zamek kliczków

Wakacje. Czas przyjemności, relaksu, odprężenia, podróży, odkrywania swoich pasji, zainteresowań hobby, czas spędzony z rodziną. Tak pięknie się zapowiada. Jednak, niestety, w naszych głowach panuje dziwny przesąd, że jak wakacje, to tylko w góry albo nad może, byle nie polskie. Okazjonalnie, jeszcze może jakiś wypad z rodziną na mazurskie jeziora, czy pozwiedzać jakieś piękne staropolskie, ale i nie tylko polskie miasta. Wszystko bardzo ładnie ale jakby zapomnieliśmy, że nasz kraj, to nie tylko morze, góry, jeziora, Kraków i Wrocław.

Jakby zapomnieliśmy, że jesteśmy na mapach prawie tysiąc lat, a to kawał historii do odkrycia. A jako mieszkańcy tego kraju, powinniśmy chociaż trochę tej historii znać i zobaczyć, oraz zadbać aby i nasze dzieci, też poznały historię naszego państwa. Na szkołę nie ma co liczyć, tym bardziej, że są o wiele lepsze sposoby, aby dotknąć trochę historii. Dzieci na pewno nie będą się przy takiej rozrywce nudzić, a i wy drodzy rodzice, nie zaznacie nudy.

W końcu tak powinna wyglądać prawdziwa lekcja historii. Dobrym pomysłem na wdrożenie tej inicjatywy w życie, w szczególności w ten wakacyjny czas, jest na przykład zwiedzanie zamków, skansenów, czy muzeów. To wszystko choć pewnie brzmi na prawdę nie ciekawie, w szczególności dla naszych dzieci, które teraz wolą przesiedzieć cały dzień przed ekranem telefonu, lub monitorem komputera, niż się gdzieś ruszyć. A jeśli już muszą się przejść to na pewno nie do muzeum, czy do średniowiecznego zamku na zwiedzanie. Zmieńcie to.

Wybierzcie się, na przykład na zamek kliczków – zwiedzanie tego, jaki i innych obiektów tego typu w cale nie musi być nudne. Możecie tam zobaczyć prawdziwą historię, na własne czy. A nawet jeśli to nie wydaje się wam silnym argumentem, aby przeforsować swoje zdanie i zdanie swoich dzieci, to rozglądnijcie się za dodatkowymi atrakcjami, w takich obiektach. Zapewniam jest ich dużo, zwłaszcza w okresie letnim.

Weźmy dla przykładu, zamek Kliczków

Jeżeli nie lubicie pokonywać setek metrów po bruku pieszo, możecie wynająć zwiedzanie części zamku jadąc wozem konnym. Taka atrakcja już większości ludzi się podoba, bo to jest jak jazda kabrioletem, tylko że z dwoma końmi mocy. Ale jeśli, na co co dzień jeżdżą państwo kabrioletem i to z większą mocą to, do wyboru jest też nocne zwiedzanie. I nawet jeśli państwo nie wierzą w duchy, to noce zwiedzanie zamku z ciekawą i straszną historyjką związaną z tym miejscem, budzi dreszcz na plecach. Brzmi interesująco prawda? Na pewno.

zamek kliczków - zwiedzanie

Tym bardziej, że to tylko nieliczne z atrakcji jakie są organizowane w takich obiektach historycznych. Dla przykładu, w bardziej średniowiecznych grodach, można postrzelać z łuku, być świadkiem, wykuwania broni w średniowieczny sposób, czy nawet poczuć się jak prawdziwy rycerz przymierzając kutą zbroję i biorąc do ręki prawdziwy miecz. Oczywiście oprócz tych, bardziej militarnych zagadnień z historii można jeszcze zobaczyć z bliska jak wyglądało normalne, zwyczajne życie ludzi w średniowieczu z różnych warstw społecznych.

Przy okazji obalając kilka mitów dotyczących tych czasów. Ponadto, często zdarzają się okazjonalne imprezy, na których można zobaczyć jeszcze bliżej jaki wyglądało dawniej życie. A więc jak państwo widzą, zwiedzanie dawnych zamków i pałaców może być na prawdę ciekawe i interesujące. Ponadto obok zwiedzania obiektów historycznych, możemy wyciszyć się na łonie natury. Tak jak zamek Kliczków – zwiedzanie obejmuje tam nie tylko część stricte historyczną ale również, piękne ogrody i okolice obok tego zamku.

Więc jeśli wolą państwo wyciszyć się na łonie natury, to jest też coś dla państwa. Ponadto na zamku kliczków – zwiedzanie to także malownicza część rzeki Kwisy. Przewodnik opowie państwu o najciekawszych obiektach. A więc już tak podsumowując wakacje nie muszą kojarzyć się tylko z morzem i górami. Można za o wiele mniejszą cenę równie dobrze spędzić czas, bez kilku godzinnej jazdy w korkach.

Zapewniam, że jeżeli tylko raz wybiorą się państwo na taką wycieczkę, to zrobią to państwo wiele razy. Jak państwo widzą, wakacje, nie zawsze muszą się kojarzyć tylko z morzem i górami. Wakacje to mogą też być rodzinne zwiedzanie, i poznawanie naszej polskiej historii. A więc jeszcze raz na koniec, radzę państwu rozejrzeć się w waszej okolicy za takimi atrakcjami, bo naprawdę warto.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here