zamek królewski w warszawie - zwiedzanie

Wizyta w Warszawie to zawsze doskonała okazja, aby choć przez chwilę wsłuchać się w ducha historii kraju. A ci, którzy chcieliby tego ducha poczuć silniej, koniecznie powinni odwiedzić zamek królewski w warszawie – zwiedzanie którego to okazja do bliższego poznania wielowiekowej tradycji i historii Polski.

Mówiąc o zamku królewskim w obecnej stolicy nie można powiedzieć, że jest on ww stu procentach wielowiekowym zabytkiem. Niestety druga wojna światowa nie oszczędziła go. Zniszczenia spowodowane niemieckimi nalotami wydają się wciąż niezliczone. Ale wola walki i miłość ludzi do ojczyzny sprawiły, że zamek ostatecznie został wspaniale odbudowany. I to w nim znaleźć można wiele ekspozycji, które są autentycznym świadkiem wydarzeń sprzed wieków.

Jeśli chodzi o zamek królewski w Warszawie – zwiedzanie odbywa się niemal przez cały rok

Jest oczywiście kilka dni, kiedy wyłączony jest on całkowicie ze zwiedzania, ale są to tylko wyjątkowe święta, jak Nowy Rok, Objawienie Pańskie, czy Wszystkich Świętych. Poza tym dniem, w którym muzeum zawsze jest zamknięte jest poniedziałek. Ale za to środa jest tym dniem, gdy ekspozycje stałe zamku oraz Pałac Pod Blachą są dla zwiedzających darmowe.

Wystarczy w kasie pobrać specjalny bilet ewidencyjny, aby można za darmo wejść i wszystko dokładnie obejrzeć. Pozostając przy tym, co bezpłatne- nie sposób nie powiedzieć też, że darmowe zwiedzanie i to przez cały tydzień dotyczy królewskich ogrodów. Te dostępne są nie tylko w dni, w które można zwiedzać Zamek, ale również w dni świąteczne, gdy jest on zamknięty.

Watsrszawa

A co na zamku zwiedzać można?

Ogólnie rzecz biorąc, oferta muzeum podzielona jest na cztery główne kategorie. Pierwszą z nich stanowią Wnętrza. A tutaj na zwiedzających czekają między innymi Apartament Królewski wraz z Kaplicą, Garderobą czy Salonem Stanisława Augusta Poniatowskiego.

We wnętrzach zobaczyć można również Piwnice, Sale Sejmowe, czy Dziedziniec Wielki. Drugą kategorię miejsc do zwiedzania na Zamku stanowią tak zwane Ekspozycje Stałe. Tą najbardziej popularną wydaje się być Trasa Zamkowa, która obejmuje między innymi Bibliotekę, czy Pokoje Królewiczowskie, w których znajduje się kolekcja obrazów Jana Matejki.

Poza Wnętrzami i Ekspozycjami Stałymi, Zamek zaprasza również na wystawy, wśród których szczególną popularnością cieszy się wystawa klejnotów i dzieł jubilerskich z wieków szesnastego i siedemnastego. Dopełnieniem zaś całej oferty są wspomniane już ogrody.
A w jaki sposób Zamek zwiedzać można? Jak w każdym liczącym się muzeum, zwiedzanie odbywa się zarówno w sposób indywidualny, jak i z przewodnikiem. Osoby, które lubią chodzić swoim tempem mogą skorzystać z audioprzewodnika.

Nagrane tam informacje pozwalają poznać historię i charakter każdego oglądanego miejsca, czy obiektu. A ci, którzy lubią dodatkowo zadawać pytania – powinni wybrać zwiedzanie z przewodnikiem. Certyfikowany przewodnik posiada ogromną wiedzę na temat wszystkich zakamarków i szczegółów.

zamek królewski w warszawie

Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, a także regulamin zwiedzania zamku – to wszystko znaleźć można na jego stronie internetowej. Zamek Królewski w Warszawie posiada swoją stronę, która jest źródłem informacji zarówno na temat wystaw, jak i cen biletów czy sposobu ich zakupu. Poza tym na stronie znaleźć można też informacje, w jaki sposób do Zamku dojechać, gdzie można zaparkować, czy zjeść coś iście królewskiego. Dlatego też przed zaplanowaniem wizyty w Warszawie, stronę Zamku zawsze warto odwiedzić.

Zamek, który był miejscem przebywania i rezydowania zarówno książąt mazowieckich, króla, jak i sejmu jest miejscem wyjątkowym. Jego barokowo-klasycystyczny charakter przyciąga zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Bo nie tylko historyczny charakter zamku jest jego walorem. Także architektonicznie potrafi on zachwycić. Prace restauracyjne pozwoliły odtworzyć każdy, nawet najdrobniejszy element architektury.

A to sprawia, że wnętrza rzeczywiście zachwycają. Zresztą każdy, kto chociaż raz tutaj był, może to potwierdzić. A ci, którzy jeszcze zamku nie zwiedzali – powinni jak najszybciej poświęcić nieco czasu, by tu właśnie się wybrać. Bo czas poświęcony na zwiedzanie nigdy nie jest zmarnowany. Ten czas uczy i pomaga rozszerzać horyzonty.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here