oświęcim - zwiedzanie

Oświęcim jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Małopolsce zaraz za Krakowem i Wieliczką. Wiele osób przybywających do południowej Polski jako jeden z głównych celów podroży wybiera właśnie Oświęcim.

Zlokalizowany w Oświęcimiu nazistowski obóz koncentracyjny przyciąga rocznie mnóstwo turystów, zainteresowanych poznaniem historii tego miejsca i zobaczeniem na własne oczy śladu jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni holocaustu.

Zwiedzanie tego miejsca to bardzo silne przeżycie, w każdym wywołuje podobne uczucia. W wielu osobach zwiedzanie obozu Auschwitz wywołuje ogromne emocje, jest to miejsce zadumy i refleksji nad życiem i jego kruchością.

Oświęcim – zwiedzanie, czyli dlaczego warto odwiedzić to miejsce

Obóz Auschwitz Birkenau istniał w latach 1940 -1945 i był miejscem zagłady milionów osób głównie narodowości żydowskiej i polskiej. Co do liczby osób, które tam oddały życie to ta liczba wciąż niej jest dokładnie znana i prawdopodobnie już nigdy poznana nie zostanie, jednak historycy twierdzą, że szacunkowo była to liczba między 1,5 a 5 milionów ludzi, co jest wręcz przerażającą liczbą. Jest to coś, co nawet ciężko jest sobie wyobrazić.

obóz w oświęcimiu

Był to też obóz pracy przymusowej, gdzie ludzie z różnych krajów zostali zsyłani i zmuszani do ciężkiej niewolniczej, wysiłkowej pracy przy znikomym poziomie warunków do życia i braku jedzenia. Ludzie spali wycieńczeni po ciężkiej pracy w brudnych barakach również zimą, gdy temperatura była bardzo niska. Do jedzenia dostawali niewielkie porcje czegoś, co jedzenia nawet nie przypomniało i miało im to wystarczyć na cały dzień. Ludzie. którzy byli zsyłani do obozu często nie wiedzieli tak naprawdę, że ich życie może zakończyć się bardzo szybko.

Zabierali ze sobą najcenniejsze rzeczy, pamiątki, pieniądze, ubrania, naczynia, nie wiedząc tak naprawdę gdzie jadą i co ich tam czeka. Nigdy nie przypuszczali jednak, że będzie to jedno z najstraszniejszych miejsc na świecie. Wiele było transportów do Oświęcimia, czyli pociągów po brzegi załadowanych ludźmi, którzy od razu po przyjeździe byli poddawani selekcji, jedni szli od razu do pracy, inni kierowani byli do komór gazowych, gdzie ginęli duszeni gazem, a ich ciała były spalane, by jak najszybciej pozbyć się jak największej liczby ludzi, niezdatnych do pracy.

Osobom, które szły na śmierć mówiono, że idą do łaźni

I z pozoru tak to wyglądało. Łaźnie miały natryski, z których spodziewano się, że zacznie płynąć woda. Jednak zamiast tego wydobywał się z nich śmiertelnie trujący cyklon B, który uśmiercał wszystkich w krótkim czasie. Więźniowie, którzy nie zostali wysłani do gazu, musieli ciężko pracować, przy czym wielu z nich umierało z wycieńczenia i braku odpowiedniej ilości jedzenia. Co gorsze lekarze w obozie zamiast leczyć, przeprowadzali również na ludziach okropne i nieludzkie eksperymenty medyczne, przez co wiele ludzi umierało od razu, lub po jakimś czasie zarażeni chorobami lub śmiertelnie okaleczeni.

Wszystkie rzeczy, które więźniowie przywozili ze sobą do obozu zostały zabierane jako własność III Rzeszy. Powstało wiele publikacji książkowych i filmowych na temat obozu, są spisane historie ludzi, którzy naprawdę przeżyli to piekło na ziemi żyjąc w obozie i podzielili się swoją historią dla przyszłych pokoleń. Dlatego tak wiele turystów odwiedzę dzisiaj obóz zagłady chcąc poznać i zobaczyć na własne oczy miejsce gdzie zginęło tak wiele ludzi różnych narodowości, głównie Żydów i Polaków.

oświęcim

Zwiedzanie obozu rozpoczyna się przez przejście przez bramę z napisem Arbeit Macht Frei co w tłumaczeniu oznacza Praca czyni wolnym, Jednak wszyscy którzy znają historię obozu wiedzą, że wcale tak nie było i tylko śmierć czyniła ludzi wolnymi w obozie. Zwiedzając obóz można wejść do baraków obozowych gdzie dzisiaj zobaczyć można wystawy opowiadające historię obozu i historię więźniów, będzie można zobaczyć również rzeczy osobiste więźniów, garnki, okulary, różne przybory codziennego użytku oraz włosy, które przypominają o tym jak każdy więzień musiał zostać ostrzyżony na łyso przed rozpoczęciem pracy.

Wstęp do miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau jest darmowy, jednak trzeba z wyprzedzeniem zarezerwować kartę wstępu. Większe grupy muszą zwiedzać obiekt z przewodnikiem. Każda osoba dostaje specjalny zestaw słuchawkowy za pomocą którego można w najlepszy sposób usłyszeć to co opowiada przewodnik. Zwiedzanie Auschwitz oraz Auschwitz-Birkenau zajmuje co najmniej około 4 godzin, w czasie których można dobrze zapoznać się tymi dwoma miejscami, symbolami zbrodni na Żydach, Polakach Romach i ludziach innych narodowości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here