zamek w malborku - zwiedzanie

Wakacje to czas, podczas którego podróżujemy i zwiedzamy. A w naszym kraju jest co zwiedzać, najbardziej znane miasta Polski związane są zwykle z wspaniałą historią państwa. Wszyscy znają Kraków, Warszawę oraz Zamość, ostatnio coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć również historyczne miasta takie jak Malbork.

Malbork jest położony na Pomorzu, dlatego wielu turystów, którzy odpoczywają nad polskim morzem pragnie zwiedzić w całości tą trzynastowieczną krzyżacką twierdzę. Warto też zaznaczyć, że zaliczana jest ona do Światowego Dziedzictwa UNESCO. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ jest to największy obszar zamkowy na świecie. W okolicy zamku płynie rzeka Nogat, która była ważnym szlakiem komunikacji wodnej w ówczesnym mieście.

Twierdzę w Malborku zbudowali Krzyżacy, dopiero w czternastym wieku zamek został sprzedany polskiemu królowi – Kazimierzowi. Można powiedzieć, że twierdza krzyżacka przeszła przez wiele rąk, oddaliśmy ją Szwedom podczas okupacji, następnie była pod władaniem niemieckim. Dopiero po drugiej wojnie światowej ponowie staliśmy się właścicielami przepięknej i majestatycznej twierdzy i jesteśmy nimi do dziś.

Malbork stał się ważnym miastem historycznym i doskonale potrafimy korzystać z niego, jako ze wspaniałej atrakcji turystycznej. Jest to nasz kawał historii, ale inspiruje i zachwyca również osoby spoza kraju. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to największa budowla tego typu w Europie.

Ciekawostką jest to, że nie zachowały się żadne dokumenty związane z procesem planowania budowy oraz samej budowy twierdzy. Zamek był kilkakrotnie powiększany, związane było to z coraz większą ilością rycerzy, którzy mieszkali w jego murach. Jest to budowla w stylu gotyckim, posiadająca wysokie mury obronne. To także największa budowla wykonana z cegły w całej Europie.

malbork

Zamek w Malborku – zwiedzanie dobrze jest zaplanować na cały dzień, właśnie z racji dużego obszaru przyzamkowego. Cały zamek podzielony jest właściwie na trzy twierdze. Składa się z zamków Wysokich, Dolnych oraz ze Środkowych. Te budynki zostały oddzielone twierdzami a także fosami, fosy jednak nie zawierają wody. Do wybudowania zamku w Malborku zużyto miliony cegieł.

Zamek odegrał również swoją rolę historyczną w słynnej bitwie pod Grunwaldem, był on wtedy oblężony, ale udało się go obronić. Warto też dodać, że przez wiele lat zamek był rezydencją polskich królów. Część fortecy pełniła rolę spichlerza, a część zbrojowni. W twierdzy znajdowała się również świątynia i miejsce, w którym odbywały się festyny i ceremonie.

Obecnie zamek odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata. Znajdują się tam liczne eksponaty muzealne, które związane są z historią naszego kraju oraz z historią całej Europy. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że co roku na obszarze zamku organizowane są liczne atrakcje dla zwiedzających. Od 2000 roku możemy uczestniczyć w Oblężeniu Malborka. Co roku zwiedzanie zamku możemy odbyć bezpłatnie w ramach ogólnopolskiej akcji, jaką jest Noc Muzeów.

W sezonie letnim obszar przyzamkowy otwarty jest do godziny dwudziestej, w sezonie zimowym spędzimy tam nieco mniej czasu. W godzinach wieczornych muzeum jest już zamknięte. Do zwiedzania potrzebny jest przewodnik, samodzielnie nie można spacerować po twierdzy. Całe zwiedzanie trwa zazwyczaj koło czterech godzin i kosztuje mniej więcej 40 zł w przypadku biletu normalnego. Bilety ulgowe są znacznie tańsze.

Nocne zwiedzanie jest bardzo atrakcyjnie, podczas tego eventu oprowadza nas przewodnik, który ubrany jest w strój krzyżacki. Opcja nocnych spacerów po krużgankach i tarasach dostępna jest jedynie w okresie letnim. Warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy się na wakacje w pobliskie tereny.

zamek w malborku

Kiedy zmęczy nas spacerowanie po zabytkach możemy napić się kawy lub zjeść posiłek w restauracji zamkowej. Znajdziemy tam również sklepy z pamiątkami. W sklepie z pamiątkami możemy zaopatrzyć się w stroje krzyżackie oraz w imitacje broni średniowiecznej. Są to przedmioty, które cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych gości.

Oprócz przedmiotów związanych z historią Zakonu Krzyżackiego na terenie Polski, w muzeum znajdziemy przedmioty z wykopalisk. Obejrzymy tam pokaźną i zachwycającą kolekcję bursztynów, ceramiki oraz wspaniałych witraży. Jednym z ciekawszych eksponatów jest obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here