zamek w mosznej - zwiedzanie

Wakacje to bezsprzecznie pora na to, żeby ruszyć się z domu i tym samym poszerzyć swoją wiedzę o świecie. Co prawda nie wszystkich taka teza przekonuje, bo też i nie wszyscy hołdują podróżom. Ale z drugiej strony są i tacy, którzy non stop są w drodze, niczym Herodot. Ten starożytny grecki historyk i podróżnik ledwie wrócił z jednej wyprawy, a już planował kolejną, A trzeba sobie w tym miejscu uzmysłowić, jak wiele trudu wymagała przed wiekami każda podróż.

W obecnej dobie wygląda to zgoła odmiennie. Nie dość, że mamy do dyspozycji całą gamę różnych środków lokomocji, to jeszcze do tego są one wygodne. Poza tym współczesna komunikacja sprawia, że szybko możemy przemieszczać się z miejsca na miejsce. I tak np. wsiadamy w samolot, a po kilku godzinach lądujemy na drugim krańcu świata. Czegóż chcieć więcej? I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z trzech podstawowych czynników determinujących życie człowieka jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka.

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odeszliśmy od meritum, a wszak mieliśmy omówić w nim kwestię: zamek w Mosznej – zwiedzanie. Zatem do rzeczy. Rzeczony obiekt to niewątpliwie atrakcja turystyczna. Istotnie, to zamek, czy jak kto woli pałac, jak z bajki. Budowlę określa się też mianem: „sen pijanego cukiernika”. I rzeczywiście zamek charakteryzuje się niezwykle ciekawą architekturą. Ta osiemnastowieczna rezydencja jest chyba najbardziej znanym zabytkowym obiektem na ziemi opolskiej.

MOszna

Na przestrzeni lat należała do śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, ówczesnych potentatów przemysłowych. Dzisiaj obiekt pełni różne funkcje. Częściowo jest udostępniany dla turystów, a więc zamek w Mosznej – zwiedzanie to jak najbardziej możliwa opcja. Zresztą nie ma najmniejszego problemu ze zrealizowaniem takiego planu, bo nie trzeba nawet rezerwować sobie biletu, bo zakupimy go na miejscu. To ważne, bo zdecydowanie lepiej zwiedza się, kiedy nie ma zbyt wielu turystów. Tłok w zasadzie nigdy nie sprzyja, a już szczególnie, kiedy chcemy na spokojnie oglądać, fotografować i podziwiać jakieś miejsca czy obiekty.

Projekt: zamek w Mosznej – zwiedzanie można więc zrealizować praktycznie w każdej chwili

Dobrym dniem może być niedziela. Czemu nie przyjechać tu z rodziną? Po śniadaniu wsiadamy w samochód i przybywamy do Mosznej. Zwiedzamy zamek, relaksujemy się w pięknym ponaddwustuhektarowym parku z trzystuletnimi dębami, po czym fundujemy sobie pyszny obiad w pałacowej restauracji. A jeśli komuś tak bardo się spodoba, może przenocować się w pałacowych wnętrzach.

Jeśli będziemy mieli szczęście, możemy wziąć udział w koncercie muzyki kameralnej, bowiem w pałacowej kaplicy takowe odbywają się. Miłośnicy azalii natomiast mogą do Mosznej przyjechać w maju i w czerwcu, gdyż to w tym czasie odbywa się tu doroczne Święto kwitnącej azalii. W tym czasie popularyzuje się też muzykę kompozytorów polskich i niemieckich, oraz odbywają się wystawy plastyczne i plenery malarskie.

Zamek przez cały rok jest praktycznie otwarty dla zwiedzających. W roku szkolnym prowadzone są tu lekcje muzealne czy różne warsztaty dla uczniów. Warto jeszcze dodać, że pałac posiada aż 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek, a jego .powierzchnia to 8 tys. m². Kiedy spojrzymy na ten obiekt, już nas zaskakuje swoim niezwykłym wyglądem. Można odnieść wrażenie, że poszczególne części obiektu zostały do niego po prostu doklejane. Na tym polega addytywność, czyli dodawalność.

zamek w mosznej

Otóż, z biegiem czasu dobudowywano do głównej bryły nowe pomieszczenia i dlatego mamy taki efekt. Taka architektura może się podobać lub nie, ale na pewno pałac robi wrażenie. Jeśli jeszcze ktoś tutaj nie był, czas najwyższy, aby zobaczył to dzieło architektury.

Jeździmy zagranicę, tam zachwycamy się różnymi obiektami, a nie wiemy, ile pereł mamy u siebie. Stare powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” nic, a nic nie straciło na aktualności. Polska jest naprawdę pięknym krajem i warto, by sami Polacy nareszcie te prawdę sobie uświadomili. Tym bardziej, że tak wiele na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się w naszej rzeczywistości. Nasz kraj po prostu wypiękniał i mamy się czym pochwalić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here