barcelona - zwiedzanie

Barcelona jest drugim miastem w Hiszpanii pod względem wielkości. Od wieków przyciągała turystów z całego świata. Kolorowa, z niezwykłą architekturą, klimatem i historią. Co warto zobaczyć w tym niesamowitym mieście?

Barcelona – historia

Miasto zostało założone w starożytności przez Rzymian – w III wieku p.n.e. jako rzymska kolonia. To właśnie w Barcelonie rozkwitnęła republika kupiecka basenu Morza Śródziemnego. W V wieku, po upadku Rzymu, została zdobyta przez Swebów i Wandalów. Następnie, w 416 roku, podbita przez Wizygotów, przez jakiś czas była nawet stolicą ich państwa. W 801 roku, zdobył ją syn Karola Wielkiego – Ludwik.

Barcelona została stolicą Marchii Hiszpańskiej. Była pośrednikiem między państwem Karola Wielkiego, a państwami Maurów. Przez kolejne stulecia, Barcelona, zdążyła być również stolicą Królestwa Aragonii, aż w końcu, po hiszpańskiej wojnie domowej, stała się centrum oporu republikanów.

A jaka jest współczesna Barcelona? Koncepcję miasta stworzył „ojciec urbanistyki”, Ildefonsa Cerdà. Koncepcja ta powstała w 1858 roku. Cerdà opracował sieć ulic na planie kwadratu. Podstawowa siatka ulic ma mieć szerokość 20 metrów, a bloki 113 na 113 metrów, miały też mieć ścięte narożniki, za sprawą takiego zabiegu, skrzyżowania tworzyły place, na których można było stawiać fontanny lub pomniki.

Barcelona – atrakcje

Barcelona ma wiele atrakcji przyciągających rzeszę turystów. Wiele z nich jest powiązanych z minionymi wiekami, ze względu na burzliwą historię. To tu swój dom ma wiele dzieł sztuki. W samej Barcelonie możemy zobaczyć aż dziewięć obiektów, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, w tym aż siedem dzieł Antoniego Gaudi! Pozostałe dwa to Szpital św. Pawła oraz Pałac Muzyki Katalońskiej. Natomiast w okolicy Barcelony, znajdują się również inne zabytki światowego dziedzictwa należących do grupy Śródziemnomorskiej sztuki skalnej Półwyspu Iberyjskiego.

sagrada familia

W Barcelonie jest kilka miejsc, które trzeba absolutnie zobaczyć.
Sagrada Familia jest absolutnym numerem jeden. Ten secesyjny kościół, który dostał tytuł bazyliki mniejszej, jest uważany za największe arcydzieło w karierze architekta Antoniego Gaudiego. Budowa Sagrady Familii rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Powstaje według dokładnego planu architekta, pieniądze na budowę zbierane są z dotacji oraz biletów wstępu. Dlatego budowla wciąż nie jest skończona, planowane zakończenie datowane jest na 2026 roku, na setną rocznicę śmierci Gaudiego.

Innymi dziełami tego niesamowitego architekta są dwie kamienice: Casa Mila i Casa Batllo. Są to niesamowite budynki o bardzo oryginalnych kształtach i zdobieniach. Casa Mila przypomina falujące morze. Wygląda solidnie i tak jakby została stworzona z jednej bryły, jednak wzniesiona została z płyt wapiennych. Casa Batllo również zaskakuje, zewnętrzne ściany budynku zdobią kawałki ceramiki i potłuczonego szkła. Dach złożony z łuskowatych kształtów stanowi nawiązanie do legendy o św. Jerzym i Smoku.

Także bajkowy Park Guell został zaprojektowany przez Gaudiego. Jednak nie od zawsze miał to być publiczny park. Początkowo miało to być osiedle dla osób z wyższych sfer. Przy tym projekcie pomagał Eusebio Guell, przyjaciel architekta. Główna cześć parku jest płatna, znajduje się tam również małe muzeum poświęcone Antoniemu Gaudiemu.

Zostając przy temacie parków, innym niezwykłym miejscem na spacer jest Park de la Ciutadella z przepiękną kaskadową fontanną z wodospadem. Głównym motywem konstrukcji jest posąg Wenus. Na szczyt budowli można dostać się wchodząc po monumentalnych schodach znajdujących się po obu stronach.

barcelona

Barcelona – zwiedzanie
Miasto to można zwiedzać na przeróżne sposoby, ale nic nie zastąpi pieszego zwiedzania. Wiadomo – Barcelona jest bardzo dużym miastem i zwiedzenie jej wyłącznie pieszo jest niemal niemożliwe. Warto więc zorganizować kilkudniową wycieczkę aby spokojnie zobaczyć najciekawsze miejsca, ze świadomością, że przy największych atrakcjach, oprócz nas, będzie także masa turystów z całego świata. Bez względu na to o jakiej porze roku się tam wybierzemy.

Dobrze jest zaplanować podróż poza sezonem wakacyjnym aby uniknąć największych tłumów. Najlepszymi porami jest późna wiosna oraz przełom września i października. Zimą ceny są niższe, zwiedzających jest także mniej, niestety, może to odbyć się kosztem gorszej pogody. W Barcelonie znajduje się bardzo dobrze rozwinięta linia metra, dysponuje aż 185 stacjami, tak więc bez problemu dotrzemy w upragnione miejsce. Oprócz tego funkcjonują także kolejki linowe oraz szynowe, tramwaje i autobusy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here