przykład sznycla z frytkami za około 4 euro. Nie jest to wysoka cena, zważywszy na to, że bary można znaleźć również w centrum Wiednia.

Wycieczka do Wiednia autem – o czym należy pamiętać?

Austriacy bardzo surowo przestrzegają przepisów prawa drogowego. Osoby, które chcą podróżować po Wiedniu muszą dostosować się do tego, że panuje w mieście ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę.

 

wiedeń - zwiedzanie

Dodatkowo, zakupmy przed wyjazdem kamizelkę odblaskową. W Wiedniu każdy, kto porusza się po mieście musi ją mieć, a w razie kontroli drogowej można zapłacić 100 euro mandatu. Dodatkowo, konieczne jest zapoznanie się z zasadami parkowania w Wiedniu oraz z zasadami wnoszenia opłat za korzystanie z parkingów na ulicach Wiednia.

Kiedy wybrać się do Wiednia?
Wiedeń jest świetny do zwiedzania w zasadzie o każdej porze roku. Najciekawiej jednak wydaje się robić, gdy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Uruchamiają się wtedy jarmarki świąteczne.

Jarmarki odbywają się na Rynku Starego Miasta w Wiedniu, a także pod pałacem Schonbrunn. Można wypić tam grzane wino lub zjeść pyszną pieczoną kiełbaskę. Bardzo fajne wrażenie robią też same budki: całe w drewnie, pięknie oświetlone światełkami, klimatycznie ozdobione najróżniejszymi ozdobami. Warto to zobaczyć!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here