wilno - zwiedzanie

Wilno to stolica Litwy
Znajduje się około 8 – 9 godzin jazdy autem z Warszawy. Do Wilna można dojechać się pociągiem, autobusem, a także samolotem (tanimi liniami lotniczymi). Niektórzy traktują Wilno jako punkt do odwiedzenia w drodze do Rygi. Warto jednak poświęcić temu miasto nieco więcej uwagi, bo warto! Poniżej krótki przewodnik, który może pomóc zorganizować zwiedzanie Wilna.

Wilno to nie tylko Brama Mickiewicza
Z Wilnem natychmiast kojarzy nam się Brama Mickiewicza. Jednak to nie wszystko. W Wilnie znajdziemy na przykład jedno z najciekawszych w Europie Muzeum Iluzji – Vinil. Jest to wspaniała rozrywka nie tylko dla dzieci, ale również doskonały sposób na spędzenie popołudnia dla dorosłych. Ekspozycje angażują i zaskakują, a fachowa wiedza obsługi pozwala zrozumieć, na czym polegają złudzenia.

Czym zaskakuje Wilno?

Wilno nie jest tak małym miasteczkiem, jak może nam się wydawać, gdy zaprawieni w zwiedzaniu ogromnych europejskich miast obieramy w końcu kierunek na północ. Na miejscu okaże się, że aby zobaczyć najciekawsze miejsca w Wilnie, będziemy potrzebowali 4 dni!

Warto zwiedzić najpiękniejsze kościoły, pospacerować urokliwymi uliczkami, zobaczyć dzielnicę żydowską, a także posiedzieć trochę w kawiarni w Wilnie. Ciekawostką będzie na pewno muzeum iluzji, a nasze dzieci będą chętnie się bawiły na niesamowitych placach zabaw, jakie przygotowało miasto w ostatnich latach.

Wilno – zwiedzanie kościołów
Każdy odwiedzający Wilno od razu zauważy ze zdumieniem, jak wiele jest kościołów w tym miejscu. Najciekawszy wydaje się kościół św. Anny, który do dziś ma taki sam wygląd, jak pół tysiąca lat temu. Ciekawy jest również Klasztor Bernardynów. Dla miłośników rzeźby punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania Wilna powinien być kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

Dzielnica żydowska w Wilnie
Zwiedzając Wilno, warto udać się spacerem do dzielnicy żydowskiej. Można tam spacerować bez końca. Znajdują się tam małe, urokliwe i nieproste uliczki z małymi arkadami. Dzielnica została zrekonstruowana tak, aby wyglądała jak za dawnych czasów. Znajdziemy tam małe urokliwe sklepiki i ciekawe kawiarenki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ulicę Gaona, Stikliu oraz Antokolskio.

Dlaczego dzielnica żydowska jest tak duża w Wilnie?

NA Litwie przed II Wojną Światową udział społeczności żydowskiej w ogóle społeczeństwa stanowił około 1/3. Dlatego w mieście do dzisiaj możemy zobaczyć synagogi – jest ich podobno aż setka! Mamy w Wilnie również rozliczne domy modlitwy urządzone na modłę żydowską. Niektóre z nich są udostępnione do zwiedzania dla turystów. W czasie Drugiej Wojny Światowej niestety getto stało się więzieniem. Odgrodzone od reszty Wilna dzielnica została zamurowana wielkim murem, a Żydzi wileńscy nie mogli z niej wychodzić. Choroby, głód i przestępczość zdziesiątkowały dzielnicę. Ci, którzy przetrwali, zostali wywiezieni do obozów zagłady.

wieża wilno

Muzeum Ofiar Ludobójstwa KGB w Wilnie
Jest to miejsce, po którego zwiedzeniu może zrobić nam się nieprzyjemnie. Po pierwsze, zostaniemy uderzeni w twarz tablicami informującymi o tym, że jako Polacy byliśmy okupantami dla Litwinów. Po drugie, w piwnicach zobaczymy, w jakich warunkach przetrzymywano więźniów.

Następnie, dowiesz się w jaki sposób torturowano Litwinów walczących z okupantami. Zobaczymy legendarne pomieszczenie z basenem, gdzie więźniowie stali na jednej wysepce aż do omdlenia, a wokół nich była tylko lodowata woda. Zobaczymy korytarze ze ścianami pokrytymi krwią. Wszystko to przygnębia i należy zastanowić się, czy chcemy, aby zobaczył to nasze dzieci.

Spacer ulicami Wilna
Spacer urokliwymi uliczkami Wilna to atrakcja sama w sobie. Szczególnie wtedy, gdy zapada zmrok i uruchamiają się latarnie uliczne. Warto udać się na uliczkę Literacką, która została poświęcona pamieć najrozmaitszych pisarzy. Ciekawostką jest na przykład umieszczenie sztucznej szczeki w ścianie jednej z kamienic, która znajduje się przy tejże uliczce.
W rankingach blogerów wygrywa uliczka Ducha.

wilno

Wygląda na odrapaną w ciągu dnia. W nocy jednak, gdy zapalają się latarnie i światło robi się przytulne, uliczka nabiera niesamowitego wymiaru. Urządzając sobie zwiedzanie Wilna zaplanujemy trasę tak, aby natknąć się na schody Miłosza: na realnie istniejących i funkcjonujących schodach wypisano wiersze Miłosza. W wersji polskiej zobaczymy je wtedy, gdy będziemy chodami wchodzili w górę, a w wersji litewskiej, gdy będziemy schodzili w dół.

Czy warto zwiedzić Uniwersytet Wileński?
Uniwersytet Wileński jest chętnie odwiedzany przez polskich turystów ze względu na to, że widać w nim pokaźny wkład polskiej historii. Jako Polacy, mamy sentyment do uniwersytetu, w którym nauki pobierał Adam Mickiewicz, czy Juliusz Słowacki lub Czesław Miłosz.

Uniwersytet został założony w XVI wieku z polecenia króla Stefana Batorego. Jest to jeden z najstarszych tego typu przybytków w całej Europie Środkowo -Wschodniej. Turyści doceniają to miejsce jako pełne klimatycznych, starych dziedzińców, po których spacerując można się ostatecznie zgubić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here